20 Ciekawostek o Pszczołach

pszczoły
foto – Pixabay

Pszczoły kojarzą nam się przede wszystkim z owadami, których wystrzegamy się w okresie kwitnienia roślin i nie tylko, oraz produkcją miodu. Te niesamowite stworzenia są jednak niezbędne do tego, aby świat funkcjonował w przyjętej formie. Bez nich utrudnione byłoby zapylanie kwiatów i szereg innych procesów. Oto kilka ciekawostek na temat pszczół.

1. Na świecie istnieje około dwudziestu tysięcy gatunków pszczół, a przeciętna pszczoła w ciągu całego swojego życia jest w stanie wyprodukować jedynie jedną dwunastą łyżeczki miodu.

2. Pszczoła produkująca miód w czasie jednej wyprawy odwiedza około stu kwiatów. Okazuje się, że nawet jedna trzecia spożywanej przez nas żywności wyrasta w wyniku zapylenia przez pszczoły. Same pszczoły wykonują swoją pracę po to, aby wykarmić młode.

3. Kolonia pszczół może składać się nawet z sześćdziesięciu tysięcy pszczół, nad którymi góruje królowa. Samice zajmują się produkcją miodu, a średnia ich życia nie przekracza sześciu tygodni. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że bardzo intensywnie pracują.

4. W Morzu Bałtyckim znaleziono kawałek bursztynu z zatopioną pszczołą, który ma 30 milionów lat. Badania dowodzą jednak, że pszczoły istniały już 80 milionów lat temu. W starożytności przypisywano im niemal magiczne właściwości. Egipcjanie nazywali miód łzami boga Ra, a Celtowie wierzyli, że produkowany przez pszczoły miód to sposób na nieśmiertelność.

5. Pszczoła jest jedynym owadem zdolnym produkować żywność spożywaną przez człowieka. Z kolei miód jest jedynym produktem spożywczym, w którym zawarte są wszystkie witaminy, minerały i składniki potrzebne człowiekowi do przetrwania. Jego dodatkowym walorem jest fakt, że się nie psuje. Znaleziony w grobowcach egipskich władców miód mający ponad dwa tysiące lat całkowicie nadawał się do spożycia.

6. Naukowcy dowiedli, że ukąszenia pszczoły mogą złagodzić ból wynikający z reumatoidalnego zapalenia stawów. W jadzie pszczół występuje substancja działająca przeciwzapalnie.

7. Mimo że mózg pszczoły jest nie większy od nasionka sezamu, działa bardzo sprawnie i jest w stanie dokonywać szczegółowych obliczeń dotyczących długości pokonywanej trasy i wydajności podczas pracy.

8. W ciągu swojego kilkutygodniowego życia robotnice w ulu pokonują dystans przerastający długość obwodu naszej planety.

9. Po zapłodnieniu królowej trutnie umierają. Na zdjęciach przyrodniczych widać, że ich narządy rodne wybuchają w powietrzu niedługo po stosunku.

10. Dzięki spożywaniu mleczka pszczelego królowa pszczół może żyć nawet pięć lat. Jej jedyną funkcją w życiu jest bycie zapłodnioną i złożenie jaj, którymi opiekują się później robotnice.

11. Pszczoły miodowe w ogóle nie śpią. W nocy spędzają czas zupełnie nieruchomo wiedząc, że w ciągu dnia czeka je mnóstwo pracy. Brak ruchu jest dla nich jedynym odpoczynkiem.

12. Istnieją gatunki pszczół, które umierają zaraz po użądleniu innego stworzenia. Dzieje się tak, ponieważ ich żądło jest przymocowane do brzucha i w momencie, kiedy odlatują, część ich brzucha zostaje rozerwana.

13. W ciągu całego swojego życia królowa musi odbyć wyłącznie jeden lot godowy. W trakcie takiej wycieczki towarzyszy jej od pięciu do nawet ponad czterdziestu trutni. Po jej śmierci robotnice kreują nową królową, karmiąc larwę mleczkiem pszczelim.

14. Pszczelarstwo uważane jest za drugi najstarszy zawód w historii. Dziś w samych Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 200 tysięcy pszczelarzy.

15. Komunikacja między pszczołami przebiega w wyjątkowy sposób, bo za pomocą tańca. Poszczególne ruchy uzależnione są od siły wiatru i kąta padania promieni słonecznych, a każdy z nich ma swoje znaczenie. Zupełnie inaczej wygląda taniec ostrzegający przed niebezpieczeństwem niż ten, który informuje, w którym kierunku należy się udać.

16. Oko pszczoły rejestruje wszystkie kolory z wyjątkiem koloru czerwonego.

17. Na świecie istnieje coraz więcej fundacji i stowarzyszeń, które walczą o to, aby pszczoły były dobrze traktowane przez ludzi. Niektórzy twierdzą, że bez pszczół wyginiemy i łatwo w to uwierzyć, jeśli się pomyśli, że z braku pszczół rośliny musiałyby być zapylane ręcznie.

18. Pszczoły posiadają dwie pary skrzydeł, który są zbudowane z przezroczystych błonek. Poruszają się z prędkością 24 kilometrów na godzinę, a zasięg jednego lotu może wynosić nawet 10 kilometrów.

19. Trutnie są zupełnie bezczynne przez większą część swojego życia. Ich jedynym zadaniem jest jednorazowe zapłodnienie królowej pszczół, wskutek czego może ona znieść nawet trzy tysiące jaj w ciągu dnia. Trutnie, które kopulowały z królową, giną, a cała reszta z nich umiera z zimna i głodu po opuszczeniu ula.

20. Każda pszczela kolonia cechuje się odmiennym zapachem. Powstaje on wskutek wydzielania przez królową pszczół specjalnego feromonu, zachęcającego robotnice do dbania o nią. Dzięki temu pszczoły z tej samej rodzinie mogą się nawzajem identyfikować, a ich praca jest o wiele bardziej zorganizowana.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić