12 Ciekawostek o Zamku Kamieniec

Zamek Kamieniec
foto – Autorstwa Red 81 – Praca własna(own work by uploader), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5079904

Podróżując po Polsce, zauważyć można, że większość dobrze zachowanych i zadbanych zamków znajduje się głównie na terenach zajmowanych kiedyś przez Krzyżaków. Rejon północno wschodniej Polski i jego odbicie po stronie zachodniej to prawdziwy raj dla amatorów budowli zamkowych. W pozostałych rejonach Polski, no może z pominięciem Dolnego Śląska, zazwyczaj ma się w większości do czynienia z ruinami starych zamków. Podobnie sprawa wygląda na terenach podkarpackich.

1. Zamek Kamieniec, to brzmi bardzo szumnie, bo tak naprawdę są to ruiny starego zamku. Ze względu na niedaleka odległość od Krosna jest on głównie znany mieszkańcom tego miasta. Znajduje się on zaledwie 15 kilometrów od miasta w kierunku na północ. Najłatwiej do niego dotrzeć jadąc z Krosna w stronę Rzeszowa, kierując się przez miejscowość Korczyna.

2. Zamek ma dość długą historię, pierwsze pisane wzmianki pochodzą z roku 1348 i dotyczą niejakiego Mikołaja z Babic.

3. Pod koniec XIV wieku właścicielem zamku został Klemens z Moskorzewa. Był on między innymi ochmistrzem dworu królowej Anny. Oprócz zamku posiadł prawa do dóbr Kamieniec.

4. Po śmierci Klemensa rodzina Moskarzewskich zmieniła nazwisko na Kamienieccy, między innymi ze względu na nazwę posiadanych dóbr w tym zamku w Odrzykoniu. Tym sposobem wszelkie zapisy związane z rodziną Moskarzewskich od 1407 są kontynuowane już jako Kamienieccy.

5. Sam zamek w momencie powstania zajmował część wzgórza wysokiego na 452 metry nad poziom morza. Zamek podobnie jak wiele innych tego typu budowli znajdujących się na terenach pogranicznych spełniał zarazem role siedziby dworskiej i strażnicy granicznej.

6. Zamek zbudowany był pierwotnie w stylu gotyckim, posiadał zamek górny i przedzamcze nazywane zamkiem dolnym.

7. Pod koniec XVI wieku zamek znalazła się w rękach rodziny Stadnickich by następnie przejść w ręce rodziny Skotnickich.

8. W roku 1828 Aleksander Fredro stał się posiadaczem połowy zamku. Było to związane z jego ślubem z Zofią z Jabłonowskich, która to wniosła w ślubnym posagu, między innymi połowę zamku.

8. Zamek Kamieniec uwieczniony został także przez Aleksandra Fredrę w komedii „Zemsta”. Fredro fabułę swojego sztandarowego utworu oparł na faktach związanych z historią zamku i kłótnią o tą posiadłość.

9. W czasie I wojny światowej w pobliżu zamku rozgorzała bitwa o pozycje wokół zamku, walki toczyły się poza jego murami

10. Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, że Zamek Kamieniec jest tak posadowiony, że dziś jego jedna część należy do gminy Odrzykoń, a druga do gminy Korczyn.

11. Dziś na terenie ruin zamkowych znajduje się niewielkie muzeum założone przez pasjonata zamku Andrzeja Kołdera. W muzeum znaleźć można sporo pamiątek związanych z zamkiem i dokumentujących kolejnych właścicieli zamku.

12. Jak z wieloma tego rodzaju miejscami, również z Zamkiem Kamieniec związane są legendy dotyczące jego mieszkańców.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić