Białka Tatrzańska Atrakcje 2022 🗺️ Co można tutaj robić ?

rzeka białka
foto – Łukasz Goryl / Wikipedia

Białka Tatrzańska to wieś położona w województwie małopolskim. To głównie miejscowość letniskowa. Wieś rozciąga się na ponad 8 km w pobliżu Tatr Bielskich. Założona prawdopodobnie w latach 1616-1618.

Co można robić będąc w Białce Tatrzańskiej ?

1. Baseny Termalne Terma Bania

Już w starożytności wiedziano, że woda dodaje zdrowia. Dlatego termy wykorzystują moc wody, która czerpana jest z głębi Ziemi – W basenach białczańskiej termy woda mineralna posiada wysoką temperaturę, zawiera ona dodatkowo ważne związki chemiczne: siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Dzięki kąpielom w wodach termalnych możemy obniżyć poziom stresu, zrelaksować się i przywrócić równowagę psychofizyczną, a ponadto wody termalne sprzyjają poprawie ciśnienia, procesowi odchudzania, poprawiają stan zdrowia i wygląd skóry i przyspieszają rekonwalescencję.

2. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska to największy kompleks narciarski w Białce Tatrzańskiej oraz na Podhalu. Posiada świetną lokalizację. To doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się jeździć oraz dla tych, którzy już swój pierwszy raz z nartami mają dawno za sobą. Ośrodek ma do dyspozycji 14 kilometrów tras o różnym stopniu trudności, od tych łagodnie nachylonych aż po trasy posiadające homologację FIS. Oprócz tego ośrodek posiada kilkanaście kilometrów tras biegowych, szkołę narciarską, wypożyczalnię oraz serwis sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

3. Wyciąg Narciarski Bania

Wyciąg Narciarski Bania – jest to idealnie miejsce, dla tych, którzy pragną spędzać swój wolny czas aktywnie podczas zimowego szaleństwa, w klimatycznej i zimowej aurze. Miłośnicy odnajdą tutaj bezpieczne trasy przeznaczone również dla najmłodszych oraz początkujących narciarzy. Ośrodek prowadzi profesjonalną szkółkę narciarską, a także posiada sprzęt, który można wypożyczyć.

4. Stacja Narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks 5 wyciągów narciarskich, które znajdują się w górnej części Białki Tatrzańskiej. Kaniówkę spośród innych stacji narciarskich wyróżnia przede wszystkim rodzinna atmosfera i liczne atrakcje dla najmłodszych.

5. Kościół pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza

Kościół pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej, powstał około 1700 roku. Wnętrze świątyni jest barokowe oraz barokowo-kasycystyczne.

6. Termy Gorący Potok

Gorący Potok jest to kompleks złożony z kilkunastu unikalnych basenów zewnętrznych z naturalną, surową wodą siarkową. Dla gości udostępnionych jest aż 21 niecek basenowych o różnej charakterystyce. W basenach znajduje się siarkowa woda termalna, której temperatura utrzymuje się między 34-40°C.

7. Termy Bukovina

Termy Bukovina – jedne z najpopularniejszych term w Polsce. Wody termalne w Bukowinie Tatrzańskiej ze względu na swoją temperaturę, która osiąga powyżej 20°C i mineralizację oraz składniki specyficzne – siarkowodór i fluorki mają pozytywne działanie w przypadku takich schorzeń jak urazy ortopedyczne, schorzenia układu nerwowego, choroby skóry, czy choroby kobiece.

8. Punkt Widokowy Ząb

Punkt Widokowy Ząb – to najwyżej położona miejscowość w Polsce- 1013 m n.p.m.. We wsi znajduje się góralski dom polskiego skoczka- Kamila Socha, przebiega też tędy Szlak Papieski, którym w 1997 roku przejeżdżał Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza. We wsi jest wiele punktów widokowych, z których podziwiać można zachwycające tatrzańskie szczyty. Najpopularniejszy punkt widokowy znajduje się przy cmentarzu.

9. Muzeum Jana Kasprowicza

Muzeum Jana Kasprowicza znajduje się z Zakopanem na Harendzie, muzeum znajduje się w willi w której mieszkał Jan Kasprowicz, w połowie drogi między Zakopanem a Poroninem. Wejście do muzeum prowadzi przez werandę, która latem ozdabiana jest nasturcjami- ulubionymi kwiatami Kasprowicza. Z werandy roztacza się wspaniały widok na góry. W muzeum zobaczymy eksponaty, które są pamiątkami po poecie oraz jego rodzinie: meble, obrazy, książki, fotografie. Wnętrza mieszkalne pozostawiono w takim stanie jak zostały przekazane przez żonę poety Marię Kasprowicz.

10. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy oraz liczne szlaki turystyczne w TPN, w bezpośredniej okolicy Białki Tatrzańskiej znajdują się liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, między innymi: Ścieżka przez Kotelnicę, przełom Białki, szlak zielony prowadzący przez przez Szaflary, Gronków i Nową Białą czy szlak niebieski, który prowadzi turystów przez Nową Białą, Trzybsz i Czarną Górę.

Białka Tatrzańska oferuje wszystkim turystom skorzystanie ze swoich dobrodziejstw. Bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego, wielu szlaków turystycznych , ośrodków wypoczynkowych i stoków, na których można spędzić aktywnie czas. Każdy z turystów znajdzie w tym magicznym miejscu coś dla siebie, a iście góralski klimat poczujemy odwiedzając jedną z dość licznych karczm. Atutem Białki Tatrzańskiej oprócz klimatu i atrakcji, jest również bliskość takich miejscowości jak Bukowina Tatrzańska, Zakopane czy Nowy Targ.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić