Muzeum Ewolucji w Warszawie 📍 Informacje i Ciekawostki

muzeum ewolucji warszawa
foto – Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30597091

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest miejscem, w którym ma swoją siedzibę wiele instytucji otwartych na potrzeby społeczeństwa. Jedną z takich instytucji jest Pałac Młodzieży. Przytoczony tu Pałac Młodzieży jest placówką, której głównym założeniem jest wychowanie pozaszkolne. W placówce tej znalazło swoją siedzibę Muzeum Ewolucji.

1. Muzeum Ewolucji, którego pełna nazwa brzmi „ Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologi Polskiej Akademii Nauki” jest placówką poświęconą ewolucji i paleontologii.

2. Krótkiego wyjaśnienia wymaga rozszyfrowanie słowa „paleontologia”. Jest to nauka znajdująca się na pograniczu biologii i geologii. Główną dziedziną tej nauki jest badanie organizmów kopalnych. Sprowadza się to do analizowania i badania skamieniałości będących śladami działalności życiowej organizmów żyjących w dalekiej przeszłości. Z „paleontologią” nierozerwalnie związana jest „paleobiologia” zajmująca się biologiczną interpretacją danych pochodzących z paleontologii. Trochę to brzmi jak przysłowiowe masło maślane, ale jest to najbardziej skrótowy opis tego czym zajmują się te dziedziny nauki.

3. Instytut Paleobiologi im. Romana Kozłowskiego jest z kolei placówką naukowo-badawczą Polskiej Akademii Nauk zajmującą się badaniami wynikającym z zakresu paleontologii. Swoją siedzibę ma w Warszawie i właśnie w ramach swojej działalności sprawuje pieczę nad Muzeum Ewolucji.

4. Początek Muzeum Ewolucji związany jest ze stworzeniem wystawy „Dinozaury z Pustyni Gobi”. Eksponaty tam zgromadzone są efektem wspólnych polsko-mongolskich wypraw paleontologicznych na Pustynię Gobi w Mongolii. Wyprawy miały miejsce w latach 1963-1971. Pierwszą ekspozycję otwarto w roku 1968.

5. Pustynia Gobi znajdująca się na pograniczu mongolsko-chińskim jest miejscem, które najbardziej przyczyniło się do rozwoju nauk związanych z badaniem śladów dawnych form życia rozwijających się setki tysięcy lat temu. Tam odnaleziono najwięcej szczątków dinozaurów oraz innych form życia sprzed epoki zlodowacenia. Jest to bardzo ważne miejsce dla rozwoju „paleontologi”, „paleobiologi” i innych pokrewnych nauk.

6. Najważniejszą osobą w historii Muzeum Ewolucji była profesor Zofia Kielan-Jaworowska, z której inicjatywy czasowa wystawa dinozaurów zmieniła się w stacjonarne Muzeum Ewolucji.

7. Na terenie Muzeum Ewolucji odbywa się wiele tematycznych wystaw poświęconych określonemu odcinkowi ewolucji np. zorganizowana w 2009 roku wystawa dla upamiętnienia 150 rocznicy wydania dzieła Karola Darwina „O powstaniu gatunków”. Wystawa ilustrowała wyjście kręgowców na ląd.

8. Do najciekawszych eksponatów Muzeum Ewolucji zalicza się dinozaury i ich jaja pochodzące z Mongolii.

9. W Muzeum Ewolucji znajduje się wiele rekonstrukcji dawnych stworzeń, żyjących setki tysięcy lat temu. W wielu przypadkach do rekonstrukcji użyto autentycznych odnalezionych fragmentów prastworzeń.

10. W salach muzealnych można również prześledzić cały proces kształtowania się człowieka wraz z zapoznaniem się z jego pochodzeniem.

4.1/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić