Grodzisko Owidz

 

Nieopodal Starogardu Gdańskiego znajduje się osada wczesnosłowiańska, znana jako Grodzisko Owidz. Owidz jest niewielką miejscowością, a jej największą atrakcją jest drobiazgowa rekonstrukcja osady z wczesnego średniowiecza. Miejsce nie jest przypadkowe – to właśnie tu około jedenastego wieku powstał jeden z potężniejszych grodów w tamtych czasach. Wzniesienie pamiętające epokę lodowcową i zakole Wierzycy w naturalny sposób fantastycznie sprawdzały się w roli obronnej.

Usytuowanie grodu przy szlaku z Gdańska do Wielkopolski pozytywnie wpływało na rozwój i handel mieszkańców. Zajmowano się hodowlą zwierząt, polowaniem, łowieniem ryb i rolnictwem. Badania wykazały, że średniowieczni mieszkańcy grodu znacząco rozwinęli garncarstwo, kowalstwo, włókiennictwo i szewstwo. Wszystkie artefakty były wykorzystywane w codziennym życiu, ale również sprzedawane.

Atrakcje dla turystów

W 2012 roku otwarta została spektakularna rekonstrukcja starego grodu, która przypomina scenografię do filmu historycznego. Mimo, że od lat można odwiedzać gród, przedsięwzięcie jest tak wielkie, że cały czas powstają nowe elementy. Zamiarem twórców nowego grodu, jest jak najwierniejsze i prawdziwe przybliżenie zwiedzającym historii. Na miejscu już dziś można odwiedzić tor łuczniczy i zakryty amfiteatr, a także camping i przystań kajakową.
Gród przypomina charakterem inne skanseny, które odwołują się do historii słowiańskiej. Można sobie w nim wyobrazić, jak mniej więcej mijały dni w grodzie, czym się zajmowano i co produkowano na użytek własny i na sprzedaż.

Rekonstruktorzy grodu pracują tu również jako przewodnicy i to dzięki nim turyści mogą poczuć atmosferę starych dziejów, poznając mnóstwo ciekawostek i informacji o średniowiecznych realiach.

Na terenie zrekonstruowanego Grodziska odbywają się Weekendy z Mitologią Słowiańską, które mają w ofercie różnego rodzaju prelekcje i warsztaty, na przykład Laboratorium Magii Ludowej, warsztaty tworzenia miedzianej biżuterii, koncerty zespołów nawiązujących do kultury słowiańskiej czy wykłady na temat słowiańskiego folkloru. Uczestnicy mogą poznawać kulturę i historię tych terenów za pomocą różnych narzędzi i eksplorować różne aspekty twórczości naszych przodków.

Pierwsze takie muzeum w Europie

Tuż przy Grodzisku działa Muzeum Mitologii Słowiańskiej i jest to jedyne tego typu muzeum w Europie. Zostało ono otwarte w 2017, a jego zadaniem jest propagowanie wiedzy o bogatej i niedocenianej historii Słowian. Poza ekspozycjami, które można zwiedzać w godzinach otwarcia obiektu, znajdziemy tu również bogatą ofertę kulturalną, w tym wydarzenia artystyczne i lekcje muzealne.

3.6/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić