Są takie miejsca w Polsce których próżno szukać w świecie. Jednym z nich jest półwysep Popielski Róg. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że półwysep ten oblewają wody trzech mazurskich jezior. Tymi jeziorami są: Śniardwy, Mikołajskie, Bełdany a na bezpośrednim zaplecza od południa jeszcze jest jezioro Warnołty. No niech teraz ktoś wskaże inne miejsce gdziekolwiek by ono nie było, podobne do tego. Niesamowite jak naturze tworzącej wszystko dookoła udało się uzyskać taki efekt.
Na półwyspie znajduje się niewielka osada Popielno.
Popielno – krótko historycznie.
Osada powstała w XVII wieku, a w następnym wieku powstał na tym terenie majątek rolny. Pozostałości po majątku istnieją do dziś. W 1857 wieś zamieszkiwało 61 osób. W okresie Międzywojennym na tym terenie działała stacja badawcza Uniwersytetu w Królewcu.
Największy rozwój przypada na czasy po II wojnie. W 1955 roku w Popielnie założono Zakład Doświadczalny Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Rok 1993 przyniósł zmianę nazwy na : Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN.
Obecnie placówka naukowa zajmuje się głównie pracami zmierzającymi w kierunku uratowania wymierającej populacji koników polskich zwanych Tarpanami. Koniki polskie to nie jedyne zwierzęta w kręgu zainteresowania naukowców w tej placówce.
Pojawienie się naukowców z całą infrastrukturą naukową sprawiło, że osada zaczęła się rozrastać. Przybywające osoby znajdowały zatrudnienie w bazie naukowców. W roku 1978 osada liczyła już 175 mieszkańców, a w 1987 było to już 207 osób.
Popielno dziś
Ośrodek naukowców jest otwarty i udostępniony do zwiedzania. Można w nim nocować jak również skorzystać z całodziennego wyżywienia. W ośrodku zorganizowano naukę jazdy konnej, osoby zainteresowane mogą też wziąć udział w plenerowym wypadzie na pobliskie tereny korzystając z jazdy bryczkami. W pobliżu ośrodka znajdują się ciekawe ścieżki dydaktyczne
W Popielnie jest kilka zabytków, między innymi stary spichlerz z 1858 roku w którym zlokalizowano muzeum. Uroku miejscowości dodają stare drewniane chałupy pochodzące z początku XX wieku. Pozostałościami po nieistniejącym majątku jest kuźnia, drewniana stajnia.
Popielno w sezonie letnim stanowi bazę turystyczną i noclegową dla turystów i wczasowiczów. W miejscowość znajduje się wiele możliwości noclegowych. Goście mają do dyspozycji plażę, w pobliżu są też sklepy.
W oddalonej o zaledwie kilometr wiosce Wierzba, żeglarze mają do dyspozycji port jachtowy. W sąsiedztwie portu znajduje się Dom Pracy Twórczej PAN.
Wierzba jest również dużą bazą noclegową z polami namiotowymi, domkami letniskowymi i ośrodkami wczasowymi.
Warto odwiedzić okoliczne popularne miejscowości turystyczne – Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, Mrągowo czy Giżycko