Kozłówka Turystycznie 🗺️ 10 pomysłów na Kozłówkę

kozłówka
foto – Autorstwa Fallaner / Wikipedia

Położona ok. 35 kilometrów od Lublina Kozłówka uznawana jest za prawdziwą perłę polskiej architektury dworskiej. Znajdujący się tu Pałac Zamoyskich jest jednym z pomników historii i przyciąga każdego roku tłumy turystów. A jeśli dodamy do tego malownicze i spokojne otoczenie Puszczy Kozłowieckiej otrzymamy miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić.

1. Pałac w Kozłówce

Zespół Pałacowy w Kozłówce został zbudowany w połowie XVIII w. przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, jednak jego okres świetności przypada na czasy, w którym właścicielami pozostawali Zamoyscy (lata 1799-1944). Przebudowa skromnego początkowo pałacyku za czasów Konstantego Zamoyskiego (przełom XIX i XX wieku) uczyniła go jedną z najpotężniejszych siedzib arystokratycznych na ziemiach polskich. Pałac otrzymał wówczas dwie masywne wieże wraz ze zbiornikami na wodę, kanalizację i łazienki oraz rokokowy wystrój wnętrz, a także bogatą kolekcję wyposażenia i sztuki, której sporą część można podziwiać po dziś dzień. W czasie II wojny światowej ucierpiała część kolekcji, wywieziona do Warszawy przez ostatnią właścicielkę dóbr, a następnie zniszczona podczas powstania warszawskiego. Po wojnie pałac został zaadaptowany na muzeum.

2. Muzeum Zamoyskich

Muzeum Zamoyskich jest prawdziwym fenomenem na skalę nie tylko ogólnopolską, ale i europejską. Wnętrza, które można w nim podziwiać, charakteryzują się bowiem niespotykanym stopniem bogactwa oraz autentyzmu. Zwiedzający mogą podziwiać przepych rokokowych i regencyjnych elementów wystroju praktycznie w takim samym stanie, w jakim oglądali je mieszkańcy Kozłówki przez ponad stu laty. Wrażenie robią bogate kobierce, lustra, srebra i porcelana czy piece z kafli miśnieńskich. Wyjątkową atrakcję stanowi też bogata kolekcja malarstwa europejskiego.

3. Pałacowy park

Wysoki poziom autentyzmu reprezentuje także pałacowy park. Na kilku hektarach ogrodów udało się utrzymać praktycznie niezmieniony układ alejek i roślinności. Spacer bardzo zadbanym i wyposażonym w ławeczki ogrodem to okazja to podziwiania niespotykanych egzotycznych roślin. Obraz całości dopełniają liczne fontanny i drobne elementy architektoniczne, harmonizujące z ogólnym wyglądem całości zespołu pałacowo-parkowego. Warto również zwrócić uwagę na interesującą bramę wjazdową z herbem Zamoyskich i zawołaniem rodowym TO MNIEY BOLI.

4. Galeria Sztuki Socrealizmu

Dość nietypowym obiektem jest z kolei muzeum socrealizmu, znajdujące się z budynku dawnej powozowni pałacowej. Galeria Sztuki Socrealizmu prezentuje unikatową kolekcję dzieł propagandowych z czasów PRL. Można tu obejrzeć bogatą kolekcję plakatów, ulotek, obrazów, a nawet rzeźb, w tym m.in. słynne pomniki Lenina z Poronina i Nowej Huty. Turystom wyświetlane są również oryginalna kroniki filmowe z lat 50′, a z głośników dolatują nagrania przemówień Bieruta czy Gomułki. Pomysłodawcy i włodarze Galerii podkreślają, że jej cel jest przede wszystkim dydaktyczny – ma pokazać, do czego może prowadzić propaganda i uwrażliwić przyszłe pokolenia na związane z nią niebezpieczeństwo.

5. Puszcza Kozłowiecka

Kozłówka to jednak nie tylko wspaniały zespół pałacowy Zamoyskich. Okolice miejscowości oferują również możliwość wypoczynku na łonie przyrody w kojącym otoczeniu Puszczy Kozłowieckiej. W tym jednym z największych kompleksów leśnych Lubelszczyzny można podziwiać liczne gatunki flory i fauny, ze szczególnym uwzględnieniem ptaków drapieżnych (myszołów, bielik, puszczyk). Puszcza Kozłowiecka jest znakomitym miejscem na długie spacery oraz wycieczki rowerowe.

6. Rezerwat przyrody Kozie Góry

Najbardziej znanym fragmentem Puszczy Kozłowieckiej jest rezerwat przyrody Kozie Góry, usytuowany w jej północno-wschodniej części. Rezerwat powstał przede wszystkim z myślą o ochronie stanowisk dębu bezszypułkowego, jednak przy odrobinie szczęścia można tu spotkać np. jelenia, dzika, daniela czy sarnę. Wbrew pozorom nie ma tu za to jakichś specjalnych gór, co najwyżej nieduże leśne wybrzuszenia terenu. Dla odwiedzających rezerwat przygotowano wygodną sieć ścieżek i tablice edukacyjne na temat miejscowej flory i fauny.

7. Stary Tartak

Ciekawą opcją dla osób chcących spędzić w Kozłowieckich Lasach nieco więcej czasu jest stary tartak, ulokowany w sercu puszczy nad rzeką Mininą, nieopodal jeziorka. Stary Tartak został zaadaptowany na klimatyczny hotelik oraz miejsce odpoczynku dla turystów. Można tu również skosztować lokalnych specjałów oraz najlepszego, co mają do zaoferowania miejscowe lasy.

8. Łowisko Wzory

Na południu Lasów Kozłowieckich warto z kolei zajrzeć nad stawy Wzory. Te urokliwe dwa stawy są popularnym miejscem wędkarskim, ale swoim malowniczym położeniem na skraju lasu zwrócą uwagę każdego turysty.

9. Pracownia Żywioły Ziemi

Osobom zainteresowanym lokalnym folklorem warto także polecić znajdującą się nieopodal pracownię Żywioły Ziemi. Jest to pracownia rękodzieła i ceramiki, organizująca warsztaty i kursy ceramiczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, można tu także zakupić ciekawe, ręcznie wykonane pamiątki.

10. Park Dźwięków w Dąbrówce

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podróżując z rodziną, jest z kolei Park Dźwięków w Dąbrówce. To wyjątkowe miejsce edukacyjne, w którym dzieci mogą poprzez zabawę poznawać tajemnice słuchu i innych zmysłów, a także dowiedzieć się więcej o florze i faunie Lasów Kozłowieckich. Dla zwiedzających przygotowano tu m.in. spacer ścieżką sensoryczną, muzeum muzyki czy mini-ZOO. Dla dzieci organizowane są ponadto codziennie liczne warsztaty i zajęcia interaktywne. W weekendy sezonu letniego wszystkie rodziny są z kolei zapraszane na pikniki, w czasie których można spróbować przysmaków lubelskiej kuchni czy obejrzeć występy artystyczne, a dzieci mogą wziąć udział w ciekawych zajęciach dydaktycznych. W Parku Dźwięków organizowane są także koncerty – dotychczas wystąpili tam m.in. Antonina Krzysztoń czy zespół Cisza Jak Ta.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić