Trójmiejski Park Krajobrazowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Trójmiejski Park Krajobrazowy
foto – Autorstwa Leszek Kledzik – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71554211

Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia i Sopot) kojarzą się zazwyczaj z licznymi muzeami, portowymi atrakcjami oraz zabytkami architektury, wśród których nie brak obiektów o szczególnej wartości artystycznej. A co z przyrodą? I ona może oczarować turystów odwiedzających ten skrawek Polski. Gdzie jej szukać? Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

1. Trójmiejski Park Krajobrazowy – najważniejsze informacje

Trójmiejski Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię 199,30 km² i jest jednym z najpiękniejszych miejsc na mapie Pojezierza Kaszubskiego. Utworzony w 1979 roku, obejmuje tereny Trójmiasta oraz gmin Wejherowo i Szemud.

2. Przyrodniczy potencjał Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego można podziwiać ciekawą rzeźbę terenu, będącą pamiątką z czasów zlodowaceń, można też cieszyć się pięknymi lasami, na terenie których najliczniejszym gatunkiem drzew są sosny. Najcenniejsze fragmenty parku są dodatkowo objęte ochroną rezerwatową.

3. Kacze Łęgi

Leśny rezerwat Kacze Łęgi powstał w 1983 roku, a jego najcenniejszym skarbem jest dolina rzeki Kaczej. Kto odwiedzi to miejsce, ten nacieszy się widokiem wspaniałych lasów łęgowych oraz roślin naczyniowych, wśród których nie brak gatunków uznawanych za rzadkie.

4. Wąwóz Huzarów

Rezerwat „Wąwóz Huzarów” to jeden z najpiękniejszych fragmentów Lasów Oliwskich, na terenie którego występuje wiele gatunków roślin rzadkich i chronionych. Można się tu spotkać z przetacznikiem górskim, liczne stanowiska ma tu również podrzeń żebrowiec (ciekawy gatunek paproci).

5. Lasy Oliwskie

W południowej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego rozciągają się Lasy Oliwskie, znane z potężnych buków oraz takich drzew, jak sosny, modrzewie, graby i dęby. Występują tu również tak ciekawe rośliny, jak bagnica torfowa, przetacznik górski oraz rosiczka okrągłolistna.

6. Dolina Szwabego

Wzdłuż potoku Oliwskiego w Gdańsku ciągnie się Dolina Szwabego, na terenie której już w XVI wieku powstał Dwór Szwabego. Obecnie służy on jako pięciogwiazdkowy hotel (w którym podczas EURO 2021 mieszkali piłkarze niemieckiej reprezentacji).

7. Kuźnia Wodna w Oliwie

Kto chce przyrodniczą wycieczkę po TPK połączyć ze zwiedzaniem zabytków, ten może odwiedzić gdańską Oliwę i tutejszą Kuźnię Wodną. To cenny zabytek techniki, którzy przed ponad 350 lat był wykorzystywany do spiętrzania wód Potoku Oliwskiego. Dziś kuźnia jest częścią Muzeum Gdańskiego, dzięki czemu każdy miłośnik historii może odkrywać jej tajemnice.

8. Kalwaria Wejherowska

Wejherowo kojarzone jest przede wszystkim z malowniczą kalwarią, zbudowaną w połowie XVII wieku z woli Jakuba Wejhera (założyciela miasta i wojewody malborskiego). Duchowa stolica Kaszub i jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na Pomorzu zachwyca barokowymi kapliczkami i pejzażem, w którym ważne miejsce zajmują Góra Oliwna i Góra Kalwaria.

9. Wzgórze Pachołek

W Gdańsku Oliwie na miłośników pięknych widoków czeka wzgórze Pachołek, na którym już przed II wojną istniała wieża widokowa. Odbudowana po wojnie, jest dziś jednym z najlepszych punktów widokowych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Roztacza się z nie piękny widok na Zatokę Gdańską, a przy dobrej widoczności  również na Mierzeję Helską.

10. Gdański Ogród Zoologiczny

Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się m.in. Gdański Ogród Zoologiczny, który powstał w latach 50. XX wieku w miejscu zwierzyńca oliwskiego. Na terenie zoo można zobaczyć 220 gatunków zwierząt, w tym kondory wielkie i tygrysy syberyjskie. W ogrodzie tym żyje również anoa – mały bawół, który znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

11. Rezerwat Przyrody „Dolina Strzyży”

Dolina Strzyży to kolejny rezerwat przyrody, który warto odwiedzić podczas pobytu w Trójmieście. Można tu zobaczyć m.in. lasy łęgowe oraz liczne gatunki roślin naczyniowych, reprezentowanych m.in. przez warzwynka wilczełyko, widłaki oraz naparstnicę zwyczajną.

12. Restauracja „Tu Można Marzyć” w Gdańsku

W pobliżu parku czeka wiele punktów gastronomicznych, m.in. gdańska restauracja „Tu Można Marzyć”. Jest to jeden z najlepszych lokali na terenie Trójmiasta, a dobra kuchnia i przyjazna atmosfera skutecznie przyciągają tu gości.

13. Lasy Chylońskie

Z Gdyni można wybrać się na spacer po Lasach Chylińskich, zajmujących północną część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Są one idealnym celem wycieczki dla miłośników przyrody, na których czeka tu ścieżka dydaktyczna oraz ogród botaniczny „Marszewo”. Ważną rolę odgrywa tu również Chylonka, w wodach której występują m.in. kiełże – bezkręgowce, które do życia potrzebują wyjątkowo czystej wody.

14. Stok narciarski na Łysej Górze

Czy Trójmiasto może być atrakcyjnym miejscem dla amatorów sportów zimowych? Tak. Wystarczy odwiedzić Sopot, na terenie którego wznosi się Łysa Góra (110 m n.p.m.), na zboczach której w okresie zimowych czekają na narciarzy dwie trasy zjazdowe. W okresie letnim Łysa Góra jest z kolei doskonałym miejscem na spacer oraz doskonałym punktem widokowym.

15. Restauracja Klakier w Sopocie

Kto w czasie wędrówek po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i Łysej Górze poczuje głód, ten może zajrzeć m.in. do sopockiej restauracji Klakier. Otoczona lasami, zapewnia idealne warunki do wypoczynku. W menu nie brak smacznych sałatek i burgerów, wielkim powodzeniem cieszy się też golonka po bawarsku oraz dania z grillowanymi rybami w roli głównej.

4/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić