Poleski Park Narodowy znajduje się we wschodniej części Polski. Swoim zasięgiem obejmuje obszar o powierzchni niema 10 tysięcy hektarów. Ogromny teren parku pokryty jest gęstymi lasami, bagnami i mokradłami, które zamieszkują liczne gatunki zwierząt.
Ten wspaniały, malowniczy obszar doceniany jest wśród miłośników przyrody, pięknych widoków i aktywnego wypoczynku – zaliczany jest do najpiękniejszych miejsc w Polsce.
1. W Poleskim Parku Narodowym znajduje się najdalej wysunięta na południe lasotundra – kraina przejściowa między tundrą charakterystyczną dla północnych, zimnych i pozbawionych drzew obszarów, a iglastą tajgą.
2. Choć Poleski Park Narodowy został utworzony dopiero w 1990 roku, pomysł, aby niektóre tereny Polesia objąć państwową ochroną narodziły się znacznie wcześniej. Walczył o to już w 1933 roku, wybitny botanik i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysław Szafer, a ponad dwadzieścia lat później – znany geograf Tadeusz Wilgat.
3. Na terenie Poleskiego Parku Narodowego występuje ponad 1000 różnych gatunków roślin naczyniowych, z czego aż 81 objętych jest ścisłą ochroną. Podziwiać tu można liczne gatunki roślin, które występują na północy Europy, takie jak wierzba lapońska czy turzyca bagienna.
Na terenie parku znaleźć można również roślinność atlantycką oraz kilkanaście gatunków roślin, które wpisany zostały do polskiej czerwonej księgi roślin – spisu roślin skrajnie zagrożonych wyginięciem.
4. Obszar Poleskiego Parku Narodowego zamieszkuje niemal 300 różnych gatunków zwierząt m.in. płazy (żaby, ropuchy, traszki), gady (żółwie błotne) oraz ssaki (piżmaki, kuny, tchórze, łosie, wydry i jelenie).
To także jeden z najbardziej różnorodnych obszarów w całej Polsce jeśli chodzi o mnogość gatunków ptaków.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie lubelskim 🗺️
5. W Urszulinie na terenie Poleskiego Parku Narodowego znajduje się hodowla żółwia błotnego. W sezonie zimowym – od września do maja – obejrzeć tu można małe żółwie, które następnie wypuszczane są na tereny rezerwatów w parku.
6. Na obszarze Poleskiego Parku Narodowego znajduje się 7 wież widokowych, z których rozciąga się wspaniały widok na okoliczne lasy, jeziora, łąki i mokradła.
7. Wśród rowerzystą najpopularniejszą trasą jest ścieżka rowerowa “Mietiułka”, która ma długość 21 kilometrów. Na trasie obejrzeć można malownicze torfowiska, Las Łowiszów (najstarszy las w całym parku) oraz piękne łąki na rozlewiskach stawów.
W miejscowości Lejno dodatkowo znajduje się parkowa wypożyczalnia rowerów.
8. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest poleski Ogród Dydaktyczny umiejscowiony w Urszulinie. W ogrodzie zobaczyć można liczne gatunki roślin, które naturalnie występują na terenie całego parku narodowego.
Znajdują się tu m.in. duży zbiornik wodny, ławeczki do odpoczynku i zadbane alejki spacerowe.
9. Największym jeziorem, które częściowo znajduje się w obrębie Poleskiego Parku Narodowego jest Jezioro Wytyckie. Ma ono powierzchnię niemal 5 kilometrów kwadratowych.
Na obszarze parku znajduje się również wiele innych, nieco mniejszych jezior m.in. Jezioro Karasiowe, Jezioro Długie i Perkoz.
10. Najważniejszym obiektem muzealnym na terenie parku jest Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego, który znajduje się we wsi Stare Załucze. Znajdują się tu ekspozycje o charakterze przyrodniczym, akwarystycznym, historycznym i etnograficznym.
11. Polesie jest regionem wyjątkowo ciekawym kulinarnie. Tereny te zamieszkiwane były przez Białorusinów, Ormian, Polaków, Ukraińców i Żydów – wszystkie te narodowości miały swój wpływ na dzisiejszą kuchnię Polesia.
Warto spróbować tu m.in. pieczonej gęsi, duszonej w miodzie kaczki oraz lokalnych ryb (głównie karasi). Polesie słynie również ze swoich doskonałych pierogów z farszem z ziemniaków, boczku i cebuli.
12. Wstęp na teren najpopularniejszych i najpiękniejszych części Poleskiego Parku Narodowego (m.in. Ścieżka Edukacyjna “Dąb Dominik” oraz Ścieżka Edukacyjna “Perehod”) jest płatny. Bilety wstępu na każdą ze ścieżek kosztują 6zł (bilet normalny) i 3zł (bilet ulgowy). Park oferuje również bilety łączone i całodniowe, które obejmują większą liczbę atrakcji.
13. Na obszarze Poleskiego Parku Narodowego funkcjonuje kilka miejsc noclegowych. Znajdują się tu niewielkie, klimatyczne pensjonaty, pola namiotowe oraz drewniane domki dla całych rodzin. W okolicznych, niewielkich miejscowościach znajduje się również wiele obiektów agroturystycznych.
14. Symbolem Poleskiego Parku Narodowego jest żuraw – ptak, którego spotkać można latem na tutejszych łąkach.
Rozpiętość skrzydeł żurawi może dochodzić nawet do 2 metrów, a waga tych szlachetnych ptaków może przekroczyć 6 kilogramów. Żurawie rzadko zimują na terenie Polski, dlatego najlepszą porą na obserwację tych ptaków są ciepłe, letnie miesiące.
15. Największym miastem w pobliżu Poleskiego Parku Narodowego jest Lublin, który leży około 50km na południowy zachód od pięknych terenów Polesia. W Lublinie warto odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej, Zamek Lubelski oraz Muzeum Narodowe. W mieście znajdują się również pozostałości po czternastowiecznych zabudowaniach, z których najlepiej utrzymana jest Brama Krakowska. Warto również zwiedzić podziemia miasta, gdzie znajdują się wystawy i ekspozycje muzealne o charakterze historycznym.
2 comments
W Lublinie mamy Muzeum Wsi Lubelskiej ( a nie Lubuskiej 🙈☹️)
Poprawione, dziękuję za zwrócenie uwagi na ten błąd. Niestety często mylą mi się te dwa województwa 🙄