Szczawno-Zdrój to słynne miasteczko uzdrowiskowe, położone na Dolnym Śląsku w okolicach Wałbrzycha. Miejscowość jest stosunkowo młoda: prawa miejskie uzyskała dopiero w 195 roku, jednak walory zdrowotne tutejszych wód i specyficznego mikroklimatu doceniane były już od dziesięcioleci. Swoją popularność Szczawno-Zdrój zawdzięcza również wspaniałemu umiejscowieniu u podnóża pasma Gór Wałbrzyskich oraz bliskości wielu szlaków turystycznych, prowadzących przez malownicze Sudety Zachodnie
Szczawno-Zdrój – Krótko historycznie
Po raz pierwszy Szczawno-Zdrój w zapisanych dokumentach pojawia się w 1221 roku, kiedy Henryk I Brodaty wydaje swoją Księgę. To właśnie w niej można dowiedzieć się o tej wsi, która należała do majątku książęcego. Ponad 100 lat później, miejscowość przyłączono do zamku Książ, stanowiącego ważny ośrodek w tamtym czasie.
W kolejnych latach Szczawno-Zdrój zmieniało swoich właścicieli. Wieś była w posiadaniu takich osób jak król Czech, Wacław IV Luksemburski, bracia Salzborn, Janko z Chociemic oraz kolejnego czeskiego króla, Jerzego z Podiebradów. Ostatecznie dłuższym właścicielem został ród Hochbergów, zarządzali wsią aż do 1934 roku.
Właściwości uzdrowiskowe zostały odkryte, mniej więcej, w XVI wieku. Stało się to za pośrednictwem lekarza Caspara Schwenckfeldt, który przeanalizował skład chemiczny znajdujących się w tym miejscu wód. Wyniki dokładniejszych badań, opublikował w XVIII wieku Dawid Vogl. Wydano jego książkę także w języku polskim, nosiła tytuł „Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun (niem. nazwa Sczawna-Zdrój) i Flinsbergu się znaydujących”.
XIX wiek, to czas rozbudowy uzdrowiska. Wzniesiono wtedy park zdrojowy czy teatr oraz poprawiono infrastrukturę. Szczawno-Zdrój stało się miastem już po II wojnie światowej, wsi nadano prawa miejskie jeszcze w 1945 roku.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj