Atrakcje Ostrołęka 2024 🗺️ Co warto tutaj zobaczyć ?

pomnik kurpianek
Pomnik Kurpianek / foto – Autorstwa Piotr Brichacek (Briho) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2134489

Ostrołęka to średniej wielkości miasto znajdujące się w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Narew przepływającą przez północno-wschodnią część Polski i przez Białoruś, gdzie znajduje się jej źródło. W rzeczywistości przez miasto przepływają aż trzy rzeki, co miało wpływ na ostateczną nazwę miejscowości.

Etymologia słowa Ostrołęka dotyczy tak zwanych “ostrych” łąk nad rzeką. Do dzisiaj nie wiadomo, kiedy dokładnie powstało miasto, aczkolwiek pierwsza wzmianka pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Wiadomo jednak, że już wcześniej na pobliskich terenach znajdował piastowski gród obronny.

W kolejnych stuleciach Ostrołęka stała się dosyć istotnym punktem handlowym, ale prawdziwy rozkwit miał miejsce w pierwszej połowie XVI wieku, ponieważ miasto cieszyło się sporymi względami królowej Bony. Pierwsza Wojna Światowa przyniosła miastu ogromne zniszczenia, czemu nie dorównała nawet kolejna wojna.

Obecnie miasto przyciąga turystów z całej Polski ze względu na walory historyczne oraz ciekawe położenie geograficzne, które sprzyja wypoczynkowi.

Co warto robić w Ostrołęce i jakie atrakcje odwiedzić podczas pobytu? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Zdecydowanie warto wybrać się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej podzielonego na działy sztuki, etnograficzny, historyczny oraz oświatowy. To miejsce, dzięki któremu dowiedzieć się można wielu interesujących rzeczy na temat samego miasta i całego regionu.

2. Rekonstrukcja bitwy pod Ostrołęka

Podczas powstania listopadowego odbyła się legendarna Bitwa Pod Ostrołęką, która skończyła się zwycięstwem rosyjskim. Do dnia dzisiejszego miasto regularnie organizuje plenerowe widowisko upamiętniające te wydarzenia. Warto monitorować harnomogram imprez Ostrołęki, ponieważ widowisko robi ogromne wrażenie i pozwala w pewnym sensie zrozumieć skalę problemu z jakim musieli mierzyć się wówczas powstańcy.

3. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce to jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków miasta. Kościół farny został zbudowany w 1399 roku, aczkolwiek był rozbudowywany w kolejnych stuleciach. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i mediewistów zafascynowanych epoką średniowiecza.

4. Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Przy ulicy Traugutta znajduje się Muzeum Żołnierzy Wyklętych poświęcone ludziom, którzy po II Wojnie Światowej toczyli dalszą walką o wolną Polskę, choć tym razem z okupantem sowieckim. To wbrew pozorom temat, który w wielu kręgach wciąż budzi kontrowersje, ale za sprawą garstki osób udało się stworzyć miejsce, w którym możemy poznać bohaterskich żołnierzy walczących o wolność kraju.

5. Park Wodny “Aquarium”

Przy ulicy Wincentego Witosa znajduje się park wodny “Aquarium”. To świetnie wyposażony obiekt z wieloma wodnymi atrakcjami i doskonały sposób na spędzenie aktywnego dnia w gronie rodzinnym. Do dyspozycji są zjeżdżalnie, bicze wodne i całe mnóstwo innych atrakcji, które sprawią, że będzie można spędzić tutaj fantastyczny dzień.

6. Rejs Gondolą

Warto wybrać się w ekscytujący rejs gondolą po Narwi. To jedna z większych atrakcji miasta, dzięki której można podziwiać wspaniałe okolice z nieco innej perspektywy. Jedna godzina rejsu kosztuje ok. 150 PLN, aczkolwiek warto pamiętać, że koszt dzielony jest między uczestników biorących udział w rejsie, a na jednej gondoli mieści się dwanaście osób.

7. Trasy rowerowe

Ostrołęka to istny raj dla entuzjastów wycieczek rowerowych. Przez miasto przebiega kilka większych tras i trzeba wiedzieć, że wiele z nich zaczyna się właśnie w Ostrołęce.

Sporym zainteresowaniem cieszy się trasa z Ostrołęki, przez Czerwin i Kleczkowo z końcowym odcinkiem w Łątczynie.

Ciekawą trasą jest również pętla Ostrołęka-Lelis-Ostrołęka. Trasa liczy sobie ponad 20 kilometrów i przebiega przez malownicze rejony okolic. W Durlasach będziemy mogli podziwiać wspaniałe chałupy kurpiowskie pochodzące jeszcze z XIX wieku.

8. Plaża miejska

W sezonie letnim nad rzeką funkcjonuje plaża miejska. Jej długość liczy sobie ponad osiemdziesiąt metrów. Znajduje się tutaj drewniany pomost, plac zabaw oraz miejsca przeznaczone do organizowania ognisk. Każdego roku władze miasta dosypują świeżego piasku. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek w przepięknej scenerii.

9. Galeria Ostrołęka

Przy placu Generała Józefa Bema znajduje się galeria “Ostrołęka”. To miejsce, w którym regularnie odbywają się atrakcyjne zajęcia dla dzieci oraz dorosłych. Ochotnicy twórczego spędzania czasu mogą zapisać się na interesujące zajęcia z rysunku, tkactwa czy zdobnictwa szkła.

10.  Most Madalińskiego

Bez wątpienia warto wybrać się na uwielbiany przez mieszkańców Ostrołęki most im. Antoniego Madalińskiego. Ta nowoczesna podwieszana konstrukcja powstała w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie jest ulubionym miejscem widokowym.

11. Restauracja Na Mące

Przy ulicy Przemysłowej znajduje się restauracja “Na mące”. Za tą intrygującą nazwą kryje się lokal serwujący wybitne dania kuchni włoskiej z różnymi zaczerpnięciami z kuchni światowej. Restauracja cieszy się coraz większym uznaniem również poza granicami miasta.

12. Skansen Kurpiowski

Warto wybrać się do znajdującego się niespełna 30 km dalej Nowogrodu. To właśnie tutaj znajduje się fantastycznie przygotowany Skansen Kurpiowski. Co ciekawe, funkcjonuje od niespełna stu lat i tym samym jest najstarszym obiektem na wolnym powietrzu o charakterze muzealnym w Polsce. Na terenie obiektu będzie można podziwiać ponad trzy tysiące eksponatów. To miejsce, w którym czas zatrzymał się dawno temu. Dzięki niemu będziemy mogli zagłębić się w historię regionu, poznać codzienność przodków i dowiedzieć się, z czym borykali się na co dzień.

13. Stadnina Mustang

Stadnina Mustang w Ostrołęce to kolejne miejsce, w którym będziemy mogli doświadczyć ekscytujących wrażeń. To wspaniałe miejsce dla entuzjastów jazdy konnej, a także dla osób, które dopiero uczą się tej sztuki. To rodzinny ośrodek, który powstał z miłości do koni. Każdy z gości może liczyć na pełne wsparcie wykwalifikowanego instruktora.

14. Zagroda Kurpiowska w Kadzidle

Niespełna 20 kilometrów od Ostrołęki znajduje się miejscowość Kadzidło. To właśnie tutaj znajduje się Zagroda Kurpiowska, czyli niewielki skansen, w którym będziemy mogli podziwiać charakterystyczne chałupy mieszkalne, z których region niegdyś słynął. Każda chałupa posiadała spichlerz, chlewik oraz stodołę. Znamiennym elementem był również niewielki ogródek kwiatowy lub warzywny, który odgradzał dom od głównej ulicy.

4.3/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić