Dom Uphagena w Gdańsku

Dom Uphagena
foto – Autorstwa Muzeum of Gdańsk / Wikipedia

Gdańsk jest miastem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników architektury, a z cennymi zabytkami można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Jednym z nich jest Dom Uphagena, uznawany za jedną z najciekawszych pamiątek z czasów świetności miasta. Dlaczego warto poświęcić swój czas tej budowli? Oto najważniejsze powody, dla których warto uwzględnić wizytę w tym miejscu w programie swej wycieczki po Trójmieście.

1. Dom Uphagena i jego miejsce na mapie Gdańska
Dom Uphagena to kamienica przy ulicy Długiej – jednej z najważniejszych ulic miasta, znanej z reprezentacyjnej zabudowy i bogatych domów. Przy zabytku tym przebiega słynna Droga Królewska, a w jego sąsiedztwie czekają takie atrakcje, jak Złota Brama oraz Ratusz Głównego Miasta. Przekłada się to na sporą liczbę zwiedzających, którzy chcą lepiej poznać Gdańsk i jego turystyczne wizytówki.

2. Dom Uphagena — historia
Dom Uphagena to kamienica, której historia zaczyna się w połowie XIII wieku. Już w tym czasie pod obecnym adresem stał dom Alberta Wrede. Od końca XVIII do początku XX wieku dom należał do Uphagenów. W 1909 roku kamienica zaczęła pełnić rolę muzeum, które działało do czasów II wojny światowej. Od 1981 roku kamienica znów jest dostępna dla zwiedzających, a w jej murach mieści się jeden z oddziałów Muzeum Gdańska.

3. Johann Uphagen
W 1775 roku dom przy ulicy Długiej stał się własnością Johanna Uphagena — zamożnego bibliofila i wielkiego miłośnika historii. Dzięki niemu kamienica doczekała się gruntownego remontu, stała się też siedzibą Związku Rodzinnego Uphagenów (możnego rodu pochodzącego z Flandrii, który od końca XVI wieku do połowy XX stulecia odgrywał ważną rolę w życiu gospodarczym Gdańska).

4. Niezwykły zabytek
Dom Uphagena jest jedyną XVIII-wieczną kamienicą mieszczańską, którą mogą zwiedzać turyści. Jest to jednocześnie jedna z nielicznych kamienic tego typu w Europie, zatem ogromne zainteresowanie zwiedzających tym zabytkiem nikogo nie powinno dziwić.

5. Muzeum Wnętrz Mieszczańskich
Dom Uphagena jest dziś własnością Muzeum Gdańska, a mieszczący się tu od 1998 roku oddział nosi nazwę: Dom Uphagena — Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. W miejscu tym można poczuć magię dawnego Gdańska, można się też przekonać, jak wyglądało życie codzienne jego najbogatszych mieszkańców.

6. Zabytkowe wnętrza
W Domu Uphagena można ujrzeć szereg zabytkowych pomieszczeń, wśród których znalazły się m.in.:
– wysoka sień z dwubarwną posadzką
– herbaciarnia, dawniej służąca jako salonik
– pokój owadów z boazerią ozdobioną wizerunkami owadów
– pokój muzyczny, nazwany tak od zdobiących go malowideł.

7. Ora et labora
Ora et labora to dewiza św. Benedykta z Nursji oraz hasło, które wciąż towarzyszy benedyktynom. W Gdańsku napis taki można zobaczyć m.in. na Domu Uphagena, a dokładniej — na elewacji znajdującej się od strony podwórza. Choć jest to powojenna rekonstrukcja, do jej wykonania użyte zostały oryginalne elementy z XVII wieku.

8. Dostępność dla turystów
Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich jest dostępne dla zwiedzających od środy do poniedziałku od 10:00 do 16:00 (w czwartki do 18:00). We wtorki muzeum jest nieczynne. Ostatni zwiedzający mogą wejść do muzeum na 45 minut przed zamknięciem.

9. Ceny biletów
Kto chce zwiedzić Dom Uhagena bez ponoszenia kosztów, ten powinien wybrać się tu w poniedziałek. W pozostałe dni obowiązkowe jest kupienie biletu w cenie 22 zł bilet pełny i 15 zł bilet ulgowy. Ze zniżek mogą też korzystać grupy zorganizowane oraz większe rodziny.

10. Wykłady dla wszystkich
W Domu Uphagena prowadzone są liczne działania edukacyjne, dzięki którym można odkrywać historię i poznawać kulturę dawnego Gdańska. Do działań takich należą m.in. otwarte wykłady prowadzone przez członków Towarzystwa Domu Uphagena.

11. Czas zwiedzania muzeum
Na wizytę w Domu Uphagena należy przeznaczyć minimum 30 minut. W tym czasie można na spokojnie przejść przez wszystkie wnętrza i zapoznać ich z wystrojem. Osoby zainteresowane dokładniejszym zwiedzaniem kamienicy mogą skorzystać z usługi przewodnickiej i zwiedzić wystawę w towarzystwie profesjonalisty.

12. Dojazd do muzeum 
Dom Uphagena znajduje się w pobliżu Targu Węglowego — miejsca znanego z dużego parkingu, na którym zmotoryzowani turyści mogą zostawić samochód. Kto korzysta z komunikacji miejskiej, ten może skorzystać z przystanku Brama Wyżynna mieszczącego się na ulicy Okopowej.

13. Podwórze Domu Uphagena
Dom Uphagena to nie tylko reprezentacyjne wnętrza, ale i najbliższe otoczenie budynku. Od 2012 roku (od maja do października) turyści mogą zaglądać też na podwórko Doomu Uphagena. Zostało ono starannie odrestaurowane, dzięki czemu urzeka historycznym charakterem. Jego najważniejszą ozdobą jest studzienka, z ktorej niegdyś czerpano wodę na potrzeby domu. Można tu również zobaczyć rośliny i zioła, jakie uprawiano w XVIII-wiecznym Gdańsku.

14. Fundacja Katarzyny Cieślak
Dom Uphagena jest siedzibą Fundacji Katarzyny Cieplak — badaczki zajmującej się historią sztuki nowożytnej, że szczególnym uwzględnieniem gdańskiej sztuki świeckiej i sakralnej związanej z ruchem protestanckim. Celem fundacji jest wspieranie tych inicjatyw, które promują działania naukowe związane z badaniem sztuki Pomorza, Warmii i Mazur.

15. CHEF food&friends
Z Domem Uphagena sąsiaduje CHEF food&friends – restauracja kusząca przyjaznym klimatem oraz przyjazną atmosferą. Kto po zwiedzeniu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich zechce odpocząć przy smacznym posiłku, może tu sięgnąć po zupę z ryb morskich, sałatkę (z kurczakiem lub tuńczykiem) lub wyborny stek. Czekają tu również ryby z pieca oraz dania z makaronem, wyborne desery oraz koktajle, przy których można się zrelaksować po intensywnym dniu.

3.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić