Białka Tatrzańska Atrakcje 2024 🗺️ Co można tutaj robić ?

rzeka białka
foto – Łukasz Goryl / Wikipedia

Białka Tatrzańska to wieś położona w województwie małopolskim. To głównie miejscowość letniskowa. Wieś rozciąga się na ponad 8 km w pobliżu Tatr Bielskich. Założona prawdopodobnie w latach 1616-1618.

Co można robić będąc w Białce Tatrzańskiej ?

1. Baseny Termalne Terma Bania

Już w starożytności wiedziano, że woda dodaje zdrowia. Dlatego termy wykorzystują moc wody, która czerpana jest z głębi Ziemi – W basenach białczańskiej termy woda mineralna posiada wysoką temperaturę, zawiera ona dodatkowo ważne związki chemiczne: siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Dzięki kąpielom w wodach termalnych możemy obniżyć poziom stresu, zrelaksować się i przywrócić równowagę psychofizyczną, a ponadto wody termalne sprzyjają poprawie ciśnienia, procesowi odchudzania, poprawiają stan zdrowia i wygląd skóry i przyspieszają rekonwalescencję.

2. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska to największy kompleks narciarski w Białce Tatrzańskiej oraz na Podhalu. Posiada świetną lokalizację. To doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się jeździć oraz dla tych, którzy już swój pierwszy raz z nartami mają dawno za sobą. Ośrodek ma do dyspozycji 14 kilometrów tras o różnym stopniu trudności, od tych łagodnie nachylonych aż po trasy posiadające homologację FIS. Oprócz tego ośrodek posiada kilkanaście kilometrów tras biegowych, szkołę narciarską, wypożyczalnię oraz serwis sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

3. Wyciąg Narciarski Bania

Wyciąg Narciarski Bania – jest to idealnie miejsce, dla tych, którzy pragną spędzać swój wolny czas aktywnie podczas zimowego szaleństwa, w klimatycznej i zimowej aurze. Miłośnicy odnajdą tutaj bezpieczne trasy przeznaczone również dla najmłodszych oraz początkujących narciarzy. Ośrodek prowadzi profesjonalną szkółkę narciarską, a także posiada sprzęt, który można wypożyczyć.

5. Rezerwat Przyrody Przełom Białki

Rezerwat Przyrody Przełom Białki to jedno z ciekawszych miejsc na Podhalu. Znajduje się on pod Krempachami, w niewielkiej odległości od popularnej Białki Tatrzańskiej. Choć przełomowy odcinek tej rzeki liczy sobie zaledwie 100 metrów długości, spacer w jego pobliżu na każdym zrobi wrażenie. Najważniejszymi atrakcjami są tu skały: Obłazową i Kramnicą, wielkim zainteresowaniem cieszy się też Jaskinia Obłazowa, w której odkryto ślady obecności człowieka sprzed 40 tysięcy lat.

6. Stacja Narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks 5 wyciągów narciarskich, które znajdują się w górnej części Białki Tatrzańskiej. Kaniówkę spośród innych stacji narciarskich wyróżnia przede wszystkim rodzinna atmosfera i liczne atrakcje dla najmłodszych.

7. Kościół pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza

Kościół pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej, powstał około 1700 roku. Wnętrze świątyni jest barokowe oraz barokowo-kasycystyczne.

8. Termy Gorący Potok

Gorący Potok jest to kompleks złożony z kilkunastu unikalnych basenów zewnętrznych z naturalną, surową wodą siarkową. Dla gości udostępnionych jest aż 21 niecek basenowych o różnej charakterystyce. W basenach znajduje się siarkowa woda termalna, której temperatura utrzymuje się między 34-40°C.

9. Termy Bukovina

Termy Bukovina – jedne z najpopularniejszych term w Polsce. Wody termalne w Bukowinie Tatrzańskiej ze względu na swoją temperaturę, która osiąga powyżej 20°C i mineralizację oraz składniki specyficzne – siarkowodór i fluorki mają pozytywne działanie w przypadku takich schorzeń jak urazy ortopedyczne, schorzenia układu nerwowego, choroby skóry, czy choroby kobiece.

10. Punkt Widokowy Ząb

Punkt Widokowy Ząb – to najwyżej położona miejscowość w Polsce- 1013 m n.p.m.. We wsi znajduje się góralski dom polskiego skoczka- Kamila Socha, przebiega też tędy Szlak Papieski, którym w 1997 roku przejeżdżał Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza. We wsi jest wiele punktów widokowych, z których podziwiać można zachwycające tatrzańskie szczyty. Najpopularniejszy punkt widokowy znajduje się przy cmentarzu.

11. Muzeum Jana Kasprowicza

Muzeum Jana Kasprowicza znajduje się z Zakopanem na Harendzie, muzeum znajduje się w willi w której mieszkał Jan Kasprowicz, w połowie drogi między Zakopanem a Poroninem. Wejście do muzeum prowadzi przez werandę, która latem ozdabiana jest nasturcjami- ulubionymi kwiatami Kasprowicza. Z werandy roztacza się wspaniały widok na góry. W muzeum zobaczymy eksponaty, które są pamiątkami po poecie oraz jego rodzinie: meble, obrazy, książki, fotografie. Wnętrza mieszkalne pozostawiono w takim stanie jak zostały przekazane przez żonę poety Marię Kasprowicz.

12. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy oraz liczne szlaki turystyczne w TPN, w bezpośredniej okolicy Białki Tatrzańskiej znajdują się liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, między innymi: Ścieżka przez Kotelnicę, przełom Białki, szlak zielony prowadzący przez przez Szaflary, Gronków i Nową Białą czy szlak niebieski, który prowadzi turystów przez Nową Białą, Trzybsz i Czarną Górę.

Białka Tatrzańska oferuje wszystkim turystom skorzystanie ze swoich dobrodziejstw. Bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego, wielu szlaków turystycznych , ośrodków wypoczynkowych i stoków, na których można spędzić aktywnie czas. Każdy z turystów znajdzie w tym magicznym miejscu coś dla siebie, a iście góralski klimat poczujemy odwiedzając jedną z dość licznych karczm. Atutem Białki Tatrzańskiej oprócz klimatu i atrakcji, jest również bliskość takich miejscowości jak Bukowina Tatrzańska, Zakopane czy Nowy Targ.

13. Nowy Targ

Nowy Targ jest stolicą Podhala, a w jego rejonie krzyżują się ważne trakty komunikacyjne. Blisko stąd w Tatry i Pieniny, kuszą też pobliskie Gorce oraz pełna atrakcji dolina Dunajca. Samo miasto również zasługuje na uwagę, a jego układ urbanistyczny najlepiej przypomina o długiej historii Nowego Targu. Warto tu odwiedzić dworzec kolejowy z zabytkową wieżą wodną, warto zajrzeć do Muzeum Podhalańskiego. Drewniany kościół św. Anny, rynek z ratuszem – to kolejne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w tym mieście.

14. Restauracja Góralski Zwyk

Restauracja Góralski Zwyk w Białce Tatrzańskiej to dobre miejsce dla tych, którzy cenią lokale urządzone w tradycyjnym podhalańskim stylu oraz regionalną kuchnię. W menu miejsce szczególne zajmują pstrągi oraz golonka w sosie piwnym, kusi też schab po zbójnicku oraz placki ziemniaczane z gulaszem. Grzanki bacy z oscypkiem, góralska kwaśnica oraz ręcznie klejone pierogi z różnymi farszami – oto kolejne specjalności lokalu. W restauracji tej można również odpocząć przy pysznej kawie lub grzańcu, można się też nacieszyć smakiem swojskiego wina.


⇒ Więcej miejsc z pysznym jedzeniem ? Proszę bardzo – najlepsze restauracje w Białce Tatrzańskiej 🍽️


15. Hotel Malinowy Potok

Hotel „Malinowy Potok” w Białce Tatrzańskiej to dobre miejsce dla tych, którzy szukają komfortowych pokoi w pobliżu słynnych basenów termalnych i wyciągów narciarskich. Jasne i przestronne pokoje z dużymi balkonami, apartamenty typu studio oraz takie atrakcje, jak basen, grota solna i strefa SPA – wszystko to przyciąga gości. W hotelu można skorzystać z sauny, z kolei młodsi goście mogą spędzić czas na grze w ping-ponga.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić