10 Największych Zabytków w Warszawie 🗺️

zamek królewski warszawa
foto – Pixabay

Polska stolica chętnie odwiedzana jest przez turystów z całej Europy. Nie brakuje w niej atrakcji dla całej rodziny – malownicze Stare Miasto obfituje w punkty rozrywkowe i gastronomiczne, a w muzeach znajdują się najważniejsze w kraju dzieła sztuki i ekspozycje wiekowych zabytków. Warszawa to także miasto, w którym – ze względu na wiekową historię – położonych jest wiele historycznych obiektów i wspaniałych budynków, które wzbudzają zachwyt miłośników pięknej architektury.

Zobacz więcej atrakcji w Warszawie

Oto 10 najważniejszych zabytków Warszawy, które warto zobaczyć podczas wizyty w polskiej stolicy.

1. Zamek Królewski

Historia Zamku Królewskiego w Warszawie sięga już przełomu XIII i XIV wieku – wówczas w tym miejscu istniało drewniane grodzisko, które przez kolejnych kilkaset lat było rozbudowywane i remontowane. Obecny obiekt pochodzi z lat 1971-1984, kiedy to zamek odbudowano po wcześniejszych zniszczeniach z czasów II wojny światowej. Zamek Królewski pełni dziś funkcję muzealną – w zabytkowych wnętrzach podziwiać można liczne dzieła sztuki, w tym malowidła takich artystów jak Rembrandt, Adriaen van Ostade i Marcello Bacciarelli. W budynku przechowywane są również insygnia władzy prezydentów kraju oraz zabytkowe insygnia królewskie, niegdyś należące do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

2. Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budowli w całej Polsce. Masywny budynek (drugi pod względem wysokości w kraju) ma całkowitą wysokość 237 metrów. Pałac wybudowany został na zlecenie władz radzieckich w latach 1952-1955. W środku znajdują się m.in. Narodowe Muzeum Techniki z kolekcją zabytków motoryzacyjnych, radiowych, hutniczych i górniczych, komputerowych i astronomicznych, a także Muzeum Ewolucji Instytutu Paleontologicznego, w którym zobaczyć można szkielety i jaja dinozaurów, wystawę dotyczącą pochodzenia i ewolucji gatunku ludzkiego oraz odlewy i modele pradawnych ssaków, ptaków i gadów.  W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie mieszczą się również siedziby czterech stołecznych teatrów, a niektóre piętra pełnią funkcję ogromnych sal kongresowych, w których organizowane są spotkania, imprezy tematyczne oraz targi branżowe.

3. Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to piękny, barokowy budynek, który wybudowany został pod koniec XVII wieku dla jednego z najwybitniejszych królów Polski – Jana III Sobieskiego. Ciekawostką jest, że do dziś pałac przetrwał w nienaruszonej formie – mimo kilku ważniejszych remontów, przedstawia dokładnie ten sam styl, w którym został wybudowany ponad 300 lat temu. Dookoła budynku rozciągają się wspaniałe ogrody, które chętnie zwiedzane są przez turystów. Sam budynek pełni dziś funkcję kulturową i muzealną. Organizowane są tu ważne uroczystości, spotkania i imprezy artystyczne, a w obiekcie można zobaczyć wiele wspaniałych dzieł sztuki, w tym obrazy Petera Paula Rubensa, Jana Livensa i Pompeo Batoniego.

4. Łazienki Królewskie

Warszawskie Łazienki Królewskie to jeden z największych i najpopularniejszych zabytków polskiej stolicy. Ten rozległy, piękny zespół parkowy został założony pod koniec XVII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na terenie Łazienek Królewskich położone są cztery duże ogrody w stylu modernistycznym, chińskim, barokowym i romantycznym. Spacerując przez urokliwe alejki, zobaczyć można wiele rzeźb i pomników przedstawiających m.in. Fryderyka Chopina, Jana III Sobieskiego, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i Cypriana Kamila Norwida. Znajduje się tu również kilka ważnych zabytków architektonicznych, takich jak Pałac Myślewicki, Stara Pomarańczarnia, Amfiteatr i Pałac na Wyspie.

5. Gmach Muzeum Narodowego

Gmach warszawskiego Muzeum Narodowego to budynek stosunkowo nowy – wzniesiony został w latach 1927-1938, jednak jego klasycystyczna stylistyka zachwyca miłośników architektury. Muzeum Narodowe w Warszawie to równocześnie jedna z największych placówek muzealnych w Polsce, w której znajdują się bogate zbiory sztuki polskiej i europejskiej, a także zabytki świata starożytnego (Egiptu, Mezopotamii, Bliskiego Wschodu) oraz dzieła sztuki orientalnej. Do najważniejszych zabytków warszawskiego Muzeum Narodowego należą papirusy egipskie sprzed niemal 3500 lat, średniowieczne malowidła sakralne oraz obrazy takich autorów jak Olga Boznańska, Jan Matejko, Wojciech Kossak i Stanisław Wyspiański.

6. Pałac Belwederski

Pałac Belwederski to biały, klasycystyczny budynek, wybudowany na początku XIX wieku. Przez dziesięciolecia pełnił on rolę siedziby najważniejszych władz kraju, a obecnie jest siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej. Obecnie jednak Belweder udostępniony jest dla zwiedzających, którzy obejrzeć mogą m.in. wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, ekspozycję historyczną Orderu Wojennego Virtutti Militari oraz kilka zabytkowych sal prezydenckich i wspaniałą Kaplicę Belwederską. Turyści mogą również zwiedzać wspaniałe ogrody, które otaczają Belweder.

7. Stare Miasto

Najważniejszym dla turystów miejscem w Warszawie jest bez wątpienia Stare Miasto. Ta zabytkowa część polskiej stolicy nieustannie tętni życiem: znajdują się tu klimatyczne kawiarnie, bary i puby z ogródkami piwnymi, małe bistra, kluby nocne i ekskluzywne restauracje. Jego centralną część stanowi duży Rynek, którego historia sięga przełomu XIII i XIV wieku. Dookoła Rynku podziwiać można zabytkowe, kolorowe kamienice. Pod wschodnią częścią placu umiejscowione zostały piwnice, które do dziś można oglądać podążając Szlakiem Kulturalnych Piwnic Starego Miasta.

8. Pomnik Syreny

Jednym z symboli Warszawy jest Pomnik Syreny, który położony jest tuż nad brzegiem Wisły. Z syreną wiąże się kilka legend, a według jednej z nich to mityczne stworzenie miało przywędrować na tereny Polski z wód Oceanu Atlantyckiego i zakochać się na tyle w mazowieckich krajobrazach, by zamieszkać w wodach Wisły. Monument ma wysokość około 6 metrów i powstał w latach 1938-1939. Stworzyła go Ludwika Nitschowa – wybitna polska rzeźbiarka, której prace zdobią m.in. wejście główne do Pałacu Kultury i Nauki, a jej rzeźby przedstawiające Mikołaja Kopernika stanęły w Manchestrze, Guadalajarze (Meksyk) i Słupsku.

9. Bazylika Archikatedralna

Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jana Chrzciciela to najważniejsza i najstarsza świątynia chrześcijańska na terenie Warszawy. To także miejsce o dużym znaczeniu historycznym: przemawiał tu słynny ksiądz Piotr Skarga, a kościół stanowił także miejsce śluby i koronacje królów Polski oraz pogrzeby znanych przedstawicieli sztuki i polityki. Gotycka świątynia wybudowana została już w XIV wieku na miejscu jeszcze starszego, drewnianego kościoła. We wnętrzach bazyliki podziwiać można zabytkowe, barokowe stelle, kilka pięknych kaplic, a także rzeźby, ołtarze, malowidła i pomniki. Ważnym zabytkiem ulokowanym w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej jest tzw. Krucyfiks Baryczkowski, czyli gotycki krzyż powstały jeszcze w czasach średniowiecznych.

10. Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki w Warszawie mieści się przy ul. Krakowskie Przedmieście. Przed ogromnym, białym budynkiem znajduje się pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a od strony wschodniej otacza go duży zespół parkowy. Budynek pełni funkcję użytkową: odbywają się tu najważniejsze spotkania z głowami innych państw, a także przemówienia prezydenckie i oficjalne, uroczyste przyjmowanie paktów i umów międzynarodowych. Część pałacowych wnętrz udostępniona jest dla zwiedzających po wcześniejszej rezerwacji terminów: mogą oni obejrzeć m.in. niektóre gabinety i sale wystawowe.

4.2/5 - (70 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić