Czarny Staw Gąsienicowy – Informacje i Ciekawostki

czarny staw gąsienicowy
foto – Autorstwa Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=956744

Czarny Staw Gąsienicowy to jezioro polodowcowe należące do grupy Gąsienicowych Stawów w Tatrach Wysokich. Ze względu na malownicze położenie i urodę jezioro to jest często odwiedzane przez turystów przemierzających góry.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jezioro znajduje się na wysokości 1624 metrów nad poziomem morza. Ma powierzchnię przekraczającą 17 hektarów, głębokość maksymalną osiągającą ponad 50 metrów oraz jedną wyspę.

2. Czarny Staw jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej, a ponadto należy do dwóch jezior, które znajdują się po wschodniej stronie. Drugim z nich jest Zmarzły Staw Gąsienicowy, który znajduje się pod ścianą Małego Koziego Wierchu.

3. Jego nazwa nawiązuje do ciemnogranatowego, niemal czarnego, koloru wody. Na kolor ten mają wpływ sinice, ale również fakt, że jezioro pozostaje w cieniu otaczających go gór.

4. Na przełomie października i listopada staw pokrywa się warstwą lodu. Z kolei w okresie letnim i wiosennym można tutaj podziwiać taflę wody, której przeźroczystość wynosi nawet do 12 metrów.

5. Od strony północnej Czarny Staw Gąsienicowy spotyka się ze skalnym progiem, z którego wypływa Czarny Potok Gąsienicowy będący dopływem Suchej Wody Gąsienicowej.

6. W 1881 roku Czarny Staw Gąsienicowy został sztucznie zarybiony. Wpuszczono wówczas do niego pstrągi potokowe oraz pstrągi źródlane, które do dzisiaj można tutaj zaobserwować.

7. Wysepka znajdująca się na Czarnym Stawie ma 310 metrów kwadratowych i jest porośnięta kosodrzewiną. Stanowi ona pozostałość po wygładzie tarczowym, czyli podłużnym garbie, który powstał w wyniku działania lodowców.

8. Na wyspie znajdującej się na Czarnym Stawie Gąsienicowym planowano na początku XX wieku stworzenie mauzoleum Juliusza Słowackiego. Pomysł ten jednak upadł, kiedy działacze ochrony przyrody wyraźnie się mu sprzeciwili.

9. Czarny Staw Gąsienicowy często stanowił temat dzieł wielkich artystów, którzy bywali w Tatrach. Jezioro to znalazło się między innymi na obrazach Wojciecha Gersona, Leona Wyczółkowskiego czy Alfreda Schouppego.

10. Pierwszych pomiarów jeziora dokonał w 1852 roku Stefan Ludwik Kuczyński, który był polskim fizykiem i meteorologiem, a także rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dokładniejsze pomiary wykonano w 1881 roku oraz w roku 1909, a ich autorami byli Eugeniusz Klemens Dziewulski oraz Ludomir Sawicki.

11. Od 1884 do 1920 roku nad brzegiem stawu działało niewielkie prywatne schronisko, które składało się z dwóch izb. Jego właścicielem był pochodzący z Zakopanego Józef Sieczka. W 1920 schronisko spłonęło.

12. Okolice Czarnego Stawu Gąsienicowego są bardzo popularne wśród turystów, dlatego przebiega tędy kilka ciekawych szlaków turystycznych. Należą do nich niebieski szlak z Hali Gąsienicowej na Zawrat, żółty szlak na Skrajny Granat, a także czarny szlak z Małego Kościelca na Kościelec.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić