Łuk Mużakowa 🗺️ Informacje i Ciekawostki

łuk mużakowa
foto – lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa to park znajdujący się w województwie lubuskim. Został założony w 2001 roku, a jego celem jest ochrona unikatowej moreny czołowej, która powstała podczas zlodowacenia środkowopolskiego.

Co warto wiedzieć na temat geoparku oraz jakie atrakcje czekają tutaj i w okolicy na turystów?

1. Morena na terenie parku ma kształt podkowy i długość około czterdziestu kilometrów. Jej szerokość wynosi, w zależności od miejsca, od trzech do pięciu kilometrów. Różnica poziomów na całym terenie wynosi nawet do stu metrów.

2. W związku z tym, że teren ten był mocno eksploatowany przez górników, obecnie znajdują się na nim liczne jeziorka, które dodatkowo wpływają na malowniczość terenu.

3. Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa jest jedynym geoparkiem w Polsce, który należy do Światowej Sieci Geoparków. Z kolei sam Łuk Mużakowa jest jedyną moreną czołową na całej planecie, która jest widoczna z kosmosu.


⇒ Planujesz zwiedzać ten region Polski ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie Lubuskim 📍


4. Całkowita powierzchnia Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa to mniej więcej dziewiętnaście tysięcy hektarów. Teren ten obejmuje aż pięć gmin, czyli Trzebiel, Brody, Tupnice, Łęknicę oraz Przewóz.

5. “Nad Młyńską Strugą” to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. Rezerwat obejmuje część doliny rzeki Skrody oraz nadrzeczne lasy, które wypełniają dęby, świerki, brzozy i wiele innych roślin. Na terenie parku znajdują się szlaki rowerowe oraz piesze, dlatego często przybywają tutaj turyści ceniący aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

6. Nysa Łużycka to rzeka przepływająca przez Niemcy, Czechy oraz Polskę. To właśnie ona dzieli na dwie części Łuk Mużakowa. Trasa wzdłuż rzeki pozwala zobaczyć wiele pięknych widoków i odwiedzić okoliczne atrakcje i zabytki. Sama rzeka przyciąga również zapalonych wędkarzy.

7. Zamek Bad Muskau znajduje się w Parku Mużakowskim po stronie niemieckiej. Jest to perła architektury neorenesansowej wzniesiona w XVI wieku, a cały kompleks przywodzi na myśl pałace z popularnych bajek. W 2004 roku kompleks zamkowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a na miejscu warto udać się na platformę widokową, zapewniającą widok na najpiękniejszą panoramę okolicy.

8. Mużakowska wąskotorowa kolejka leśna funkcjonowała kiedyś w pełnym zakresie, dojeżdżając do wielu miejscowości na terenie Niemiec. Obecnie odbywa ona znacznie krótsze trasy turystyczne, a przejażdżka w pięknych okolicznościach przyrody stanowi tutaj wielką atrakcję dla zwiedzających okolicę.

9. Geopark Łuk Mużakowa to ścieżka prowadząca po dawnej kopalni Babina, gdzie wydobywano węgiel brunatny. W związku z działalnością górniczą teren ten gęsto pokrywają liczne jeziorka, których skład chemiczny wpływa na ich zabarwienie. Duża zawartość różnorodnych pierwiastków chemicznych sprawia, że można tutaj podziwiać niezwykle urokliwe kolorowe jeziorka. Jednym z najpopularniejszych jest jezioro “Afryka”, które ma rdzawy kolor i piękne wybrzeże.

10. Upadowa Vla to miejsce, w którym znajduje się jedno z piękniejszych jeziorek na terenie geoparku. Ma ono kolor szmaragdowo-rdzawy i znajduje się w miejscu, gdzie dawniej było wejście do kopalni podziemnej. Wydobycie węgla zakończono tutaj dopiero w latach sześćdziesiątych, a jezioro powstało wskutek wypełnienia wyrobiska.

11. Wycieczka nad jezioro antropogeniczne “Afryka” pozwala zobaczyć unikatowe formacje skalne. Znajdują się tutaj specjalne platformy, które umożliwiają turystom dostanie się jak najbliżej ciekawych obiektów. Warto zwrócić uwagę na krystaliczne skały u podnóża stoków, a także tak zwane “skalne grzybki”, których tutaj nie brakuje.

12. Kompleks jezior na terenie geoparku Łuk Mużakowa jest największym pojezierzem antropogenicznym w całej Polsce. Znajduje się tutaj aż trzysta czterdzieści zbiorników, których łączna powierzchnia wynosi około 770 hektarów.

13. Jedną z atrakcji w tej okolicy niewątpliwie jest pałac w Bieczu. Jego unikatową historię warto rozpocząć od tego, że od XIV wieku do roku 1945 rezydował tutaj jeden ród, Wiedebachowie. Ma on wielkie znaczenie również dla historii Polski. To właśnie tutaj po upadku powstania listopadowego schronienie znalazła polska szlachta. Sama budowla wraz z kompleksem parkowym przypomina scenografię filmu grozy i przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i z Niemiec.

14. Znajdujący się nieopodal Ogród Rododendronów i Azalii to miejsce, którego historia sięga XIX wieku. Znajduje się tutaj spora kolekcja najpiękniejszych kwiatów reprezentujących ten gatunek, a miejsce sprzyja romantycznym spacerom oraz wycieczkom rodzinnym. Znajduje się tutaj romantyczny, kamienny mostek “The Devil’s Bridge”, z którego można podziwiać widok na okolicę.

15. Na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa znajduje się siedemnaście pomników przyrody, cztery użytki ekologiczne, obszar specjalnej ochrony ptaków, obszary ochrony ich siedlisk, a także rezerwat przyrody. Nic dziwnego, że fauna i flora w tych okolicach zachwycają różnorodnością. Można tutaj zobaczyć nie tylko rzadkie gatunki roślin, ale również rzadkie okazy ptaków.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić