Podziemne miasto Osówka to jedna z największych atrakcji województwa dolnośląskiego. Podziemna sieć tuneli stanowiła część ogromnego kompleksu, który zbudowany i wykorzystywany był przez nazistowskie wojska III Rzeszy. Obiekt ten znajduje się na terenie miejscowości Sierpnica – niewielkiej wsi w pobliżu Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Przedstawiamy 15 ciekawostek i praktycznych informacji o Osówce – niesamowitym, podziemnym mieście!
1. Podziemne Miasto Osówka budowano w latach 1943-1945. Do dziś nie jest wiadome, jakie było główne przeznaczenie podziemnych pomieszczeń. Według badaczy mogło to być miejsce produkcji i składowania broni, jednak ogromny zasięg i umocnienia wskazują na to, że celem podziemnego miasta mogło być zagwarantowanie bezpiecznej kryjówki Adolfowi Hitlerowi.
2. Podziemne Miasto Osówka stanowi najważniejszą i najlepiej zachowaną do dzisiaj część projektu “Riese”, który swoim zasięgiem obejmował korytarze, bunkry i magazyny na terenie całych Gór Sowich.
3. Przez podziemne pomieszczenia prowadzi ciekawa trasa historyczna, która możliwa jest do zwiedzenia z przewodnikiem. Uczestnicy wycieczki mają okazję poznania historii obiektu, a także obejrzenie wielu magazynów, pomieszczeń, hali i wąskich tuneli. Przejście całej trasy z przewodnikiem zajmuje około godziny.
4. Ciekawą atrakcją dla odważnych jest możliwość wydłużenia zwiedzania o tzw. trasę ekstremalną. Ma ona długość około 1,5 kilometra, a jej przejście zajmuje dodatkową godzinę. Rozciągają się tu nieoświetlone korytarze pełne wartych do odkrycia zakamarków. Uczestnicy wycieczki mają do dyspozycji jedynie latarki. Warto mieć ze sobą nieprzemakalne buty, a także ciepłe, odporne na wilgoć ubranie – niektóre fragmenty trasy ekstremalnej prowadzą przez zalane wodą korytarze.
5. Choć do podziemi Osówki nie można wejść z psami, na zewnątrz znajdują się specjalne kojce dla zwierząt, gdzie można zostawić pupila na czas zwiedzania zabytkowych tuneli.
6. Osówkę można zwiedzać przez cały rok. Kompleks czynny jest codziennie, od poniedziałku do niedzieli. W zależności od pory roku zmieniają się godziny funkcjonowania kas biletowych.
7. Góra Osówka, pod którą mieszczą się tajemnicze korytarze, ma wysokość 716m n.p.m. i wchodzi w skład Gór Sowich w Sudetach Środkowych. Zbocza Osówki są dosyć strome i porośnięte gęstym, iglastym lasem. U stóp wzniesienia niegdyś znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny. Przez stoki góry wiedzie czarny szlak martyrologiczny, który rozciąga się pomiędzy Głuszycami i Jugowicami.
8. Przy Podziemnym Mieście Osówka znajdują się aż trzy parkingi dla turystów zwiedzających tunele i podziemne pomieszczenia.
9. Na zewnątrz kompleksu znajduje się niewielka restauracja, która specjalizuje się w serwowaniu dań kuchni polskiej.
10. Podziemne Miasto Osówka znajduje się w pobliżu Parku Krajobrazowego Gór Sowich. To doskonałe miejsce na rodzinne wycieczki. Przez teren parku krajobrazowego wytyczonych jest wiele tras pieszych i rowerowych, wśród których znajdują się również trasy, które bez problemów można pokonać nawet z małymi dziećmi. Wiele z nich posiada świetną infrastrukturę turystyczną: ławki, wiaty piknikowe i specjalnie wyznaczone miejsca do odpoczynku.
11. Zwiedzanie obiektu jest płatne. Bilety wstępu na trasę historyczną kosztują 30zł (bilet normalny) i 24zł (bilet ulgowy). Oddzielnie płatne jest przejście wymagającą trasą ekstremalną – bilety kosztują 35zł, bez względu na wiek uczestników zwiedzania.
12. Dla zorganizowanych grup (powyżej 25 osób) odbywają się także wycieczki po terenach naziemnych, które otaczają podziemne korytarze. Znajdują się to budynki techniczne i gospodarcze, pozostałości po niegdysiejszym obozie koncentracyjnym, magazyny, ruiny centrum dowodzenia obiektem, a nawet fundamenty, na których miała stanąć niewybudowana, ogromna elektrownia.
13. Podziemne Miasto Osówka można zwiedzać z dziećmi, jednak na terenie obiektu obowiązują ograniczenia wiekowe, które wynikają ze specyficznych, dosyć trudnych warunków panujących na obszarze podziemnych korytarzy, tunelów i magazynów. Trasa historyczna dostępna jest dla rodzin z dziećmi, które ukończyły 6 lat. Na obszar trasy ekstremalnej wymaga się od uczestników wycieczki ukończenia 8 roku życia.
14. Choć Osówka jest z pewnością najlepiej zachowaną do dziś częścią kompleksu “Riese”, na terenach województwa dolnośląskiego odwiedzić można także inne wyjątkowe fragmenty niedokończonych, podziemnych korytarzy, bunkrów i magazynów. Przypuszcza się również, że na terenie masywu Moszny znajdować się mogą także do dziś nieodkryte, podziemne pomieszczenia, których budowa była ukrywana nawet przed najwyżej postawionymi sojusznikami i urzędnikami hitlerowskimi.
15. W okolicy Gór Sowich znajduje się wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc, które z pewnością warto odwiedzić. Ogromne wrażenie na zwiedzających robi monumentalna Twierdza w Srebrnej Górze, która wybudowana została w XVIII wieku. Dookoła znajdują się liczne sztolnie i kopalnie m.in. Kopalna Złota w Złotym Stoku i Sztolnie Walimskie. W Wałbrzychu warto odwiedzić malowniczy Zamek Książ oraz Zamek Grodno. W tej części województwa nie brakuje także miejscowości uzdrowiskowych – znajdują się tu m.in. Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kłodzko. Warto odwiedzić również Jaskinię Niedźwiedzią, która znajduje się w Kletnie i zachwyca turystów niesamowitymi formacjami naciekowymi.