Zamek Książ 📍 Informacje i Ciekawostki

zamek książ
foto – Autorstwa Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48535744

Zamek Książ uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kompleksów zamkowych w całej Polsce. Ta wspaniała budowla znajduje się w Wałbrzychu na terenie tzw. Podgórza Wałbrzyskiego, które jest częścią Sudetów. Obiekt stanowi jedną z największych atrakcji miasta, a nawet całego województwa dolnośląskiego.

1. Zamek Książ jest trzecim największym i jednym z najwspanialszych zamków w Polsce. Łącznie w środku znajduje się aż 600 różnych pomieszczeń, w tym 200 pomieszczeń gospodarskich. Wszystkie piętra budowli mają powierzchnię ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych, a dodatkowo znajdują się tu rozległe piwnice zamkowe oraz tereny zielone przy posiadłości z budynkami gospodarskimi.

2. Historia zamku sięga końca XIII wieku, kiedy to grodzisko zostało wzniesione na zlecenie króla Bolka I. Zamek był jednak wielokrotnie przebudowywany, a ostatnie ważniejsze remonty miały miejsce w XVIII i na początku XX wieku.

3. Na terenie Zamku Książ co roku odbywa się Festiwal Kwiatów i Sztuki, który za każdym razem przyciąga nawet 100 tysięcy turystów. Podczas wydarzenia prezentowane są fantazyjne kompozycje kwiatowe oraz wystawy roślin z różnych części świata.

Podczas festiwalu odbywają się również jarmarki z rękodziełem, występy artystyczne, pokazy i wydarzenia dla najmłodszych. W dniach imprezy na wałbrzyskim zamku skosztować można regionalnych specjałów i lokalnych, tradycyjnych potraw.

4. W okolicy zamku przebiegają trzy ważne szlaki turystyczne. Zielony Szlak Zamków Piastowskich łączy najważniejsze budowle średniowieczne w województwie dolnośląskim i łącznie ma długość 152 kilometrów.

Drugą ważną trasą jest specjalny Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej, który ma długość około 50 kilometrów i przebiega m.in. przez Świdnicę, Wałbrzych, Szczawno-Zdrój oraz Strzegom.

Przez tereny zamkowe rozciąga się również czerwony szlak, który łączy Świebodzice z Bystrzycą Górną.


atrakcje wałbrzych - zamek książ
szczegóły na: ksiaz.walbrzych.pl

5. Zamek znajduje się na skarpie, której wysokość sięga 395m n.p.m. Dookoła znajdują się gęste lasy, a tuż przy skalistym masywie przepływa rzeka Pełcznica.

6. Architektura zamku nawiązuje do stylu barokowego, gotyckiego i renesansowego. Do dziś jednak nie wiadomo jak zamek wyglądał przez przebudowami.

7. Zamek Książ pełni również funkcję muzealną – organizowane są tu wystawy sztuki, przede wszystkim malarstwa. We wnętrzach znajdują się dwie wystawy stałe: „Metamorfozy zamku” i „Książ od kuchni”.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie dolnośląskim 🗺️


Do najcenniejszych obrazów w zbiorach muzeum należy dzieło „Alaryk w Rzymie” autorstwa niemieckiego malarza Wilhelma von Lindenschmita. Ciekawostką jest, że dzieło jest jednym z największych w Polsce historycznych obrazów sztalugowych i ma wymiary 411 na 613 cm.

8. Jedną z największych atrakcji zamku jest tutejsza palmiarnia, w której podziwiać można ponad 250 różnych roślin, które pochodzą z najdalszych krańców świata m.in. niskie, afrykańskie byliny, eukaliptusy, bambusy, amerykańskie kaktusy i agawy oraz drzewka cytrusowe z rejonu Morza Śródziemnomorskiego.

9. Na terenach zamkowych umiejscowiony jest hotel, który dysponuje pokojami i luksusowymi apartamentami – w sumie jest tu aż 80 miejsc noclegowych. W obiekcie znajdują się atrakcje dla dzieci (sala zabaw z grami i zabawkami) i centrum konferencyjne.

10. W Zamku Książ odbywa się wiele cyklicznych i okolicznościowych wydarzeń, takich jak spektakle, koncerty i imprezy tematyczne. W obiekcie organizowane są m.in. koncerty muzyki barokowej i zamknięte imprezy z okazji Dnia Kobiet, Walentynek czy Andrzejków.

11. Do zwiedzania udostępnione zostały także podziemia zamków, gdzie znajduje się specjalnie wyznaczona trasa turystyczna. Szlak ma długość około 500 metrów i ciągnie się tunelami i korytarzami, które umiejscowione są na głębokości około 50 metrów pod ziemią. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika, który opowiada legendy i historie związane z zamkiem i całym Wałbrzychem.

12. Od jesieni do wczesnej wiosny na terenie Zamku Książ otwarte są Ogrody Światła czyli wyjątkowa atrakcja dla najmłodszych. W ogrodach umiejscowione są figury, modele i bajkowe postacie, które rozświetlone zostały tysiącami lampek. Atrakcję zwiedzać można wieczorami, co daje jeszcze bardziej spektakularny, bajkowy efekt.

13. Zamek Książ zwiedzać można w ciągu dnia lub zdecydować się na tzw. nocne zwiedzanie. Nocne zwiedzanie to z pewnością atrakcja nie dla każdego. Spacery odbywają się po zmroku, a podczas ich trwania usłyszeć można kilka mrożących krew w żyłach historii i legend. Warto wiedzieć, że wydarzenie to jest organizowane cyklicznie w niektóre piątki lub soboty przez cały rok, a bilety wstępu należy zakupić wcześniej.

14. Nieopodal zamku znajduje się siedziba Stada Ogierów Książ, która umiejscowiona jest w zabytkowych stadninach i wozowniach. To jedyna w Polsce państwowa hodowla koni rasy śląskiej. Stado liczy około 130 zwierząt. Prowadzone są tu lekcje dla dzieci i młodzieży, warsztaty, zawody jeździeckie i szkółki dla początkujących.

15. Ceny całodziennego biletu wstępu do wszystkich atrakcji to 79zł (bilety normalne) i 69zł bilety ulgowe). Wejściówka upoważnia do dziennego zwiedzania pomieszczeń zamku, a także do wejścia na teren palmiarni, siedziby Stada Ogierów, tutejszego mauzoleum oraz do podziemi zamku.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić