Czerwone Wierchy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

czerwone wierchy
foto – Pixabay

Czerwone Wierchy to górski masyw, który znajduje się w Tatrach Zachodnich. Składa się z czterech szczytów, który najwyższy – Krzesanica – ma wysokość 2122m n.p.m. Czerwone Wierchy są częstym celem turystycznych wycieczek. Długie trasy rozciągają się na zboczach masywu i prowadzą na górskie szczyty, z których rozciąga się wspaniała panorama dużej części Tatr.

1. W skład masywu wchodzą cztery szczyty górskie: Krzesanica (2122m n.p.m.), Ciemniak (2096m n.p.m.), Małołączniak (2096m n.p.m.) oraz Kopa Kondracka (2005m n.p.m.).

2. Na terenie Litworowej Przełęczy, która znajduje się między Małołączniakiem i Krzesanicą, położony jest jeden z wlotów do największej polskiej jaskini – Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Ciekawostką jest, że wszystkie korytarze tej jaskini mają długość ponad 23 kilometrów. Wejście do Jaskini Litworowej, umiejscowionej na przełęczy pomiędzy Czerwonymi Wierchami, znajduje się na wysokości 1906m n.p.m. a jej długość to ponad 7 kilometrów.

3. Najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów to Krzesanica. Na górę prowadzi czerwony szlak, który rozciąga się pomiędzy szczytem Krzesanicy i Doliną Kościeliską, jednak podążając nim dalej dotrzeć można na Świnicę i Kasprowy Wierch. Według Mieczysława Świerza – jednego z najwybitniejszych polskich taterników – ze szczytu Krzesanicy podziwiać można najwspanialszą panoramę Tatr Zachodnich.

4. Najpopularniejsze turystyczne trasy na Czerwone Wierchy prowadzą przez szczyt Ciemniak, z którego rozciąga się widok m.in. na Dolinę Kościeliską i Jezioro Orawskie. Wejście na Ciemniak jest stosunkowo proste i nie wymaga zbyt dużego doświadczenia, dlatego góra ta chętnie wybierana jest przez początkujących taterników. Na szczyt Ciemniaka prowadzi czerwony szlak z Cudakowej Polany oraz zielony szlak ze schroniska PTTK na Hali Ornak (Dolina Kościeliska).

5. Niektóre szlaki, które prowadzą przez Czerwone Wierchy, są niedostępne dla turystów podczas miesięcy zimowych. Zamknięcie szlaku wynika z wysokiego ryzyka występowania lawin śnieżnych, które występuje w tej części Tatr.

6. Wstęp na teren całego Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety wstępu kosztują 8zł (bilety normalne) i 4zł (bilety ulgowe), można je zakupić zarówno w kilku kasach biletowych, jak i przez Internet.

7. Najniższym szczytem Czerwonych Wierchów jest Kopa Kondracka, która malowniczo góruje nad trzema dolinami: Doliną Małej Łąki, Doliną Cichą i Doliną Bystrej. Niegdyś góra stanowiła ważny punkt wypasu tatrzańskich owiec – nawet na samym szczycie góry znajdowały się hale i pastwiska. Na szczyt Kopy Kondrackiej dostać się można żółtym szlakiem z Doliny Małej Łąki oraz czerwonym szlakiem pomiędzy Ciemniakiem i Kasprowym Wierchem.

8. Na terenie Doliny Bystrej znajduje się schronisko PTTK “Na Hali Kondratowej” – najmniejsze schronisko wśród wszystkich polskich schronisk tatrzańskich. W środku znajduje się 20 miejsc noclegowych, bufet, niewielka gospoda oraz miejsca do wypoczynku dla zmęczonych turystów.

9. Na stoku Małołączniaka znajduje się Śnieżna Studnia – druga pod względem wielkości jaskinia w Polsce. Łączna długość korytarzy jaskini wynosi ponad 14 kilometrów, jednak każdego roku odkrywane są kolejne części monumentalnej groty. W środku znajduje się wiele podziemnych jeziorek oraz duże pokrywy lodowe, od których pochodzi nazwa jaskini.

10. Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od koloru gleby, która ma brunatny, kasztanowy, a nawet czerwonawy kolor. Jest to zasługa niewysokiej byliny o nazwie sit skucina, która porasta szczyty całego masywu, a jesienią zmienia kolor z zielonego na czerwony.

11. Choć Czerwone Wierchy uchodzą za łatwe do zdobycia góry ze względu na swoje łagodne stoki, na ich terenie zdarzały się wypadku. Zimą szczyty te niemal nieustannie pokrywa gęsta mgła, która powodowała zboczenie ze szlaków oraz częste wypadki wśród nawet doświadczonych taterników.

12. Pod względem geologicznym Czerwone Wierchy stanowią część głównego masywu Tatr Zachodnich. To właśnie ich szczyty stanowią naturalną granicę między Polską i Słowacją.

13. Na zboczach i szczytach Czerwonych Wierchów występuje bardzo zróżnicowana roślinność. Wśród wielu gatunków bylin, krzewów i kwiatów, wiele jest zagrożonych lub niespotykanych w innych częściach kraju. Rosną tu m.in. przymiotna węgierskie, kosmatki brunatne i boimki dwurzędowe.

14. Według miejscowych podań wszystkie szczyty Czerwonych Wierchów zostały zdobyte na… rowerze. Ponoć dokonał tego ksiądz Józef Stolarczyk, który był zapalonym miłośnikiem jazdy na dwóch kółkach, a także doświadczonym taternikiem. Do dziś jednak nie wiadomo, czy góralski proboszcz w rzeczywistości wjechał na monumentalne szczyty, jednak doświadczeni taternicy twierdzą, że dziś byłoby to bardzo wymagające, a kilkadziesiąt lat temu – niemożliwe.

15. Miejscowością, która znajduje się najbliżej Czerwonych Wierchów (około 8km) jest Kościelisko oraz tutejszy przysiółek Kiry. W tym miejscu znajduje się dobrze rozwinięta baza turystyczna, punkty gastronomiczne, kasy biletowe, płatne parkingi, a także miejsca, w których można zakupić mapy i przewodniki po Tatrzańskim Parku Narodowym.

Jeśli szukasz więcej atrakcji na pobyt w Zakopanem zajrzyj tutaj.

4.1/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić