Trójmiejski Park Krajobrazowy

Trójmiejski Park Krajobrazowy
foto – Autorstwa Leszek Kledzik – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71554211

Nie każdy wie (poza mieszkańcami Trójmiasta), że na terenie Gdyni, Sopotu, Gdańska i okolicznych ziemiach rozciąga się Trójmiejski Park Krajobrazowy. Jest to dodatkowy walor dla wszystkich, którzy planują swoje wakacje na północy kraju.

TRÓJMIEJSKI PARK KRAJOBRAZOWY – CHARAKTERYSTYKA

Archeolodzy odkryli na terytorium parku pozostałości osadnictwa z okresu neolitu. Są one zaliczane do kultury rzucewskiej, ówczesna ludność żyła szczególnie z polowania na foki. Znaleziono także kilka cmentarzy, na których dominowały tzw. groby skrzynkowe.
Park został stworzony w 1979 roku. Jego powierzchnia liczy blisko 20 ha. Na obszarze wyznaczono również 10 rezerwatów przyrody, tworzą je Źródliska w Dolinie Ewy, Zajęcze Wzgórze, Kacze Łęgi, Cisowa, Lewice, Gałęźna Góra, Pełcznica, Wąwóz Huzarów, Łęg nad Swelinią i Dolina Strzyży. Oprócz rezerwatów jest tu 166 pomników przyrody, 20 użytków ekologicznych, 3 obszary Natura 200 oraz 1 zespół przyrodniczo-krajobrazowy.
Na terenie Parku wyróżniono ponad 50 gatunków roślin pod ochroną, m. in. brzeżyca jednokwiatowa, elisma wodna, jarząb szwedzki czy kosaciec syberyjski.
Z kolei wśród zwierząt dominują ptaki. Zauważono aż 150 różnych gatunków. Spotyka się np. bociana czarnego, żurawia, sowy: włochatka, uszatka i puszczyka albo liczne dzięcioły.

CO WARTO ZOBACZYĆ?
Będąc w okolicach Parku, należy zobaczyć lasy oliwskie, wśród drzew można się skutecznie zrelaksować podczas spaceru. Trzeba także pójść na wzgórze Pachołek. Stoi tam wieża widokowa, z której obserwuje się cały gdański krajobraz.
Ciekawa jest też Kalwaria Wejherowska. Składa się z 26 kaplic rozmieszczonych w różnych punktach, kupił je wojewoda malborski i założyciel Wejherowa Jakub Wejher. Kompleks zbudowano w XVII wieku, a obecnie jest jednym z najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce.

REKREACJA W TRÓJMIEJSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM
Dla lubiących piesze wycieczki – przez park przebiega 6 wytyczonych tras, na których można podziwiać walory przyrodnicze.

Szlak Wejherowski (czerwony): Wejherowo – Sopot Kamienny Potok
Szlak Zagórskiej Strugi (czarny): Wejherowo – Gdynia (Wzgórze Św. Maksymiliana)
Szlak Kartuski (niebieski): Sopot Kamienny Potok – Kartuzy
Szlak Skarszewski (zielony): Sopot Kamienny Potok – Skarszewy
Szlak Trójmiejski (żółty): Gdańsk – Gdynia
Szlak Wzgórz Szymbarskich (czarny): Sopot – Gołubie Kaszubskie – Kamienica Królewska

Jeśli natomiast wśród turystów dominuje zapał do rowerów, to warto wybrać się na wycieczkę najdłuższą trasą. Liczy ona 43 km i wiedzie przez Wejherowo – Kalwaria Wejherowska – rez. Lewice – Sopieszyno – rez. Pełcznica – Reszki – rez. Cisowa – Gdynia Główna.

4.4/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić