Starogard Gdański jest miastem położonym na Pojezierzu Starogardzkim, nad rzeką Wierzyca. Miejscowość ta należy do nadwiślańsko – pomorskiego regionu Kociewie i stanowi jedno z najstarszych polskich miast.
Atrakcje turystyczne – Starogard Gdański i okolice
Największą atrakcję turystyczną miasta stanowi bez wątpienia Muzeum Ziemi Kociewskiej. Obiekt obejmuje między innymi dwie miejskie baszty: Narożną oraz Gdańską, które gromadzą stare stroje kociewskie, narzędzia i wyroby rzemieślnicze oraz skarby etnograficzne regionu. Oprócz tego, Baszta Gdańska posiada w swoich zbiorach pamiątki z czasów II wojny światowej.
Wspomniane już baszty stanowią część zabudowań obronnych Starogardu, pochodzących z XIV wieku. Baszta Gdańska, nazywana także Szewską to czworoboczny budynek z cegły, który powstał około 1325 roku. Obiekt nazwę „Szewska” zawdzięcza temu, iż broniona była między innymi przez cech szewców. Oprócz funkcji obronnej, baszta pełniła także rolę obserwatorium oraz więzienia.
1. Baszta Narożna Starogard Gdański
Baszta Narożna, inaczej Książęca, jest najstarszą z położonych na terenie miasta baszt. Obecny kształt obiektu został mu nadany podczas odbudowy, lecz nie ma źródeł, które potwierdziłyby, iż rekonstrukcja jest zgodna z pierwotnym wyglądem baszty.
Na terenie miasta znajdują się jeszcze dwa tego typu obiekty. Jednym z nich jest Baszta Tczewska, nazywana także Młyńską. Budowla posiada XIV- wieczne kamienne fundamenty i jest rekonstrukcją dawnych umocnień miasta. Ostatnią budowlę stanowi Baszta Wodna.
Miasto w swojej architekturze posiada kilka świątyń, pośród których na uwagę zasługują, na przykład Gotycki kościół farny pw. św. Mateusza, kościół św. Wojciecha czy też neogotycka synagoga.
2. Kościół św. Mateusza Starogard Gdański
Kościół św. Mateusza to XIV- wieczna budowla oraz najstarsza świątynia Starogardu. Jak podają źródła, obiekt powstał w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się świątynia poświęcona pogańskiemu bożkowi- Swarogowi. Kościół posiada bazylikowy układ z gotyckim sklepieniem gwiaździstym. We wnętrzu świątyni możemy podziwiać, między innymi fresk pochodzący z XV wieku, pod tytułem „Sąd Ostateczny”.
3. Kościół św. Wojciecha Starogard Gdański
Kościół św. Wojciecha to świątynia, która powstała w latach 1936 – 1939. jego budowę zainicjował ks. Henryk Szuman. Za projekt budowli odpowiada natomiast Kazimierz Ulatowski. W latach II wojny światowej kościół został zniszczony. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1945 roku, a w 1953 roku obiekt został konsekrowany.
4. Synagoga Starogard Gdański
Synagoga w Starogardzie Gdańskim została wybudowana w 1849 roku w miejscu dawnego dworu Zakonu Krzyżackiego. Jest to neogotycka świątynia wzniesiona z cegły na planie prostokąta. W latach II wojny światowej w budynku mieścił się niemiecki areszt śledczy. Pod murami budynku zgładzono wielu Polaków i Żydów. Dziś wydarzenia te upamiętnia położona na zewnętrznej ścianie synagogi tablica.
5. Pałac Wiechertów Starogard Gdański
Ważnym zabytkiem miasta jest także Pałac Wiechertów, który stanowił niegdyś wielkie rodzinne przedsiębiorstwo, należące do Franciszka Wiecherta. Budowla została wzniesiona w stylu eklektycznym z elementami neorenesansowymi w 1893 roku. Jej plan przypomina literę L. Obecnie pałac stanowi prywatną własność i można obejrzeć go jedynie od zewnątrz.
6. Grodzisko Owidz
Zaraz pod Starogardem Gdańskim, znajduje się miejscowość Owidz a w niej Grodzisko Owidz, które też jest miejscem wartym zobaczenia. Grodziko Owidz to rekonstrukcja średniowiecznej osady która została otwarta w 2012 roku.
Działa tutaj pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.
Więcej na stronie www.owidz.pl
7. Spracer Doliną Wieszycy w Starogardzie Gdańskim
Starogard Gdański – Ciekawostki
- urodził się tutaj jeden z najlepszych polskich piłkarzy – Kazimierz Deyna
Historia miasta
Historia miejscowości zaczęła się około 4-5 tysięcy lat temu, kiedy to na terenie obecnego Starogardu Gdańskiego wykształciła się pradawna osada neolityczna. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się natomiast około 1198 roku w dokumencie ofiarowania Starogardu rycerzom zakonnym św. Jana przez księcia pomorskiego Grzymisława. Herb oraz prawa miejskie miejscowość zyskała kolejno w 1339 oraz w 1348 roku z rąk Zakonu Krzyżackiego. Miasto kilkakrotnie było plądrowane i niszczone, między innymi w czasie potopu szwedzkiego. I rozbiór Polski doprowadził do przejęcia tych terenów przez Prusy. W 1862 roku w Starogardzie utworzono jedną z pierwszych straży pożarnych na ziemiach polskich. W 1920 roku Polska odzyskała miasto, jednak już 19 lat później ponownie dostało się ono pod okupację, tym razem w ręce faszystowskich Niemców. W marcu 1945 roku Starogard został ostatecznie wyzwolony. Przydomek „Gdański” nadano miastu dopiero w 1950 roku, aby odróżnić je od Starogardu położonego na Pomorzu Zachodnim.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj