Atrakcje Pisz 🗺️ Co warto zobaczyć w 2024 ?

pisz atrakcje
foto – Autorstwa Piskiedytor – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36579235

Pisz to stosunkowo niewielka miejscowość w Polsce, znajdująca się w województwie warmińsko- mazurskim, około 110 kilometrów na wschód od Olsztyna.

Ta mazurska miejscowość o bogatej historii, pełna miejsc, wartych zwiedzenia i obejrzenia, położona jest w malowniczym zakątku Polski, w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nad jeziorem Roś. Geograficznie, Pisz leży na obszarze dawnej Galindii, a ta z kolei była jedną z krain zamieszkiwanych historycznie przez plemię Galindów w południowych Prusach. Miasto otoczone jest Puszczą Piską.

Atrakcje miasta Pisz i okolic

Miejscowość Pisz pod wieloma względami jest bardzo atrakcyjna, o czym świadczy choćby niezmiernie bogata historia. Podobnie jej okolice. Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć na własne oczy.

1. Zabytkowa kolejowa wieża ciśnień

To wieża, którą zbudowano w latach 20tych ubiegłego wieku. Jest jedną z największych tego rodzaju w Polsce. Jest interesującym przykładem architektury przemysłowej, która prężnie w tym czasie rozwijała się na wielu terenach naszego kraju. To relikt – pozostałość po historycznej stacji kolejowej. Na miejscu możemy liczyć na ciepły posiłek, ponieważ znajduje się tu restauracja. Stworzono tutaj także taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok warty podziwiu.

2. Kamienna baba

To pomnik i historyczna pozostałość po rodach pruskich, które pierwotnie zamieszkiwały te tereny. Do dzisiaj historycy prowadzą spory o cel tego pomnika i jego sens w kulturze pruskiej. Więcej o prusach możemy dowiedzieć się dzięki Muzeum Ziemi Piskiej.

3. Muzeum Ziemi Piskiej

To właśnie tutaj dowiemy się więcej na temat miejscowości Pisz, zapoznamy się z historią i kulturą, jaka na tym terenie rozwijała się przez wieki. Muzeum oferuje wystawy ekspozytów historycznych, archeologicznych, etnograficznych, możemy też przyjrzeć się wystawom związanym z piską florą i fauną, która jest niezwykle bogata w różne gatunki zwierząt, ptaków, gadów, płazów i roślin. Muzeum umiejscowione jest przy Placu Daszyńskiego w ratuszu piskim.

4. Ratusz w Piszu

To ogromny budynek w porównaniu do pozostałych otaczających rynek piski. Postawiony został w stylu neogotyckim w roku 1900. Oprócz Muzeum Ziemi Piskiej, swoje miejsce ma tu także Urząd Stanu Cywilnego oraz siedziba Starostwa Powiatowego. O budynku mówi się, że ma idealne proporcje. Budynek jest dość wysoki, posiada dwa piętra, poddasze oraz piwnice.


⇒ Wypoczywasz w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje Mazur 🚤


5. Dom Królewski z XVIII wieku

Budynek ten stoi na rogu ulic 1 Maja i Rybackiej. W porównaniu do tego, co przychodzi na myśl, kiedy zastanawiamy się, jak może wyglądać taki dom królewski, jest zdecydowanie bardzo skromny. Cały murowany, o łamanym dachu, z którego wychodzi facjatka, prezentuje się w zasadzie w trzech głównych kolorach – białym (ściany), czerwono-pomarańczowym (dach), szarym (podmurówka). Być może w miejscu tym stał niegdyś inny budynek, bardziej odpowiadający przepychem królewskim mościom. W budynku podobno nocował król August II Mocny, jednak według historyków jest to tylko plotka – ponieważ budynek aktualnie stojący w tym miejscu jest zdecydowanie młodszy. Obecnie w Domu Królewskim swoją siedzibę ma Ognisko Muzyczne.

6. Ruiny zamku w Piszu

Niestety, z pierwotnych zamków, niszczonych i odbudowywanych, dzisiaj pozostały tylko ruiny i kamienne, porośnięte mchem mury. Jednak samo miejsce dookoła dawnego zamku jest bardzo przyjemne wizualnie, otoczone zielonymi terenami, dlatego warto wybrać się na taki spacer. Dawny zamek, który obecnie już nie istnieje, był jednym z pierwszych wybudowanych w stylu gotyckim, a gdyby przetrwał do dnia dzisiejszego, z pewnością byłby najstarszym. Obecnie prowadzone są czynności, zmierzające w kierunku ewentualnej rekonstrukcji zamku na podstawie pisemnych relacji uwzględnionych w różnych źródłach historycznych, jednak na razie nie podjęto ku temu wystarczających kroków.

7. Kąpielisko nad Jeziorem Roś

Kąpielisko podzielone jest na trzy strefy – brodzik odpowiedni dla dzieci, część dla osób nieumiejących pływać i część dla osób umiejących pływać. W wypożyczalni sprzętu wodnego można skorzystać z oferty wypożyczenia asortymentu umożliwiającego aktywny wypoczynek na wodzie. Turyści z przyjemnością mogą przespacerować się pomostami lub molem, a także zorganizować gril lub ognisko.

8. Rejsy po Pisie do Jeziora Roś

Nie brakuje ofert rejsów, które rozpoczynają się na rzece Pisie i kontynuują swoje trasy na Jeziorze Roś. Stąd z kolei można wybrać się w trasę nad inne mazurskie jezioro, ponieważ żegluga jest świetnie zaprojektowana i wiele punktów oferuje różnorodne możliwości odbywania żeglugi śródlądowej.

9. Puszcza Piska

To malownicze miejsce pozwala na pobyt w otoczeniu przyrody. Jest miejscem zamieszkiwanym przez liczne gatunki zwierząt i ptactwa, dlatego warto tutaj zachować ostrożność na wypadek bliskiego kontaktu z dzikim zwierzęciem. Rośnie tutaj także wiele gatunków roślin, w tym bardzo wiekowe drzewa, otaczające niewielkie jeziorka. To prawdziwa gratka dla tych, którzy uwielbiają piesze i rowerowe wędrówki.


Najbliższej miejscowości Pisz znajduje się inna, niezwykle urocza i malownicza miejscowość Ruciane-Nida. Spędzając w okolicy więcej czasu lub długi urlop, warto zwiedzić także jej atrakcje. Ruciane-Nida położone jest w odległości zaledwie 19 kilometrów od Piszu.

10. Galindia – Mazurski Eden

To niewielka osada, która każdego roku przyciąga setki turystów dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi. Położona nad jeziorem Bełdany w okolicach Iznoty, zamieszkiwana była już w piątym wieku przed naszą erą przez plemiona Galindów, które były tu obecne aż do XIII wieku. W osadzie tej będziemy mieli okazję dowiedzieć się o nich znacznie więcej – kim byli, skąd przybyli, czym się zajmowali, jak wyglądało ich społeczeństwo. Przez tą osadę prowadził słynny szlak bursztynowy, przewożący wówczas drogocenny bursztyn, który był niemalże tak wartościowy, jak dzisiaj złoto. Osadę skonstruowano dzięki odnalezionym legendom Galindów. Obecnie turyści mogą tutaj obejrzeć Bursztynową Komnatę, zapoznać się z dużym zbiorem eksponatów reprezentujących dawne narzędzia używane za czasów istnienia tych plemion czy też skansen Galindów.

11. Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Zdecydowanie pierwszy punkt na liście miłośników twórczości Gałczyńskiego. Usytuowane jest nad jeziorem Nidzkim, dokładnie w miejscowości Pranie obok Rucianego. W muzeum tym zapoznać możemy się z wiernie odwzorowanym gabinetem. Dodatkowo, w lipcu i w sierpniu organizowane są tutaj wieczorki poetyckie, służące przywołaniu twórczości Gałczyńskiego.

12. Śluza Guzianka

Jest punktem wyjścia na inne akweny szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ale jednocześnie jest także zabytkiem technicznym. Wybudowana została już w XIX wieku między dwoma jeziorami Bełdany oraz Guzianka dla zniwelowania sporej różnicy poziomów między nimi. Z początku śluza była zbudowana z drewna, jednak pod koniec XIX wieku drewno zastąpiono cegłami i kamieniami.

13. Park Dzikich Zwierząt

Ten rezerwat położony jest w odległości 10 kilometrów od Rucianego i sytuowany jest w miejscowości Kadzidłowo. Gratka dla miłośników przyrody lubiących podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Park znajduje się na obszarze ponad 100 hektarów. Podziwiać możemy tutaj dokładnie te same zwierzęta, które zamieszkują Puszczę Piską – tak więc daniele, łosie, jelenie, sarny, syberyjskie jelenie Dybowskiego, wilki i żubry, a także dzikie ptactwo.

Historia miasta Pisz

Pierwsze wzmianki o osadzie istniejącej na tym terenie pochodzi już z 160 roku. Na informację pisemną o istniejącej tutaj osadzie możemy się natknąć w pracy aleksandryjskiego grografa Klaudiusza Ptolemeusza. Bardziej oficjalna historia Piszu toczy się od XIII wieku. Wtedy to pojawiają się pierwsze wzmianki o tym, co działo się z krainą zwaną Galindią. I rozpoczyna się także era pruska. W XIV wieku na prawym brzegu Pisy wznosi się tutaj zamek, który niestety w dość krótkim czasie zostanie spalony. O całą Galindię z Prusami walczą do upadłego Litwini. W XV wieku uformowana zostaje dzisiejsza osada Pisz, działająca na zasadach wsi zagrodniczej. Wkrótce w miejscowości powstaje kościół, a nawet szkoła, a także most zwodzony na rzece Pisie. W 1455 roku dochodzi tutaj do powstania chłopskiego, zbuntowani chłopi zajmują zamek piski. Ostatecznie, w 1466 roku Pisz staje się lennem Królestwa Polskiego, mimo to o region ten toczą się dalsze walki, prowadzące do sekularyzacji wsi, ale także do powolnego zluteranizowania mieszkańców. W 1645 roku Pisz otrzymuje prawa miejskie, ale wkrótce po tym wydarzeniu ulega częściowemu zniszczeniu przez Tatarów podczas potopu szwedzkiego. Na szczęście, sytuacja zostaje opanowana i przez następne lata następuje relatywny czas pokoju, aż do momentu epidemii dżumy w latach 1709-1711, która okazała się tak tragiczna w skutkach, że w mieście przeżyło ostatecznie tylko 14 jej mieszkańców. W roku 1794 teren miasta Pisz staje się polem do działań wojennych powiązanych z powstaniem kościuszkowskim. Na początku XIX wieku rozpoczyna się era przemysłowa w okolicy, powstaje między innymi zakład hutniczy przerobu rudy darniowej. W kolejnych latach przez ziemie Piszu przechodzą wojska napoleońskie i rosyjskie, grabiąc tutejsze tereny. Po tych wydarzeniach, Pisz uruchomił żeglugę do Rynu i do Gdańska. Mieszkańcy Piszu brali też udział w ochotniczych oddziałach wojskowych podczas powstania listopadowego. Pomimo wielu negatywnych wydarzeń, Pisz dalej się rozwijał, tworząc infrastrukturę kolejową z miastami takimi jak Olsztyn czy Ełk. Zwłaszcza początek XX wieku to era raptownego rozwoju miasta Pisz w wielu kierunkach, powstaje tutaj wodociąg, gazownia, wieża ciśnień, szpitale, kolejne linie kolejowe, a nawet rzeźnia miejska. Ludność Piszu jest zróżnicowana, jednak w przeważającej większości zamieszkiwana przez mieszkańców uznających język polski za język ojczysty, nie brakuje tu jednak także mieszkańców z korzeniami niemieckimi. W trakcie pierwszej wojny światowej dochodzi do dwukrotnej okupacji przez Rosjan. A zaraz po wojnie okazuje się, że prawie wszyscy mieszkańcy zadecydowali o przynależności do Niemiec. Druga wojna światowa obfituje w kolejne, strasznie wydarzenia – w 1945 roku dochodzi do zniszczenia zabudowy miejscowości w niemal 70% przez sowietów, a po zakończeniu wojny Pisz na stałe został włączony do Polski, natomiast ludność uznana za niepolską została przesiedlowa.

Jak widać, miasto Pisz posiada bogatą historię i pomimo wielu negatywnych wydarzeń, w tym wielokrotnego zniszczenia budynków, zwłaszcza o ogromnym znaczeniu dla miasta oraz śmierci prawie wszystkich mieszkańców podczas szalejącej dżumy miasto to jest symbolem siły, wytrwałości, odwagi, walki o swoje, co mocno kojarzy się z patriotycznym charakterem wszystkich Polaków. Nawet pomimo przegranego plebiscytu po pierwszej wojnie światowej na rzecz Niemiec.

Z Pisza blisko jest również do innych popularnych miejscowości na Mazurach – Ruciane-Nida, Szczytno, Mrągowo czy Mikołajki.

4.2/5 - (53 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić