Zamek w Krasiczynie – Informacje i Ciekawostki

zamek w krasiczynie
foto – Pixabay

Zamek znajduje się w niedaleko rzeki San, w województwie podkarpackim.

1. Historia Zamku w Krasiczynie sięga aż połowy XVI w. W roku 1620 Krasiczyn uzyskał lokację miejską. Jeszcze przed końcem 1919 roku został zdegradowany. 

2. Krasiczyn to niewielka miejscowość znajdująca się na terenie województwa podkarpackiego. Rezydencja w Krasiczynie znajdowała się obok handlowego szlaku węgierskiego.

3. Zamek w Krasiczynie należy do jednego z najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. W XVI wieku właścicielem wsi został Jakub z Siecina. Miał on ambitny plan i postanowił dwór obronny przekształcić w Zamek.

4. Całość zamku otoczona jest wałem i fosą, pozostałością po istniejącym tu wcześniej dworze obronny.

5. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska „Krasicki”, które przyjęli potomkowie Jakuba z Siecina. Od 1602 roku zamek i pobliską wieś zaczęto nazywać okolicą Krasicką.

6. Następny właściciel posiadłości i terenów kasztelan przemyski Stanisław Krasicki (syn Jakuba z Siecina) rozpoczął przekształcanie surowego zamku obronnego we wspaniałą rezydencję. Stanisław Krasicki był też cenionym wówczas mecenasem sztuki w Polsce, a więc zamek wiele na tym zyskał.

7. Zamek nabrał cech architektury włoskiego renesansu i manieryzmu, czym do dziś zadziwia i zachwyca odwiedzających.

8. Zamek pozostał w rękach Krasickich do 1687 roku, następnie trafił w ręce Jana Tarły, stronnika Augusta II.

9. W czasie pierwszej wojny światowej Zamek uległ pożarowi. Pożar z roku 1852 zniszczył większość zgromadzonych w zamku eksponatów, ocalała boska kapica, umieszczona na baszcie Polskiej kaplicy.

10. Kaplica ta ma ciekawą historię. Początkowo była jedną z baszt, Basztą Polską. Nakryto ją kopułą i przekształcono w kaplicę. To niezwykle symboliczne że taki element budynku przetrwał tak poważny pożar. Bywa ona porównywana do Kaplicy Zygumuntowskiej na Wawelu.

11. W wyżej wspomnianym pożarze udało się  odratować biblioteczkę, która pozostawiała pod opieką kolejni Spiehowie, wykupili oni podupadły obiekt w połowie lat 30.XIX wieku i zarządzano nim aż do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. W międzyczasie dokonano tam licznych restauracji budynku. Książę Leon Sapieha zgromadził na zamku pokaźną kolekcję malarstwa i ogromną bibliotekę.

12. Podczas II Wojny Światowej już na pod koniec września 1939 roku Zamek z Krasiczynie został przejęty przez wojsko rosyjskie. Na dziedzińcu płonęło ognisko, tak pozbywano się książek, pamiątek, obrazów i mebli.

13. Po II wojnie światowej w zamku tym mieściło się Techniku Leśne, a od lat 70. XX wieku mecenat nad domkiem sprawowała Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie.

14. Zamek w Krasiczynie jest jednym z najcenniejszych  obiektów jak można zwiedzić tu w tych okolicach/ Niektóre części hotelu są udostępnione dla zwiedzania turystom. Na terenie znajduje znajduje się restauracja i hotel.

15. Od 2018 roku Zamek w Krasiczynie nosi status Pomnika Historii.

 

4/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić