Kolumna Zygmunta w Warszawie 📍 Informacje i Ciekawostki

kolumna zygmunta
foto – Pixabay

Jednym z symboli warszawskiej starówki jest znajdująca się na placu Zamkowym Kolumna Zygmunta. Obok Syrenki i pomnika Chopina, stanowi najbardziej rozpoznawalny i symboliczny pomnik w Warszawie.

1. Na terenie na którym stoi Kolumna Zygmunta istniał domy klasztoru bernardynek. Teren ten wykupił król Zygmunt IV Waza z przeznaczeniem na postawienie w tym miejscu pomnika upamiętniającego jego ojca Zygmunta III Wazę.

2. Budowę pomnika przeprowadzono w latach 1643-1644. Projekt został opracowany przez znanego z różnych swoich prac Augustyn Locci oraz Constantino Tencalla.

3. Odlew postaci Zygmunta III wykonał z brązu Clemente Molli, specjalnie do wykonania tego dzieła sprowadzony z odległych Włoch.

4. Kolumna pomnika ma 22 metry wysokości, a posąg króla mierzy 275 centymetrów.

5. Kolumna wykonana została z jednego bloku skalnego wydobytego w kamieniołomach Czerwona Góra w Górach Świętokrzyskich. Transport kolumny odbył się nurtem rzeki Wisły. Transport z wiślanego nabrzeża do miejsca ostatecznego montażu prowadziło 300 robotników wspieranych przez 200 żołnierzy gwardii królewskiej.

6. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w 24 listopada 1644 roku. Pomnik jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie i stał się zarazem pierwszą kolumną w nowożytnej Europie przedstawiającą osobę świecka. Europejska palma pierwszeństwa trwała do roku 1810 kiedy wzniesiono w Paryżu kolumnę Vendome.

7. Kolumna Zygmunta III Wazy została zniszczona podczas potopu szwedzkiego, a ostatnie zniszczenia dokonali Niemcy podczas Powstania Warszawskiego. Szczęściem w nieszczęściu było to, że podczas upadku, postać króla nie uległa poważnemu uszkodzeniu co pozwoliło na jej odnowienie.

8. Odrestaurowaną Kolumnę Zygmunta ponownie odsłonięto 22 lipca 1049 roku. Była to uroczystość połączona wraz z otwarciem Trasy W-Z i osiedla Mariensztat.

9. W czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej, Niemcy zgodnie z tak zwanym planem Pabsta planowali zlikwidowanie Kolumny Zygmunta i zastąpienie jej wielką statuą germańskiej bogini zwycięstwa. Jak wiadomo planu tego nie udało się okupantom zrealizować.

10. Cokół kolumny zdobią cztery tablice wykonane z brązu, na których znajdują się inskrypcje związane z królem Zygmuntem III Wazą.

11. Kolumna Zygmunta w jednej z moich ulubionych polskich komedii 🙂 “Pan tu nie stał”

4.2/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić