19 Najlepszych Atrakcji Olsztyn 2021

fotografia – Pixabay

Olsztyn położone w województwie warmińsko-mazurskim, jest stolicą regionu i największym jego miastem, liczącym 175 tysięcy mieszkańców.

Na przestrzeni prawie 600 lat miasto wielokrotnie zmieniało przynależność państwową. Na jego obszarze ścierały się różne kulturowe wpływy, etniczne także religijne, które miały duży wpływ na obecny kształt i klimat miasta Olsztyn oraz całego województwa. Aby uczcić wyzwolenie regionu, spod jarzma najeźdźcy, w roku 1954, w Olsztynie na placu Xawerego Dunikowskiego został ukończony i odsłonięty pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

Niezwykle atrakcyjna lokalizacja Olsztyna, znajdującego się pośród jezior i lasów, czyni to miasto niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Miasto prezentowane jest w koncepcji miasta-ogrodu, w jego granicach znajduje się aż 11 jezior i 5 akwenów wodnych, największe jest Jezioro Ukiel, zwane także Krzywym, rozlewa się na ponad 412 ha powierzchni. Przechadzając się ulicami Olsztyna, można napotkać kilka interesujących murali, figurek Bab Pruskich i aż 12 fontann.

Uroki Olsztyna można odkrywać pieszo lub na wypożyczonym jednym z turkusowych skuterów, których miasto oferuje stojące na swoich ulicach.

W Olsztynie znajduje się jeden z największych parków Lasów miejskich w Europie, a także kilka innych parków

Co warto zobaczyć w Olsztynie?

1. Plaża Miejska

To najbardziej lubiane rekreacyjne miejsce olsztynian, a także wielu przyjezdnych. To przestrzeń do spędzania wolnego czasu, odpoczynku, uprawiania sporów wodnych i lądowych, rekreacji i wszelkich form spędzania czasu na świeżym powietrzu. Teren posiada duże zaplecze gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętów wodnych, deptaki, boiska, place zabaw. Woda jest tu bardzo czysta i są 3 plażę.

2. Zamek Kapituły Warmińskiej

Do Zamku, w którym pomieszkiwał kiedyś Mikołaj Kopernik, prowadzi bardzo ciekawy most. Dawniej Zamek pełnił funkcje obronne, a jednocześnie był siedzibą administratora dóbr kapituły, obecnie znajduje się w nim muzeum.

3. Jezioro Długie

To największe z Olsztyńskich jezior, z miejską plażą i rozwiniętą całoroczną infrastrukturą rekreacyjną wzdłuż całej linii brzegowej. Są tu żaglówki, jachty, skutery wodne, obsługiwane są rejsy wycieczkowe. Mniej więcej w połowie jeziora znajduje się most, z którego roztaczają się malownicze obrazy, to także droga na skróty jak ktoś jednak zmienił zdanie w czasie wycieczki dookoła jeziora.

4. Zwierzyniec Warmiński

Czyli mini zoo z wieloma okazami zwierząt gospodarczych, hodowlanych i regionalnych. Poza kurami, kozami, kucykami, wielbłądem są tu także nutrie, alpaki, bawoły i kangury, a także wiele innych sympatycznych żyjątek, które radośnie witają odwiedzających, szczególnie dzieci, ku obopólnej uciesze.

5. Wysoka Brama

Zwana również Bramą Górną, jest jedną z trzech i jedyną zachowaną do dziś bramą miejską w murach obronną, która była wybudowana w XIV wieku. W roku 2014 w trakcie rekonstrukcji bramy został w nią wbudowany wizerunek Matki Bożej. Natomiast mozaikę, wykonaną przez rzymskiego rzemieślnika, podarował miastu papież Jan Paweł II.

6. Stare Miasto

Tuż za Bramą Wysoką, znajduje się Stare Miasto, które w czasie II wojny światowej uległo zniszczeniu. Rynek odbudowano w latach 50, niestety nie został odtworzony w pierwotnych kształcie. Charakter Olsztyńskiej starówki uległ zmianie, w miejsce eklektycznych kamienic, powstały budynki stylizowane na renesansowe i barokowe. Budynki zdobiono wizerunkami osób walczących o wolność regionu Warmii i mazur.

Na rynku znajduje się Biblioteka miejska oraz Stary Ratusz, został częściowo zrekonstruowany do swojej postaci sprzed wojny. Posiada on częściowo zrekonstruowane otwory okienne, fragmenty gotyckiej elewacji z cegły oraz zdobienia zwane oślimi grzbietami. Na ścianie Ratusza znajduje się wciąż działający zegar słoneczny.

atrakcje olsztyn
pomnik na 100-lecie niepodległości / foto – Podróż Trwa – wrzesień 2018

7. Wydarzenia Kulturalne i Festiwale Olsztyn 2021

Dobre Targi #ryneczek #kulinaria #ecotrendy – Olsztyn 2021
10.07.2021

Jarmark Jakubowy – Olsztyn 2021
22.07.2021 – 25.07.2021

Dni Olsztyna 2021
23.07.2021 – 25.07.2021

Dobre Targi #ryneczek #kulinaria #ecotrendy – Olsztyn 2021
24.07.2021

Dobre Targi #ryneczek #kulinaria #ecotrendy – Olsztyn 2021
07.08.2021

Polska Noc Kabaretowa – Reaktywacja Olsztyn 2021
07.08.2021

Olsztyn Green Festival – Olsztyn 2021
13.08.2021 – 15.08.2021

Koncert Kult w Olsztynie
31.07.2021

5. Olsztyński Festiwal Piw Rzemieślniczych – Olsztyn 2021
20.08.2021 – 21.08.2021

Campus Polska Przyszłości – Olsztyn 2021
27.08.2021 – 02.09.2021

XII Festiwal Smaków Food Trucków – Olsztyn 2021
28.08.2021 – 29.08.2021

Regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych “Puchar Babiego Lata” Olsztyn 2021
25.09.2021 – 26.09.2021

Komedia “Wiesz, że wiem” – Olsztyn 2021
26.09.2021

8. Kaskadowa Fontanna przy Ratuszu

To zaledwie jedna z 12 Olsztyńskich fontann, znajdująca się w centrum.

9. Planetarium astronomiczne

W 500-ną rocznice urodzin astronoma, zostało otwarte planetarium, które czynne jest codziennie w godzinach od 11 do 19.

10. Park Podzamcze

Park Podzamcze to największy park na terenie miasta. Malowniczo urządzony nad rzeką Łyną. W samym sercu parku w zabytkowej willi Casablanca z 1912 roku, która niegdyś była klubem garnizonowym, obecnie znajduje się restauracje oraz apartamenty do wynajęcia. Przed Casablancą, znajduje się fontanna przedstawiająca rybę i siedzące na niej dziecko.

11. Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Ogród botaniczny, którego historia sięga roku 1983. To wydzielony kawałek lasu pod Olsztynem, w którym można obcować z przyrodą. To świetna ścieżka dydaktyczna nie tylko dla dzieci, na szklakach znajdują się tabliczki opisujące spotykane rośliny i drzewa. Miejsce posiada także tereny przystosowane do relaksu, np. hamaki, ławki, leżaki. Liczne mostki, oczka wodne, a nawet lapidarium geologiczne dla miłośników kamieni i głazów.

12. Kościół Garnizonowy

Kościół Garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski, to jedna z trzech świątyń znajdujących się w rejonie Starego Miasta.

13. Ławeczka Mikołaja Kopernika

Na murku za Zamkiem, znajduje się tzw. ławeczka Mikołaja Kopernika, siedzi na niej sam Kopernik, spoglądając na mury dawnej kapituły i czekając na turystów.

14. Tablica upamiętniająca pobyt Napoleona

3 lutego 1807 roku miało miejsce starcie wojsk francuskich z Rosyjskimi w Bitwie pod Olsztynem. Bitwa zakończyła się sukcesem wojsk Napoleona Bonapartego, dla uczczenia tego wydarzenia, powstał pomnik upamiętniający.

15. Amfiteatr

Amfiteatr im. Czesława Niemena, znajduje się tuż obok zamku, to miejsce, które latem tętni życiem oraz jest sceną główną w corocznie organizowanej imprezie Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Organizowane są tu występny i imprezy plenerowe, które pomieszczą 1250 osób. Ponadto w podziemiach znajduje się kompleks podziemnych pomieszczeń.

16. Gmach Poczty Głównej

To charakterystyczny ceglasto czerwony gmach, który został wzniesiony 1887 roku, w stylu neogotyckim, z bogatą dekoracją zewnętrzną z glazurowanej cegły.

17. Park Centralny

Zlokalizowany jest w centralnej części Olsztyna, nad rzeką Łyną, zajmuje powierzchnię 13 ha i został zaprojektowany w angielskim stylu. W parku znajdują się liczne ścieżki spacerowe i trasy rowerowe, place zabaw, mosty nad rzeką Łyną, plac amfiteatralny. W jego centralnej części znajduje się prawdopodobnie najciekawsza z Olsztyńskich fontann, nawiązująca do astronomicznej działalności Mikołaja Kopernika. Eliptyczna, podświetlana w nocy fontanna symbolizuje Układ Słoneczny.

atrakcje olsztyn
Fontanna w Parku Centralnym / foto – Podróż Trwa – wrzesień 2018

18. Bazylika Archikatedralna św. Jakuba

To Świątynia pochodząca z XIV wieku, jednak na przestrzeni lat była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Zimą 1807 roku wojska Francuskie zamknęły w niej 1,5 tysiąca jeńców rosyjskich, a ci, aby ogrzać się i nie zamarznąć, spalili praktycznie wszystko, co dało się spalić.

19. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

To kolejny zabytkowy obiekt sakralny, to niezwykłych rozmiarów neogotycka budowla ma 3 wierze, z których najwyższa z nich liczy aż 82 metry wysokości.
We wnętrzu świątyni znajdują się cztery neogotyckie ołtarze, ambona, chrzcielnica i zabytkowe konfesjonały pochodzące z ok. 1915 roku. Okna zdobią kolorowe witraże przedstawiające ojców kościoła zachodniego i proroków starego testamentu.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Olsztyn

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like