20 Ciekawostek o Kondorach

kondor
foto – Pixabay

Kondor wielki inaczej zwany kondorem olbrzymim to ogromny ptak narażony na wyginięcie. Należy do rodziny ptaków kondorowatych, padlinożernych. To drapieżnik wśród ptaków.

1. Występowanie

Kondory występują głównie w górach Andach, można te ptaki spotkać na terenie od Wenezueli aż po przylądek Horn. To ptaki dziko żyjące, niehodowlane, drapieżne. Często są widywane w tym samym miejscu do sępy.

2. Wielkość kondorów

Masa ciała i wielkość tych ptaków różni się ze względu na to, czy ptak jest samcem czy samicą. Masa ciała samic wynosi od 8000 do 11 000 gram, zaś u samców to wartości od 11 000 do 15 000 gram. Długość ciała tych ptaków to 100–130 cm, zaś rozpiętość ich skrzydeł może wynosić 260–320 cm.

3. Cechy charakterystyczne wyglądu

Kondory olbrzymie mają zwykle czarne upierzenie z białą pokrywą skrzydłową. Mają łyse głowy i szyje, co jest ich znakiem rozpoznawczym. Na granicy szyi z upierzeniem klatki piersiowej tworzy się u nich efektowna kryza. Kolor łysej skóry jest bladoróżowy.

4. Jak odróżnić samca od samicy

Poza tym, że samiec jest większy od samicy i dużo cięższy, to można go rozpoznać po mięsistym wyrostku na czubku głowy, potocznie nazywanym grzebieniem. Dodatkowo samice mają intensywnie czerwony kolor oczu a samce nie.

5. Tereny zamieszkałe przez kondory

Kondory żyją w partiach gór tuż powyżej linii lasów. Zamieszkują tereny bezleśne, skaliste i suche. Tereny te są trudno dostępne dla innych zwierząt i ptaków, a także dla ludzi.

6. Lęgi

Ptaki te bardzo rzadko się rozmnażają. Zwykle składają jedno, góra dwa jaja raz na dwa lata. Gniazda robią wysoko w górach na półkach skalnych. Jaja wysiadują oboje rodziców przez okres około 60 dni.

7. Kiedy kondory zaczynają latać

Młode kondory olbrzymie zdobywają zdolność do latania w wieku około 6 miesięcy. Jednak ciekawostką jest fakt, że młode nie opuszczają rodziców przez około 2 lata, dopóki nie pojawią się nowe młode. Dopiero wtedy opuszczają gniazdo.

8. Dojrzałość płciowa i długość wieku

Kondory osiągają pełną dojrzałość płciową po około 8-9 latach swojego życia. Dopiero wtedy zaczynają się rozmnażać. Ptaki te są długowieczne, żyją nawet 60-70 lat.

9. Żywienie

Te duże ptaki żywią się głównie padliną czyli zmarłymi zwierzętami, które zaczynają się rozpadać. Dodatkowo lubią też jaja kormoranów, dlatego głównie dla tych ptaków są one dużym zagrożeniem. Potrafią długo latać na umierającym zwierzęciem aż to zdechnie i będzie nadawać się do jedzenia.

10. Wysokość lotu

Dzięki ogromnej rozpiętości skrzydeł, ptaki te potrafią się wzbić na wysokość około 7 kilometrów. Bardzo często spotyka się je jak na wysokości szybują nad padliną. Za pożywieniem są w stanie przelecieć trasę nawet 200 kilometrów, nie męcząc się przy tym zbytnio.

11. Gatunki kondorów

Kondor występuję w kilku gatunkach. Najpopularniejszy z gatunków to kondor olbrzymi, ale można też wyróżnić kondora kalifornijskiego i królewskiego. Nie różnią się one zbytnio wyglądem ani charakter, mają jedynie pojedyncze cechy dominujące.

12. Kondor królewski

Cechą charakterystyczną tego ptaka jest jasne upierzenie, co dosyć mocno odróżnia go od tradycyjnego kondora wielkiego. Poza tym ma bardzo charakterystyczną narośl na czubku dziobu oraz jasne, przejrzyste oczy.

13. Kondor kalifornijski

Kondor kalifornijski jest rzadki, dlatego jest pod ścisłą ochroną. Jego cechą charakterystyczną jest delikatny czarny meszek na skórze głowy i szyi. Czasem można go spotkać w zoo.

14. Ciekawostka związana ze skrzydłami

Kondory dzięki temu, że mają ogromną rozpiętość skrzydeł bardzo rzadko machają skrzydłami. To odróżnia je od większości ptaków. Łatwo można je dzięki temu rozpoznać na niebie, bo potrafią długo kołować nad padliną bez żadnego machnięcia skrzydłami.

15. Symbol narodowy

Kondory są symbolem narodowym kilku państw, w tym Argentyny, Boliwii, Chile, Kolumbii, Ekwadoru oraz Peru. Można je znaleźć na przewodnikach turystycznych, flagach i broszurach informacyjnych tych państw.

16. Mitologia

W mitologii można znaleźć wiele wzmianek na temat tych ptaków. Często kojarzyły się one ze śmiercią i rozpadem.

17. Kultura ludów Andów

W kulturze ludów Andów kondor uważany był za symbol zdrowia i potęgi, wiązało się to z tym, że polowano na te ptaki, by pozyskiwać ich kości i organy do różnych praktyk.

18. Monogamiczne ptaki

Kondory są monogamistami, łączą się w pary raz na całe życie. Mogą przeżyć razem nawet 50 – 60 lat w odpowiednich warunkach.

19. Ochładzanie organizmu

Popularną techniką samoistnego ochładzania organizmu przez te ptaki, jest defekowanie na swoje nogi.

20. Pierwszy raz o kondorze wielkim wspomniał Karol Linneusz, miało to miejsce w 1758 roku.

3.9/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić