Olsztyn położony w województwie warmińsko-mazurskim, jest stolicą regionu i największym jego miastem, liczącym 175 tysięcy mieszkańców.
Na przestrzeni prawie 600 lat miasto wielokrotnie zmieniało przynależność państwową. Na jego obszarze ścierały się różne kulturowe wpływy, etniczne także religijne, które miały duży wpływ na obecny kształt i klimat miasta Olsztyn oraz całego województwa. Aby uczcić wyzwolenie regionu, spod jarzma najeźdźcy, w roku 1954, w Olsztynie na placu Xawerego Dunikowskiego został ukończony i odsłonięty pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.
Niezwykle atrakcyjna lokalizacja Olsztyna, znajdującego się pośród jezior i lasów, czyni tą mazurską miejscowość niezwykle atrakcyjną turystycznie. Miasto prezentowane jest w koncepcji miasta-ogrodu, w jego granicach znajduje się aż 11 jezior i 5 akwenów wodnych, a największe jest Jezioro Ukiel, zwane także Krzywym, rozlewa się na ponad 412 ha powierzchni. Przechadzając się ulicami Olsztyna, można napotkać kilka interesujących murali, figurek Bab Pruskich i aż 12 fontann.
Uroki Olsztyna można odkrywać pieszo lub na wypożyczonym jednym z turkusowych skuterów, których miasto oferuje stojące na swoich ulicach.
W Olsztynie znajduje się jeden z największych parków Lasów miejskich w Europie, a także kilka innych parków.
Co warto zobaczyć w Olsztynie?
Wystawa Lego zlokalizowana na olsztyńskiej starówce zaprasza
Do obejrzenia wiele ciekawych budowli Lego począwszy od lat 70 do teraźniejszych -Budowla Ninjago,ogromny Hulkbuster, kolekcja Star Wars z największym Sokołem Millenium, potężna warownia-Helmowe Jar z Władcy Pierscieni, Bank Gringotta z Harrego Pottera, Stadion Camp Nou, niezwykle rzadka kolejka z lat 70 sterowana gwizdkiem, Domek Bellville, zamek Duplo i wiele innych ciekawych budowli. Perełką wystawy jest największa kolekcja Lego zwierząt-850 egzemplarzy, oraz najdroższa seryjna figurka świata – chromowanego złotem Mr. Golda.
Przy wystawie działa sklep w którym można kupić tysiące figurek Lego oraz kolekcjonerskie zestawy Lego, zwierzęta lego oraz inne zabawki. Ceny od 10 zł
Zapraszamy również grupy szkolne, przedszkolne itp. do rezerwacji telefonicznej lub email.
730 200 200 lub mailową : wystawa_prosta23@wp.pl
Zapraszamy od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-20.00
adres : ul. Prosta 23, Olsztyn
1. Plaża Miejska
To najbardziej lubiane rekreacyjne miejsce olsztynian, a także wielu przyjezdnych. To przestrzeń do spędzania wolnego czasu, odpoczynku, uprawiania sporów wodnych i lądowych, rekreacji i wszelkich form spędzania czasu na świeżym powietrzu. Teren posiada duże zaplecze gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętów wodnych, deptaki, boiska, place zabaw. Woda jest tu bardzo czysta i są 3 plażę.
2. Zamek Kapituły Warmińskiej
Do Zamku, w którym pomieszkiwał kiedyś Mikołaj Kopernik, prowadzi bardzo ciekawy most. Dawniej Zamek pełnił funkcje obronne, a jednocześnie był siedzibą administratora dóbr kapituły, obecnie znajduje się w nim muzeum.
3. Jezioro Długie
To największe z Olsztyńskich jezior, z miejską plażą i rozwiniętą całoroczną infrastrukturą rekreacyjną wzdłuż całej linii brzegowej. Są tu żaglówki, jachty, skutery wodne, obsługiwane są rejsy wycieczkowe. Mniej więcej w połowie jeziora znajduje się most, z którego roztaczają się malownicze obrazy, to także droga na skróty jak ktoś jednak zmienił zdanie w czasie wycieczki dookoła jeziora.
⇒ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Olsztynie – gdzie warto zjeść będąc w Olsztynie ? 🍽️
4. Zwierzyniec Warmiński
Czyli mini zoo z wieloma okazami zwierząt gospodarczych, hodowlanych i regionalnych. Poza kurami, kozami, kucykami, wielbłądem są tu także nutrie, alpaki, bawoły i kangury, a także wiele innych sympatycznych żyjątek, które radośnie witają odwiedzających, szczególnie dzieci, ku obopólnej uciesze.
5. Wysoka Brama
Zwana również Bramą Górną, jest jedną z trzech i jedyną zachowaną do dziś bramą miejską w murach obronną, która była wybudowana w XIV wieku. W roku 2014 w trakcie rekonstrukcji bramy został w nią wbudowany wizerunek Matki Bożej. Natomiast mozaikę, wykonaną przez rzymskiego rzemieślnika, podarował miastu papież Jan Paweł II.
6. Stare Miasto
Tuż za Bramą Wysoką, znajduje się Stare Miasto, które w czasie II wojny światowej uległo zniszczeniu. Rynek odbudowano w latach 50, niestety nie został odtworzony w pierwotnych kształcie. Charakter Olsztyńskiej starówki uległ zmianie, w miejsce eklektycznych kamienic, powstały budynki stylizowane na renesansowe i barokowe. Budynki zdobiono wizerunkami osób walczących o wolność regionu Warmii i mazur.
Na rynku znajduje się Biblioteka miejska oraz Stary Ratusz, został częściowo zrekonstruowany do swojej postaci sprzed wojny. Posiada on częściowo zrekonstruowane otwory okienne, fragmenty gotyckiej elewacji z cegły oraz zdobienia zwane oślimi grzbietami. Na ścianie Ratusza znajduje się wciąż działający zegar słoneczny.
7. Kaskadowa Fontanna przy Ratuszu
To zaledwie jedna z 12 Olsztyńskich fontann, znajdująca się w centrum.
8. Planetarium astronomiczne
W 500-ną rocznice urodzin astronoma, zostało otwarte planetarium, które czynne jest codziennie w godzinach od 11 do 19.
⇒ Wypoczywasz w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje Mazur 🚤
9. Park Podzamcze
Park Podzamcze to największy park na terenie miasta. Malowniczo urządzony nad rzeką Łyną. W samym sercu parku w zabytkowej willi Casablanca z 1912 roku, która niegdyś była klubem garnizonowym, obecnie znajduje się restauracje oraz apartamenty do wynajęcia. Przed Casablancą, znajduje się fontanna przedstawiająca rybę i siedzące na niej dziecko.
10. Leśne Arboretum Warmii i Mazur
Ogród botaniczny, którego historia sięga roku 1983. To wydzielony kawałek lasu pod Olsztynem, w którym można obcować z przyrodą. To świetna ścieżka dydaktyczna nie tylko dla dzieci, na szklakach znajdują się tabliczki opisujące spotykane rośliny i drzewa. Miejsce posiada także tereny przystosowane do relaksu, np. hamaki, ławki, leżaki. Liczne mostki, oczka wodne, a nawet lapidarium geologiczne dla miłośników kamieni i głazów.
11. Kościół Garnizonowy
Kościół Garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski, to jedna z trzech świątyń znajdujących się w rejonie Starego Miasta.
12. Ławeczka Mikołaja Kopernika
Na murku za Zamkiem, znajduje się tzw. ławeczka Mikołaja Kopernika, siedzi na niej sam Kopernik, spoglądając na mury dawnej kapituły i czekając na turystów.
13. Tablica upamiętniająca pobyt Napoleona
3 lutego 1807 roku miało miejsce starcie wojsk francuskich z Rosyjskimi w Bitwie pod Olsztynem. Bitwa zakończyła się sukcesem wojsk Napoleona Bonapartego, dla uczczenia tego wydarzenia, powstał pomnik upamiętniający.
14. Amfiteatr
Amfiteatr im. Czesława Niemena, znajduje się tuż obok zamku, to miejsce, które latem tętni życiem oraz jest sceną główną w corocznie organizowanej imprezie Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Organizowane są tu występny i imprezy plenerowe, które pomieszczą 1250 osób. Ponadto w podziemiach znajduje się kompleks podziemnych pomieszczeń.
15. Gmach Poczty Głównej
To charakterystyczny ceglasto czerwony gmach, który został wzniesiony 1887 roku, w stylu neogotyckim, z bogatą dekoracją zewnętrzną z glazurowanej cegły.
16. Park Centralny
Zlokalizowany jest w centralnej części Olsztyna, nad rzeką Łyną, zajmuje powierzchnię 13 ha i został zaprojektowany w angielskim stylu. W parku znajdują się liczne ścieżki spacerowe i trasy rowerowe, place zabaw, mosty nad rzeką Łyną, plac amfiteatralny. W jego centralnej części znajduje się prawdopodobnie najciekawsza z Olsztyńskich fontann, nawiązująca do astronomicznej działalności Mikołaja Kopernika. Eliptyczna, podświetlana w nocy fontanna symbolizuje Układ Słoneczny.
17. Bazylika Archikatedralna św. Jakuba
To Świątynia pochodząca z XIV wieku, jednak na przestrzeni lat była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Zimą 1807 roku wojska Francuskie zamknęły w niej 1,5 tysiąca jeńców rosyjskich, a ci, aby ogrzać się i nie zamarznąć, spalili praktycznie wszystko, co dało się spalić.
18. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
To kolejny zabytkowy obiekt sakralny, to niezwykłych rozmiarów neogotycka budowla ma 3 wierze, z których najwyższa z nich liczy aż 82 metry wysokości.
We wnętrzu świątyni znajdują się cztery neogotyckie ołtarze, ambona, chrzcielnica i zabytkowe konfesjonały pochodzące z ok. 1915 roku. Okna zdobią kolorowe witraże przedstawiające ojców kościoła zachodniego i proroków starego testamentu.
Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Olsztyn
1 comment
Odnośnie pkt 3 Jezioro krzywe a nie długie. Długie jest małe. Ja polecam jezioro redykajny bez tłumów ludzi ciche i czyste. A dalej od Olsztyna polecam Kretowiny to już w zasadzie coś jak nadmorskie miejsca pod względem atrakcji.