Muzeum Powstań Śląskich

Muzeum Powstań Śląskich
foto – Autorstwa WhiskeySix – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40317231

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach to jedno z niewielu miejsc, które trudną tematykę powstańczą prezentują w wyjątkowy, multimedialny sposób. To prawdziwa lekcja historii dla młodzieży i dorosłych: historii wyjątkowo niedocenianej, jednej z tych, która ukształtowała nasz kraj.

Odrobina historii

Powstania śląskie miały miejsce 1919 – 1921. To trzy duże konflikty zbrojne między mieszkańcami Górnego Śląska i najeźdźcami niemieckimi. Pierwsze z nich wybuchnęło tuż po zakończeniu I wojny światowej jako efekt ogólnego niezadowolenia ludności oraz faktu zaistnienia tzw. masakry w Mysłowicach. Kolejne powstanie stanowiło chęć walki z represjami i terrorem ze strony Niemców. Ostatnie z powstań było skutkiem wyników Plebiscytu, według którego prawie 60% Górnoślązaków chciało, by tereny obecnego Górnego Śląska zostały włączone do terytorium Niemiec. Efektem wyjątkowo krwawych walk było podpisanie genewskiej konwencji, na której mocy większość terenów pozostało w granicach Polski.

Ekspozycja muzeum

Główną częścią wystawy jest film, który podzielony został na 6 krótkich części i zawiera opis wydarzeń z lat 1919 – 1921. Każda z części dotyczy innych fragmentów historii i prezentowana jest w oddzielnym pomieszczeniu. W każdym z nich znajdują się również eksponaty związane w powstaniami, takie jak dokumenty, fotografie, różne typy broni, stroje codzienne i umundurowanie powstańcze, ulotki oraz makiety i plansze, dzięki którym możemy poznać sposób walki i drogi przemieszczania się powstańców oraz wrogich wojsk. Dodatkową atrakcją w obiekcie jest Dom Powstańca Śląskiego – ekspozycja w formie skansenu, w której zobaczyć można typowy wystrój wnętrz z początku XX wieku.

Informacje praktyczne

W budynku muzeum mieści się restauracja “U Franka”, która serwuje typowe dania kuchni śląskiej. Samo muzeum jest organizatorem urodzin dziecięcych oraz zajęć kreatywnych dla najmłodszych związanych m.in, ze zwyczajami i historią powstań śląskich przedstawianą w prosty i przystępny sposób dla różnych grup wiekowych.

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 oraz w niedzielę w godzinach 12:00 – 17:00. Ceny biletów to 10zł (bilet normalny) oraz 6zł (bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, rencistów i emerytów).

4.2/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić