Dom Uphagena w Gdańsku

Dom Uphagena
foto – Autorstwa Muzeum of Gdańsk – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80532670

Wielu z nas zastanawia się nad tym jak wyglądało życie codzienne naszych przodków. Bardzo często interesujemy się tym jak pracowali oraz jak wyglądały ich mieszkania. Dziś mamy okazję na żywo zobaczyć jedną z kamieni mieszczańskich z XVIII wieku również od środka. Dom Uphagena znajdujący się w Gdańsku jest to Oddział Muzeum Gdańska, w którym możemy zobaczyć wnętrza i wystrój z końca wieku XVIII.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

Dom Uphagena obecnie jest jedyną kamienicą dostępną dla osób zwiedzających. Pod koniec XVIII wieku kamienica ta została zakupiona przez Uphagena i wyremontowana. Rodzina Uphagenów była to bogata kupiecka rodzina, która ceniła sobie życie w przepychu. Możemy znaleźć potwierdzenie tej teorii oglądając kolejne wnętrza kamienicy. Remont budynku trwał ponad 10 lat, dopiero po wieloletnich pracach właściciel wnętrz zdecydował się na przyjęcie swoich pierwszych gości. Mężczyzna w kamienicy tej żył do samej swojej śmierci. Dawniej miejsce to było jedną z mieszczańskich kamienic, która nie wyróżniała się wśród pozostałych budynków, obecnie jest to jednak jedyne miejsce, w którym mamy możliwość poznać dawny układ przestrzenny i funkcjonalny, a także by obejrzeć wystrój i wyposażenie domu końca XVIII wieku.

Sama kamienica została wyremontowana w okresie powojennym, jednak dopiero pod koniec XX wieku została ona oddana do ponownego użytkowania. Została przejęta przez Muzeum Gdańskie i obecnie pełni funkcję jednego z jego oddziałów.

Dom Uphagena to idealne miejsce dla osób, które interesują się historią i chcą zobaczyć jak wyglądało codzienne życie naszych przodków. Możemy podziwiać tu zarówno rozkład pomieszczeń, ale również sposób wykończenia wnętrz oraz ich urządzenia. Fani architektury będą tu w swoim żywiole. Zanim jednak zdecydujecie się na odwiedzenie tego miejsca powinniście sprawdzić dokładnie godziny otwarcia muzeum. Jeśli chodzi o sam wstęp to jest on płatny – osoby dorosłe płacą 16 zł za bilet, zaś dzieci 8 zł. Warto pamiętać o tym, że jeden dzień w tygodniu wejście do muzeum jest darmowe, dlatego należy dokładnie sprawdzić plan pracy muzeum.

Dzięki wizycie w Muzeum dowiesz się więcej o domach ludzi z końca XVIII wieku, na pewno zaskoczy Cię przepych, który panuje w poszczególnych pomieszczeniach.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić