Syrenka Warszawska 🗺️ Informacje i Ciekawostki

syrenka warszawska
foto – Pixabay

Większość miast w Polsce ma jakiś charakterystyczny symbol, stanowiący zarazem symbol miasta. Najczęściej są to herby miast, ale też na przykład jakiś inny wyróżnik. Wrocław ma swoje krasnale, Kraków Smoka Wawelskiego, Poznań Koziołki, a Warszawa ma Syrenkę. Podobnie jak Wrocław nazywany jest miastem krasnali, tak Warszawa nosi dumną nazwę „Syreniego Miasta” lub jak kto woli „Miasto Syren”. W odniesieniu do Warszawy nie jest to przypadkowe, ponieważ można tu spotkać wiele pomników czy płaskorzeźb z syreną w roli głównej. Nie zmienia to faktu, że najsłynniejsza warszawska syrenka to ta, którą zobaczyć można na nadwiślanym brzegu, Starego Miasta.

1. Pomnik Syreny na warszawskim Powiślu jest materializacją pomysłu prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego. Autorem pomysłu był prezydent Starzyński, zaś autorem pomnika była polska rzeźbiarka Ludwika Nitschowa.

2. Pierwsza koncepcja zakładała wykonanie pomnika z zielonego szkła. Miał on mieć wysokość 20 metrów i być ustawiony na filarze pośrodku Wisły. Ze względu na duże koszty i kłopoty z wykonaniem i ustawieniem go w wyznaczonym miejscu, odstąpiono od tej koncepcji.

3. Druga koncepcja zakładała wykonanie pomnika metodą tradycyjną i ona została zaakceptowana. Postać przedstawiająca pół kobietę a pół rybę, trzymającą w prawej, uniesionej do góry ręce miecz, a w lewej osłaniającej korpus tarczę, odlano z brązu.

4. Sylwetkę Syreny, ze względu na jego wielkość odlano w brązie w kilku częściach. Wszystkie elementy postaci zmontowano śrubami, wygładzono, wycyzelowano i pokryto patyną, maskując w ten sposób miejsca łączenia. Cały odlew wykonano w warszawskim zakładzie Braci Łopieńskich.

5. Warszawska rzeźba przedstawia Syreną dzierżącą w uniesionym ręku miecz i tarczę. Włosy ukształtowano w formie koka spiętego na karku. Syrena kieruje wzrok na północ. Korpus Syreny osłania lekko wypukła tarcza z wizerunkiem orła w koronie i widniejącym na nim napisie Warszawa.

6. Najsłynniejsza warszawska Syrena ustawiona została na cokole składającym się z trzech bloków piaskowca umieszczonych w basenie. Cokół zaprojektował Stanisław Pomian-Połujan.

7. Pomnik został ustawiony nad Wisłą na początku kwietnia 1939 roku. Nie towarzyszyła temu przedsięwzięciu żadna oficjalna uroczystość.

8. Wokół pomnika zaprojektowane było też specjalne otoczenie. W jego skład miały wchodzić rzeźby przedstawiające mewy zrywające się do lotu oraz taras widokowy, ułatwiający podziwianie rzeźby od strony rzeki Wisły. Rzeźby mew zostały wykonane, jednak w wyniku wybuchu wojny i zniszczeniu, jakiemu uległy nie zostały nigdy zamontowane.

9. Zanim jeszcze doszło do realizacji pomnika to jego model, został zaprezentowany podczas odbywającego się w Warszawie I Ogólnopolskiego Salonu Rzeźby. Wystawa zorganizowana została w roku 1937 w stołecznym Instytucie Propagandy Sztuki. Podczas wystawy zaprezentowano 155 prac, a Syrena była największym prezentowanym okazem.

10. W czasie niemieckiej okupacji podczas II wojny pomnik ustrzegł się od zniszczenia. Pomnik również przetrwał burzliwy czas Powstania Warszawskiego i moment wyzwalania miasta w roku 1945. Niewielkie uszkodzenia, które mimo wszystko się pojawiły zostały usunięte przez tą samą pracownię Braci Łopieńskich, która wcześniej dokonała odlewu pomnika. W roku 1949 Syrenka Warszawska znów świeciła blaskiem na wiślanym brzegu.

11. W 2005 roku pomnik przeszedł gruntowną rewaloryzację, oczyszczono go i odnowiono. Wokół pomnika zadbano o teren, wybudowano fontannę, ustawiono ławki i latarnie, posiano również trawę.

12. Kopia pomnika znajduje się na trenie warszawskiego Muzeum Powstania w części poświęconej Krystynie Krahelskiej.

13. Jak już było wspomniane, pomnik Syreny na Powiślu nie jest jedynym pomnikiem przedstawiającym pół kobietę a pół rybę. Na Starym Mieście spotkać można pomnik wykonany w 1855 roku przez Konstantego Hegla. Wspomniana rzeźba wykonana została z brązowego cynku. Dokładna lokalizacji to teren Rynku Staromiejskiego w miejscu po byłym starym ratuszu pochodzącym z XV wieku. Pomnik został poważnie uszkodzony podczas II wojny i doczekał się renowacji w roku 1951. W latach późniejszych jeszcze dwukrotnie był odrestaurowywany z uwagi na uszkodzenia spowodowane przez wandali. Według wielu osób jest on bardziej rozpoznawalny od tego, który znajduje się na Powiślu.

14. Kolejnym pomnikiem syrenki jest ten znajdujący się na Wiadukcie im. Stanisława Markiewicza. Pomnik został ustawiony w roku 1905 i był zaprojektowany przez Stefana Szyllera.
W Parku Mirowskim znajduje się betonowa rzeźba wykonana przez Ryszarda Kozłowskiego przedstawiająca syrenkę. Kolejna rzeźba stoi przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe. Na niektórych warszawskich budynkach znajdują się płaskorzeźby przedstawiające syrenkę.

15. Jak przystało na symbol stolicy polski, związane są z nim legendy. Jedna z nich opowiada o dwóch syrenich siostrach, które kierując się w stronę Morza Bałtyckiego, rozdzieliły się. Jedna z nich osiadła w Kopenhadze, a druga popłynęła dalej, docierając aż do ujścia Wisły. Nie zakończyła tu jednak swojej podróży, tylko popłynęła w górę rzeki. Kiedy dotarła do Warszawy, spodobał jej się jeden z warszawskich brzegów i postanowiła na nim zakończyć swoja podróż. Właśnie w miejscu, w którym stoi dzisiaj pomnik syrenki, zmęczona podróżą jedna z syrenich sióstr pozostała na zawsze.

4.1/5 - (57 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić