Radków to niewielkie, zabytkowe miasto, które położone jest w województwie dolnośląskim w obrębie tzw. ziemi kłodzkiej. Znajduje się niemal u samego podnóża malowniczych Gór Stołowych – części Sudetów, która objęta jest ochroną parku narodowego. Do Radkowa przybywają turyści, szukający spokojnego, zacisznego miejsca do odpoczynku, które stanowi doskonałą bazę wypadową do wielu bardziej popularnych miejscowości turystycznych i na najpopularniejsze, górskie szlaki.
1. Historia Radkowa
Historia Radkowa sięga już XIII wieku – to właśnie wówczas na terenie dzisiejszego miasteczka powstała warowna osada, która około 1320 roku zyskała prawa miejskie. W średniowieczu miejsce to słynęło jako miasto książęce, w którym kwitło rzemiosło: wytwarzano w nim wspaniałe tkaniny, warzono doskonałe piwa, a duża część ludności zajmowała się młynarstwem i rolnictwem. Od XVI wieku w mieście tym organizowano huczne jarmarki, które wówczas były oznaką dobrobytu i uznania, jakim cieszył się Radków. Choć miejscowość poszczycić się może doskonałym położeniem u wrót Parku Narodowego Gór Stołowych, jego znaczenie turystyczne rośnie dopiero od kilkudziesięciu lat.
2. Zabytki miasta
Ze względu na bogatą historię Radkowa, w mieście znajduje się wiele okazałych zabytków. Najpopularniejszym z nich jest Ratusz, który znajduje się tuż przy pięknym, okazałym rynku miejskim. Renesansowa budowla powstała już w 1545 roku i dziś pełni funkcję Urzędu Miejskiego, jednak dalej zachwyca swoją ozdobną stylistyką. W mieście znajdują się również dwa kościoły (w tym szesnastowieczny Kościół pw. św. Doroty), a także wiele zabytkowych domów i willi, które przebudowywane i remontowały były pod koniec XIX wieku.
3. Zalew Radkowski
Zalew Radkowski to sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 5 hektarów. To ciche i niezatłoczone miejsce, które urzeka panoramą Gór Stołowych oraz doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Przy Zalewie Radkowskim znajduje się specjalnie wyznaczone kąpielisko ze sztuczną plażą, a dookoła rozmieszczonych jest kilka przystani, w których wypożyczyć można łódki, rowerki wodne lub kajaki. Pomiędzy zaporą na jeziorze i niewielką, turystyczną wsią Paserka rozciąga się piękny, widokowy szlak turystyczny, oznaczony kolorem żółtym.
4. Radkowskie Bastiony
Radkowskie Bastiony (zwane również Radkowskimi Skałami) położone są na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, a sam szlak w ich pobliże uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków w całym parku. Obejście pięknych terenów z licznymi formacjami skalnymi zajmuje około 2 godzin. Trasa jest stosunkowo prosta i mało wymagająca, nie ma na niej stromych podejść i dużych przeszkód.
5. Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w całych Górach Stołowych, który ma wysokość 922m n.p.m. Ciekawostką jest, że to właśnie na zboczach góry w tzw. Piekiełku, nakręcono kilka scen ze słynnego filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Na sam wierzchołek góry dostać się można kamiennymi schodami, które ustawione zostały już na początku XIX wieku. Druga trasa na szczyt Szczelińca Wielkiego prowadzi dookoła zboczy masywu i ma długość około 5 kilometrów.
6. Wrota Pośny
Wrota Pośny to niewielki fragment Gór Stołowych, który objęty został ochroną ścisłą. Znajduje się on na stoku Szczelińca Wielkiego i ma powierzchnię około 4 hektarów. Obejmuje dolinę, przez którą przepływa rzeka Pośna, a jego największą atrakcją jest malowniczy zespół kilku wodospadów, które tworzą wspaniałą, wodną kaskadę. W okolice wodospadów dostać się można żółtym szlakiem, który rozciąga się pomiędzy szczytem Szczelińca Wielkiego i Radkowem.
7. Szlaki w Parku Narodowym Gór Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych to wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek. Łącznie znajduje się tu aż 11 szlaków pieszych o różnej długości, a przez obszar parku przebiega 5 głównych tras rowerowych (w tym najdłuższa z nich – Trasa Góry Stołowe, która obejmuje fragmenty w Polsce i Czechach, o długości 126 kilometrów). W parku wyznaczone są również specjalne trasy wspinaczkowe, a także zimowe szlaki do uprawiania narciarstwa biegowego.
8. Park Dinozaurów w Karłowie
Park Dinozaurów w Karłowie to obowiązkowa atrakcja dla rodzin z dziećmi. Park powstał w 2009 roku, kiedy to na rozległym terenie ustawiono wiele modeli pradawnych gadów, które odwzorowują ich wygląd i naturalną wielkość. Na terenie parku funkcjonuje również niewielki sklep z pamiątkami, a także bar Dinuś, który serwuje zestawy obiadowe, szybkie przekąski, napoje i lody.
9. Zamek w Ratnie Dolnym
W niewielkiej wsi Ratno Dolne (położonej zaledwie kilka kilometrów od centrum Radkowa) znajdują się ruiny zamku, który wybudowany został w połowie XVI wieku. Renesansowa posiadłość, choć zniszczona, dalej wzbudza zachwyt wśród miłośników wiekowej architektury. Dookoła zamku rozciągają się wspaniałe ogrody pałacowe, w których umieszczonych zostało wiele budynków gospodarskich i użytkowych (m.in. stary zwierzyniec z XVII wieku, folwark, dworskie oficyny i malownicze tarasy).
10. Duszniki-Zdrój – atrakcje turystyczne
Duszniki-Zdrój to małe, turystyczne miasteczko, które urzeka przede wszystkim zabytkowym rynkiem oraz rozległym Parkiem Zdrojowym. Duszniki-Zdrój znajdują się zaledwie 20 kilometrów od Radkowa, a w miejscowości czeka mnóstwo atrakcji dla podróżujących. W miasteczku warto odwiedzić m.in. Muzeum Papiernictwa oraz Dworek im. Fryderyka Chopina. Duszniki-Zdrój słyną również z tutejszych wód mineralnych, które wykazują lecznicze właściwości, a spróbować ich można w lokalnej Pijalni Wód Mineralnych, położonej w pobliżu Parku Zdrojowego.
11. Polanica-Zdrój – atrakcje turystyczne
Polanica-Zdrój to miasteczko zdrojowe, leżące około 17 kilometrów od Radkowa, w którym znajduje się wiele uzdrowisk i sanatoriów. Dużą atrakcją tego miejsca jest wyjątkowy Park Szachowy, w którym umiejscowiona została ogromna szachownica. W Polanicy-Zdroju znajduje się również Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych, FunPark oraz Centrum Aktywnego Wypoczynku “Góralka”.
12. Kudowa-Zdrój – atrakcje turystyczne
Kudowa-Zdrój położona jest około 20km od Radkowa i stanowi jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w tej części województwa dolnośląskiego. Miejscem, które warto odwiedzić w Kudowie-Zdroju, z pewnością jest zjawiskowa Kaplica Czaszek – niewielka świątynia, której wnętrze wyłożone zostało tysiącami ludzkich kości. W miasteczku nie brakuje atrakcji dla rodzin z dziećmi: warto odwiedzić rozległy skansen na Szlaku Ginących Zawodów, Muzeum Zabawek oraz edukacyjne Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych.
13. Noclegi w Radkowie
Choć Radków jest niewielkim miasteczkiem, tutejsza baza noclegowa jest dosyć dobrze rozwinięta. Główną formą noclegów są domki letniskowe, a także możliwość skorzystania z pól kempingowych. W Radkowie znajduje się również kilka niewielkich, prywatnych pensjonatów. Dużą popularnością cieszą się także gospodarstwa agroturystyczne, które zapewniają mnóstwo dodatkowych atrakcji dla rodzin z dziećmi.
14. Co i gdzie zjeść w Radkowie?
Ziemia kłodzka to prawdziwy raj dla miłośników oryginalnych smaków. Do regionalnych dań zaliczają się potrawy z kłodzkich pstrągów (m.in. ryby w formie pieczonej wędzonej), wspaniałe, sudeckie miody oraz charakterystyczne ciasto z dodatkiem kruszonki. Podczas pobytu w Radkowie warto odwiedzić Bistro Jak Czarno Na Białym, które serwuje pyszne śniadania, burgery, świeże sałatki i dania obiadowe. Dań rybnych (w tym kłodzkich pstrągów) szukać należy w okolicach Zalewu Radkowskiego, gdzie znajduje się kilka smażalni. Najlepszymi opiniami wśród mieszkańców Radkowa i przyjeżdżających do miasteczka turystów cieszy się Smażalnia Góry i Ości, która położona jest na samym brzegu jeziora.