Hala Gąsienicowa 🗺️ Informacje i Ciekawostki

hala gąsienicowa
foto – Wikipedia

Hala Gąsienicowa – jest północną częścią Doliny Gąsienicowej w Tatrach. Stanowi popularne miejsce górskich wycieczek.

1. Nazwa Hala Gąsienicowa pochodzi od góralskiego nazwiska Gąsienica. Ród ten był w XVII w. właścicielem rzeczonych terenów. Hala służyła niegdyś wypasaniu owiec i była pełna szałasów pasterskich. Nazywana była Halą przy Stawach, a wypasających owce pasterzy określano stawianami.

2. Hala Gąsienicowa była chętnie odwiedzana przez turystów już w XIX w. Wśród znanych osób, o których wiadomo, że tu wędrowały, wymienić można m.in. Ignacego Paderewskiego, Jana Kasprowicza, Władysława Orkana, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa czy Włodzimierza Lenina.

3. Za Halę Gąsienicową uważa się potocznie północną część Doliny Gąsienicowej, będącej z kolei górną częścią Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Hala obejmuje Rówienki i otoczenie schroniska PTTK „Murowaniec”.

4. Schronisko PTTK „Murowaniec” położone jest na wysokości 1505 m n.p.m. Powstało w latach 1921-1925 według projektu architekta Zdzisława Kalinowskiego, z inicjatywy prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i wicemarszałka sejmu, Stanisława Osieckiego. Oferuje m. in. miejsca noclegowe, restaurację, biblioteczkę górską i punkt naprawy sprzętu turystycznego. Znajduje się tu ponadto dyżurka TOPR.

5. Na hali znajduje się Centralny Ośrodek Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu „Betlejemka”. Oferuje kursy z zakresu technik turystyki górskiej, taternictwa, wspinaczki skalnej, pierwszej pomocy górskiej, narciarstwa wysokogórskiego, wspinania lodowego czy też kurs lawinowy i nawigacyjny.

6. Wśród innych budynków ulokowanych na Hali Gąsienicowej znajdują się również dawne szałasy pasterskie, leśniczówka TPN „Księżówka” oraz strażnicówka TPN „Gawra” .

7. Wśród szczytów, które widoczne są z Hali Gąsienicowej, wymienić można Kasprowy Wierch, Pośrednią Turnię, Świnicę, Skrajną Turnię, Beskid, Gąsienicową Turnię, Zawratową Turnię, Zamarłą Turnię, Kościelec, Granaty, Kozi Wierch i Żółtą Turnię.

8. Hala Gąsienicowa stanowi węzeł szlaków turystycznych, Dochodzą tu dwa szlaki wiodące z Kuźnic, żółty szlak prowadzący przez Dolinkę Jaworzynkę i niebieski szlak prowadzący przez Boczań. Szlak czarny wiedzie przez Suchą Wodę do Brzezin lub przez Zielony Staw Gąsienicowy na Świnicką Przełęcz. Zielony szlak prowadzi na Rówień Waksmundzką, dalej przez Gęsią Szyję do Wierchu Porońca. Kolejnym szlakiem żółtym można udać się na Kasprowy Wierch lub na przełęcz Krzyżne, a kontynuacją niebieskiego nad Czarny Staw Gąsienicowy i Zawrat, aż do schroniska PTTK Morskie Oko.

9. Na Hali Gąsienicowej powstała pierwsza górska stacja meteorologiczna na ziemiach polskich. Obserwacje prowadzone były w niej od 1 grudnia 1913 r. Powstała z inicjatywy Sekcji Przyrodniczej Towarzystwa Tatrzańskiego. Obecnie działa tu Stacja Naukowa Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz stacja synoptyczna IMGW-PIB.

10. Między Kasprowym Wierchem i Halą Gąsienicową w sezonie zimowym działa kolej krzesełkowa z krzesełkami czteroosobowymi. Dolna stacja znajduje się na wysokości 1601 m n.p.m., a górna stacja na wysokości 1953 m n.p.m.Trasa narciarska, tzw. Trasa Gąsienicowa, wiedzie z Kasprowego Wierchu przez Dolinę Gąsienicową do Kuźnic.

11. 20 lipca 1926 r. podczas wycieczki na Halę Gąsienicową zmarł Stanisław Pardyak, działacz niepodległościowy i propagator turystyki, a jednocześnie nauczyciel i filolog klasyczny. Opublikował własnym nakładem książki „Nauka języka włoskiego” i „Z podróży po Grecyi I. Troja”. Był inicjatorem i pierwszym dyrektorem Gimnazjum w Myślenicach.

12. Na Hali Gąsienicowej kręcone były sceny do takich filmów jak „Constans” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego z 1980 r., „Jeszcze raz” w reżyserii Mariusza Malca z 2008 r. oraz „Stoję za tobą” w reżyserii Jakuba Borunia z 2019 r.

4.1/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić