15 Ciekawostek o Szwajcarii Kaszubskiej

szwajcaria kaszubska
Brodnica Dolna / foto – Autorstwa Gdaniec – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7319780

Szwajcaria Kaszubska to potoczna nazwa środkowej i najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego. Niektórzy uznają ten obszar za najpiękniejszy na całych Kaszubach. Jest też terenem, w którym dominuje dzika przyroda z całym dobrodziejstwem inwentarza, zaś jedyne miasto stanowią tutaj Kartuzy.

Dzięki swojemu położeniu, walorom przyrodniczym i krajobrazowym, zaliczane są do najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Co warto wiedzieć o Szwajcarii Kaszubskiej? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.

1. Jedną z popularniejszych atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej jest Wieżyca, czyli najwyższe z pośród Wzgórz Szymbarskich. Jego wierzchołek porośnięty jest lasem bukowym, a trzydzieści metrów niżej znajduje się Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II, z której można podziwiać piękną panoramę okolicy. Na Wieżycy znajdują się również wyciąg oraz stok narciarski.

Zobacz również pozostałe Ciekawostki o Kaszubach

2. Kartuzy to kaszubskie miasto położone nad czterema jeziorami kartuskimi. Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą ze średniowiecza, natomiast w XVIII wieku zasłynęła ona dzięki popularnemu likierowi, który tu produkowano.

3. W Kartuzach znajduje się sporo zabytków, które zachwycą wielbicieli architektury oraz historii. Warto zobaczyć zabudowania gospodarcze folwarku Kartuzów, z których najwcześniejsze pochodzą z XV wieku. Znajdują się tutaj również zabytki sakralne i świeckie pochodzące z różnych epok od XV do XX wieku.

4. Wiatrak w Ręboszewie to pamiątka po odległych czasach, kiedy nikt jeszcze nie spodziewał się, że w przyszłości powstanie coś takiego, jak silnik spalinowy. Nazywane koźlakami wiatraki stawiano na Kaszubach od XIV wieku. Obecnie znajduje się tutaj kawiarnia raz niewielki kompleks noclegowy, a spod wiatraka rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w tej części Kaszub.

5. Droga Kaszubska uznawana jest za jedną z najpiękniejszych tras samochodowych w całej Polsce. Została wybudowana w latach sześćdziesiątych, ma około dwudziestu kilometrów długości i ciągnie się przez sam środek Szwajcarii Kaszubskiej. Przejazd tą trasą to świetna okazja, żeby zobaczyć imponujące krajobrazy, ale też zatrzymać się przy większych atrakcjach regionu.

6. Pracownia Ceramiki Kaszubskiej to miejsce, w którym można nie tylko zobaczyć tradycyjne piece czy kupić pamiątkową ceramikę, ale również spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Zajęcia mogą okazać się interesujące zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów, a oryginalne wzornictwo z warsztatu rodziny Nieclów pięknie prezentuje się jako element wystroju wnętrz.

7. Galeria Volkswagena w Pępowie to miejsce, które powinien zobaczyć każdy amator motoryzacji, nie tylko tej konkretnej marki. Jest to największe muzeum Volkswagena w całej Polsce, gdzie znajduje się spora kolekcja garbusów i busów, a także ciekawe informacje na temat historii ich powstawania.

8. Kamienne kręgi w Węsiorach to enigmatyczne konstrukcje z kamieni, które najprawdopodobniej sięgają okresu sprzed dwóch tysięcy lat. Wówczas na terenie dzisiejszych Kaszub wędrował skandynawski lud Gotów, a w kamiennych kręgach spotykali się starsi członkowie plemion. Wiele osób do dziś wierzy, że przebywanie w kręgach pozytywnie wpływa na zdrowie.

9. Chmielno to urokliwa miejscowość położona nad Jeziorem Białym. Znajdują się tutaj Muzeum Ceramiki Neclów, regionalna restauracje serwujące tradycyjne potrawy kaszubskie, a także atrakcyjne plaże. Co roku w wakacje odbywa się tutaj Festiwal Kultury Kaszubskiej, podczas którego można wziąć udział w konkursie zażywania tabaki.

10. Park Rekreacyjny w Miechucinie znajduje się na terenie Szwajcarii Kaszubskiej i jest jednym z tych miejsc, które najczęściej wybierają rodziny z dziećmi. Olśniewające widoki to dodatek do placu zabaw, kameralnej plaży, atrakcyjnej promenady oraz miejsca, w którym można rozpalić ognisko.

11. Jezioro Klasztorne Małe w Kartuzach to leśny kompleks, który przecina ciekawa trasa piesza i rowerowa oraz gdzie znajduje się malowniczy Gaj Świętopełka. Spacer Aleją Filozofów zaprowadzi zwiedzających do Wyspy Łabędziej, gdzie można wypożyczyć rowery wodne i kajaki, a także napić się kawy.

12. Szwajcaria Kaszubska to obszar, na którym znajdują się liczne dzikie plaże, usytuowane z dala od głównych szlaków. Można tam znaleźć nie tylko piękne widoki, ale również prywatność i kameralną atmosferę. Do plaż tego rodzaju należą na przykład plaża gminna w Przewozie, gdzie można nocować w swoim kamperze na znajdującym się obok parkingu, a także dzika plaża w Dzierżążnie.

13. Kościerzyna to miejscowość, w której znajduje się Stary Browar. Powstał w drugiej połowie XIX wieku i do dziś prowadzony jest ściśle według tradycji. Na przestrzeni lat właścicielami browaru byli zakonnicy z Kartuz, a następnie Carl Teodor Hanff. Dziś produkuje się tutaj wyśmienite lagery i piwa pszeniczne.

14. Zamek w Łapalicach to imponująca budowla znajdująca się w pobliżu jeziora Rykowo. Trudno uwierzyć, że jego budowa rozpoczęła się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Zamek powstał w inicjatywy osoby prywatnej, ale na przestrzeni lat komplikacje prawne nie zostały do końca rozwiązane. Kilka lat temu zamek ten chciała kupić grupa fanów Harry’ego Pottera.

15. Złota Góra to wzniesienie w paśmie Wzgórz Szymbarskich i naturalny punkt widokowy, z którego można podziwiać Szwajcarię Kaszubską. Oprócz punktu widokowego znajduje się tutaj Pomnik Bojowników Ruchu Oporu, a co roku odbywa się tutaj Truskawkobranie, czyli największa impreza plenerowa na Kaszubach.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić