Zakopane: 28 pomysłów na najbardziej urokliwe miasto w Tatrach

fotografia – Pixabay

Zakopane, nazywane jest nieoficjalną stolicą Tatr, oraz zimową stolica Polski. To największa miejscowość otoczona Tatrami. Co roku jest gospodarzem Mistrzostw Świata w Skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi. Jest punktem wyjścia na liczne górskie szlaki piesze w Tatry oraz Pogórze Spisko-Gubałowskie.

Wiele atrakcji czeka nie tylko na dorosłych, ale i na młodych miłośników górzystych terenów i spadzistych dachów.

1. Krupówki

Krupówki to bezkonkurencyjna wizytówka Zakopanego i najbardziej reprezentacyjne miejsce miasta. To główny deptak, wzdłuż którego ciągną się sklepy, stragany z pamiątkami, restauracje, kramy z serami. Można tu zjeść oscypka na ciepło z żurawiną czy zrobić sobie zdjęcie z białym misie, który spaceruje i wita się z dziećmi. Na chodniku stoją zaprzęgnięte dorożki czekające na klientów, aby zabrać ich na przejażdżkę ulicami zakopanego. Wszędzie rozbrzmiewają góralskie dźwięki muzyki i pachnie smaczne jedzenie, a wszystko to w otoczeniu monumentalnych gór wyłaniających się w przestrzeniach pomiędzy budynkami.

2. Gubałówka

Gubałówka, czyli wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim, jest jedną z największych atrakcji w Zakopanem.

Można tu wejść szlakiem, wjechać urokliwą kolejką linowo-terenową lub samochodem, a na miejscu podziwiać piękne widoki Tatr, Zakopanego i okolicznych miejscowości, zjeść smaczne posiłki i skorzystać z licznych atrakcji w tym z ‘Góralskiego Ślizgu’ czy ‘Zjeżdżalni Gratiwatycjnej’.

3.  Giewont

Niewątpliwie obowiązkowa atrakcja Zakopanego, jednak nie dla wszystkich. Mimo, że szlak nie jest trudny, jednak jego końcowe podejście wymaga lepszej kondycji i przede wszystkim odpowiedniego obuwia, aby bezpiecznie dotrzeć na szczyt, gdzie czeka na nas metalowy krzyż. To charakterystyczny symbol Giewontu, widoczny z Zakopanego.

4. Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka, którą można zjechać do Zakopanego lub wjechać na wysokość 1987 m n.p.m. a następnie ruszyć dalej na szlaki piesze. Bilety najlepiej kupić online, a ceny zaczynają się od 65 zł.

5. Morskie Oko

Chociaż jezioro Morskie Oko znajduje się w dużej odległości od Zakopanego, jest z nim mocno kojarzone. Droga nad Morskie Oko jest długa jednak łatwo dostępna dla wytrwałych piechurów.

6. Magiczny Kulig – poczuj ten klimat!

magiczny kulig zakopane
foto – magiczny-kulig.pl

Magiczny Kulig to przejażdżka 10 lub 12-osobowymi saniami. Jeśli jesteś zimą lub latem pod Tatrami i szukasz sposobu na spędzenie czasu, kulig to opcja idealna dla Ciebie.

Przejażdżki po Zakopanem organizowane są nie tylko zimą. Urządzane są również letnie kuligi w formie przejażdżki specjalnymi wozami góralskimi.

Przejażdżka wozem góralskim po Zakopanem to świetna alternatywa dla tradycyjnego kuligu zimowego saniami. To wspaniała wieczorna atrakcja, która rozpoczyna się na sławnych Krupówkach. Z Krupówek wyrusza w podróż malowniczą trasą wiodącą polanami Bachledzkiego Wierchu przez piękne pola i łąki, podczas której podziwiać można Tatry. 

Całość wieńczy biesiada podczas można się najeść jak i wybawić na całego.

7. Aqua park Zakopane

To miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, łączące w sobie rozrywkę i relaks. Kompleks posiada aż 5 zjeżdżalni, których długość wynosi 320 metrów.

8. Wielka Krokiew

Wielka Krokiew w Zakopanem to atrakcja, której nie powinni pominąć miłośnicy sportu, a przede wszystkim skoków narciarskich. Jest to duża skocznia narciarska zbudowana w 1925 roku, na której na przestrzeni lat odbyło się wiele międzynarodowych imprez sportowych, takich jak zawody Pucharu Świata czy Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich.

W sezonie letnim jest możliwy zjazd pontonem się na specjalnych tubingach podobnych do pontonów. Koszt takiej atrakcji to 59 zł dla osoby dorosłej, w tej cenie jest także wjazd na górę kolejką krzesełkową.

9. Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska ma długość ok. 9 km, jest płaska i sytuowana w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody, zachwyca o każdej porze roku.

Wejście do najpiękniejszej polskiej doliny znajduje się pod Zakopanem, 2 km od granic miasta. Dolina ma długość ok. 9 km, jest płaska i sytuowana w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody, zachwyca o każdej porze roku. Dnem doliny płynie strumyk, a przejście jej jest możliwe nawet z małymi dziećmi w wózkach. Na końcu doliny znajduje się schronisko na Ornaku, w którym można skorzystać z toalety oraz kupić ciepły posiłek. Spod schroniska odchodzą liczne szlaki do wyższych partii gór, a także niedługi szlak nad Staw Smreczyński.
Wejście do Doliny Kościeliskiej kosztuje 6 zł.

10. Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem to jedno z najstarszych muzeów w Polsce, które istnieje od końca XIX wieku. Jest to miejsce, w którym można zapoznać się z lokalną kulturą i sztuką podhalańską.

Znajdują się tutaj zbiory skał i minerałów, wystawy florystyczne i faunistyczne, ekspozycja etnograficzna, a także dzieła sztuki w zakresie malarstwa, rzeźby czy fotografii.

Cena biletu normalnego to 17 zł

11. Muzeum Oscypka

To miejsce, w którym w przystępny i bardzo humorystyczny sposób możemy zapoznać się z technologią powstawania słynnych podhalańskich oscypków, czyli regionalnych serów. W ramach zwiedzania muzeum można spróbować samodzielnie wyrobić oscypek, a także dowiedzieć się czym on jest, a czym z pewnością nie jest kultowy oscypek.

12. Tatrzański Park Narodowy

Góry największą atrakcją Zakopanego, liczne szlaki, szczyty i granie to wszystko ma nierozerwalny wpływ na klimat i charakter tego miasta. Tatrzański Park Narodowy znajduje się tuż obok Zakopanego, skąd biorą początek liczne ścieżki spacerowe oraz szlaki wiodące w wyższe partie Tatr.

13. Krzywy domek

To atrakcja głównie dla rodzin z dziećmi, jednak każdy, kto odwiedzi domek, uwolni swoją fantazję. Dom stoi na dachu, dodatkowo ustawiony jest pod skosem, już od progu i całe jego wyposażenie wygląda inaczej, jest do góry dogami a meble przyczepione do sufitu. Trzeba się mocno starać, aby nie stracić równowagi.

14. Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

Bardzo znana i charakterystyczna kapliczka, będąca doskonałym przykładem stylu zakopiańskiego.

15. Muzeum Karola Szymanowskiego

Drewniana willa, urządzona w tradycyjnym stylu podhalańskim. Klimat domu pozwala zwiedzającym zrozumieć, co przyciągało artystów w te okolice.

16. Willa Oksza

To galeria sztuki, która swoją wystawą nawiązuje do Tatr lub ludzi związanych z Zakopanem kulturą podhalańską.

17. Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce

Najdłuższy tor saneczkowy, atrakcja z pięknymi widokami, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

18. Góralski ślizg

Wielka zjeżdżalnia z ośmioma torami, znajdująca się pod dolną stacją kolejki na Gubałówkę.
Cena za jeden zjazd to 5 zł.

19. Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum Stylu Zakopiańskiego zostało usytuowane w urokliwej Willi “Koliba”, która została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. W gwarze góralskiej koliba oznacza szałas pasterski, ale w środku na turystów czekają pięknie urządzone wnętrza. Można tutaj zobaczyć salon, jadalnię i sypialnię w stylu zakopiańskim, a liczne przedmioty codziennego użytku i artefakty pozwalają sobie wyobrazić, jak wyglądało życie górali w poprzedniej epoce.

20. Dworzec Tatrzański

Dworzec Tatrzański to w rzeczywistości uroczy budynek, który nigdy nie był dworcem. Został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku i był pierwszym domem kultury w Zakopanem. W 1900 roku doszło tutaj do pożaru podczas balu, na którym wybuchła lampa naftowa. Budynek został odbudowany dwa lata później, a w dwudziestoleciu międzywojennym działała tutaj popularna restauracja.

21. Nosal

Nosal znany także jako góra zawieszona nad Zakopanem. Szlak na szczyt nie jest długi, jednak wejście od Zakopanego jest dosyć strome. Bez odpowiedniego obuwia i szczególnie zimą raczej niebezpieczne.

22. Domek iluzji

W domku iluzji możliwe jest przeżycie i doświadczenie magii iluzji optycznej, i obrazów 3D, które oszukują nasz umysł.
Cena biletu normalnego to 35 zł.

23. Wystawa Figur Woskowych EXPO

W centrum Zakopanego na Krupówkach znajduje się Wystawa Figur, cena wstępu to 25 zł. Oprócz figur woskowych jest tu również labirynt luster, papugarnia, laserowa galaktyka czy zbójnicka kryjówka.

24. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

Uroczy, maleńki kościółek, stary, drewniany, najbardziej góralski ze wszystkich zakopiańskich kościołów. Niezwykle klimatyczna i przytulna katedra do zadumy i kontemplacji. Za kościołem znajduje się cmentarz, z ładnym widokiem na Podhale i okoliczne miejscowości.

25. Park Zamoyskich

Park z ciekawą ekspozycją dotyczącą historii Kuźnic, także muzeum z wypchanymi zwierzętami występującymi w Tatrach,

26. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Stary drewniany kościół, w którym bywał często papież Jan Paweł II, znajdujący się niemal w centrum miasta, będący celem polskich pielgrzymów.

27. Papugarnia

Największa Papugarnia posiadająca egzotyczne okazy ptaków, z którymi można obcować, karmić i rozmawiać. Znajduje się na Drodze do Olczy 11.

28. Myszogród

Myszogród w Zakopanem to miejsce, które świetnie sprawdzi się w przypadku rodzinnych wycieczek z małymi dziećmi. Na terenie kompleksu znajdują się atrakcyjne makiety zamieszkałe przez prawdziwe myszy, a dzieci mają okazję nie tylko je podziwiać, ale również poznać wiele ciekawostek na ich temat.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Zakopane

4/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić