30 Ciekawostek o Kirgistanie

kirgistan
foto – Pixabay

Kirgistan to śródlądowe państwo położone w środkowej części Azji. Graniczy z czterema krajami: Tadżykistanem, Uzbekistanem, Kazachstanem i Chinami. Kraj ten zachwyca przede wszystkim wspaniałą przyrodą, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami górskimi, unikalną kuchnią i serdecznością mieszkańców. Na terenie Kirgistanu nie brakuje malowniczych parków narodowych, klimatycznych miasteczek i licznych atrakcji dla turystów.

1. Kirgistan jest krajem górzystym – około 50% powierzchni państwa znajduje się na wysokości powyżej 2500m n.p.m.

2. Stolicą państwa jest Biszkek: największa metropolia kraju, którą zamieszkuje ponad milion osób. Powstałe w XIX wieku miasto jest najważniejszym kirgiskim ośrodkiem przemysłowym, edukacyjnym i kulturowym. Podczas zwiedzania stolicy Kirgistanu warto zobaczyć Meczet Główny, Plac Ała-Too oraz Kirgiskie Muzeum Historyczne.

3. Najwyższy punkt w kraju położony jest na Szczycie Zwycięstwa (Pik Pobiedy) – masywie górskim w paśmie Tienszan o wysokości 7439m n.p.m. Zdobycie góry jest marzeniem wielu himalaistów, a samą górę uznaje się za trudniejszą do zdobycia niż m.in. Mount Everest.

4. Największym jeziorem Kirgistanu jest Issyk-kul. Polodowcowe jezioro znajduje się na wysokości 1609m n.p.m., a jego głębokość maksymalna sięga ponad 700 metrów. Jezioro jest bardzo wartościowym siedliskiem rzadkich gatunków ptaków, w tym perkozów, żurawi, gągołów i hełmiatek.

5. Narodowym alkoholem Kirgizów jest kumys – mleczny, niskoprocentowy napój o zawartości czystego alkoholu od 1 do 3%.

6. Terytorium tego państwa zamieszkuje ponad 150 różnych grup etnicznych.

7. Kirgistan to kraj rolniczy, na terenie którego uprawia się m.in. bawełnę, tytoń i pszenicę.

8. Z Kirgistanu pochodzą charty kirgiskie. Ta rasa psów wykorzystywana jest przez lokalnych myśliwych do polowań na ptactwo, sarny, listy, a nawet wilki. Ciekawostką jest, że psy te można nauczyć współpracy z birkutami – gatunkiem ptaków jastrzębiowatych, które uczestniczą w polowaniach z ludźmi.

9. W połowie XIX wieku na teren Kirgistanu zesłano wielu Polaków (głównie badaczy i naukowców), którzy byli przeciwnikami wpływów radzieckich na terenie Polski. Do dziś w stolicy tego kraju funkcjonuje stowarzyszenie, które zrzesza potomków Polaków zsyłanych do Kirgistanu,

10. Flaga Kirgistanu to czerwony prostokąt, na którego środku znajduje się żółte słońce z czterdziestoma promieniami – są one symbolem czterdziestu różnych plemion zamieszkujących obszar kraju.

11. Do 1991 roku Kirgistan był częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

12. Na terenie państwa obowiązują dwa języki urzędowe: kirgiski i rosyjski.

13. Zdecydowana większość mieszkańców Kirgistanu (około 88% całej ludności kraju) wyznaje islam. Pozostałe religie Kirgizów to: prawosławie (10%), protestantyzm (2%) i katolicyzm (0.1%).

14. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Kirgistanie jest Park Narodowy Ala-Archa, który położony jest na terenie gór Tienszan w pobliżu kirgiskiej stolicy. Tereny ochronne obejmują ponad 50 szczytów górskich, niemal 20 lodowców oraz koryto rzeki Ala-Archa.

15. Za największe dzieło literackie Kirgistanu uznaje się epos “Manas”, który złożony jest z około 500 różnych wierszy. Epos wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ciekawostką jest, że niektórzy kirgizi znają cały utwór na pamięć i kultywują tradycję ustnego przekazywania fabularnych wierszy z pokolenia na pokolenie.

16. Walutą, obowiązującą w Kirgistanie, jest som, który w przeliczeniu jest wart około 0,04zł.

17. Jedną z najciekawszych atrakcji Kirgistanu jest Muzeum Archeologiczne w miejscowości Osz, które zostało wykute w skale. Ekspozycja muzealna tej placówki stanowi największą wystawę archeologiczną w całej Azji Środkowej.

18. Mimo burzliwej historii i radzieckich wpływów, Kirgistan jest krajem bardzo demokratycznym, w którym panuje wolność słowa, wyznania i wyrażania poglądów.

19. Tradycyjną częścią kirgiskiej garderoby męskiej jest tzw. kałpak czyli filcowa czapka w białym kolorze.

20. Ceny artykułów spożywczych w Kirgistanie nie są zbyt wygórowane. W miastach popularne są bazary i targowiska, na których zakupić można świeże warzywa i owoce, mięsa i przyprawy.

21. Najdłuższą rzeką, która przepływa przez Kirgistan, jest rzeka Naryn. Ma ona długość 807 kilometrów, a jej źródła położone są w górach Tienszan.

22. Narodową potrawą Kirgistanu jest beszbarmak czyli tzw. “Danie Pięciu Palców”. Składa się z mięsa baraniego, bulionu i makaronu. Mimo, że “gulasz” jest stosunkowo rzadki, spożywa się go przy pomocy dłoni.

23. W Kirgistanie dominuje klimat ciepły i umiarkowany. Występują tu surowe zimny, a temperatury – szczególnie w partiach wysokogórskich – mogą osiągać blisko -30 stopni Celsjusza. Lata są upalne i suche, jednak w najwyżej położonych częściach kraju, nawet w najcieplejszych miesiącach, temperatury rzadko przekraczają 10 stopni Celsjusza.

24. Fauna Kirgistanu nie jest zbyt zróżnicowana. Górskie lasy zamieszkują wilki, niedźwiedzie, rysie i irbisy – duże drapieżne koty zwane “panterami śnieżnymi”. W niektórych częściach gór spotkać można orły i koziorożce syberyjskie. Na suchych, stepowych obszarach kraju żyją liczne gatunków gadów, głównie jaszczurek i węży.

25. Kuchnia kirgiska jest dosyć tłusta, treściwa i pożywna. Kirgizowie spożywają dużą ilość mięsa – głównie baraniny, koniny, wołowiny i jagnięciny. Do tradycyjnych potraw kuchni kirgiskiej należą kurdak (mocno przyprawione, smażone mięso wołowe lub jagnięce z dodatkiem ziemniaków i papryki) i lagman (mięsno-warzywny gulasz podawany z pieczywem). Często przygotowuje się również grillowane mięsa w formie szaszłyków oraz wywodzące się z Rosji pierogi pielmieni.

26. Kirgistan jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla podróżujących. Niebezpieczne są jedynie rejony w pobliżu granicy Kirgistanu i Tadżykistanu ze względu na napięte stosunki polityczne między tymi dwoma państwami.

27. Obywateli Polski nie obowiązuje obowiązek wizowy podczas wjazdu na teren Kirgistanu. Podczas podróży nieprzekraczającej okres 60 dni wystarczy turystom ważny paszport lub paszport tymczasowy.

28. Nie funkcjonują bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do Kirgistanu. Samolotem do Biszkeku dostać się można z terenu Chin, Kazachstanu, Rosji i Turcji.

29. Przed wyjazdem do Kirgistanu warto wyrobić i przetłumaczyć (na język kirgiski lub rosyjski) lekarskie zaświadczenie o braku zakażenia wirusem HIV.

30. Choć władze Kirgistanu nie wymagają żadnych dodatkowych szczepień przed wjazdem na teren kraju, przed wylotem do tego kraju należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróżnej. Należy pamiętać, że z powodu niskiego poziomu sanitarnego, w tym państwie istnieje duże zagrożenie zakażenia pasożytami i bakteriami – z tego powodu odradza się spożywania nieprzegotowanej i niebutelkowanej wody, a także świeżych owoców i warzyw, które nie zostały poddane obróbce cieplnej.

4.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić