Zamek w Oporowie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

zamek oporów
foto – Autorstwa Autostopowicz – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28152247

Tak jakoś dziwnie się składa, że najwięcej zamków znajduje się na terenie Polski w obrębie Mazur i Dolnego Śląska oraz Gór Świętokrzyskich. Niby nic w tym dziwnego, bo tereny te w dużej mierze i przez wiele wieków znajdowały się w rękach Niemców i Prusaków. Obie te nacje o wspólnym rodowodzie bardziej dbały o budowle o charakterze obronnym. W środkowej Polsce zwłaszcza w rejonie Ziemi Łódzkiej mało było i mało pozostało zamków obronnych. Jednym z nielicznych wyjątków jest zamek znajdujące się we wsi Oporów niedaleko Kutna.

1. Oporów niewielka wieś oddalona o 15 kilometrów od Kutna. Przez prawie 3 wieki wieś była miastem, a przynajmniej od roku 1399 do roku 1661 było to miasto posiadające lokację. Zdegradowane do roli wsi co związane było z upadkiem świetności znajdującego się tam zamku.

2. Zamek w Oporowie jak wskazuje nazwa, był przez wiele lat własnością rodziny Oporowskich i to za ich czasów zmienił się z drewnianego dworku w prawdziwy zamek.

3. Zanim jeszcze w XV wieku Oporów zaczął rosnąć w poważanie, był on drewnianym dworkiem, a pierwsze o nim wzmianki pochodzą z roku 1363.

4. Rozbudowę posiadłości i zamianę jej na murowaną małą twierdzę rozpoczął w roku 1425 Mikołaj Oporowski. Początkowo była to typowa rycerska siedziba zbudowana na kształt wieży. Wraz z upływem lat do wierzy dobudowywano kolejne obiekty.

5. Pierwsza murowana z cegły wieża miała u podstawy wymiary 8,3 ma 9,6 m i miała 3 kondygnacje. Pierwsza murowana siedziba wzniesiona została z kamienia i cegły.

6. Całość procesu budowy zamku, została zakończona za czasów Władysława Oporowskiego co miało miejsce w połowie XV wieku.

7. Kolejnymi po Oporowskich właścicielami zamku byli przedstawiciele rodu Sołłohub herbu Prawdzic. Pod koniec XVIII wieku za kwotę 384 000 ówczesnych polskich złotych, zamek nabył Kajetan Korzeniowski, a następnie w drodze przejęcia majątku przez córkę Kajetana niejaką Annę i jej zamążpójście za Aleksandra Pocieja zamek po raz kolejny zmienił właścicieli.

8. Z zamkiem związanych jest kilka legend, a jedna z nich głosi, że Józef Sołłohub zaprzedał duszę diabłu po to by mieć fundusze na wszelakie swawole, których nie żałował sobie w życiu. Szlachcic ów prowadził bardzo wystawny tryb życia i był on na tyle duży, że aż doczekał się legendy. Jak z legendami bywa, zawsze można dopatrzeć się w nich ziarenka prawdy.

9. W roku 1949 na terenie zamku otwarto muzeum.

10. W roku 2015 rodzina Karskich będąca spadkobiercami zamku przejęła go na własność. Dziś można wynajmować pomieszczenia zamkowe na wesela, konferencje, bankiety oraz inne podobne okazje.

3.7/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić