Woliński Park Narodowy – Informacje i Ciekawostki

woliński park narodowy
foto – Autorstwa Beax – Wikipedia

Woliński Park Narodowy – znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pomysłodawcą jego utworzenia był leśnik mgr inż. Mieczysław Tarchalski.

 

1. Park został utworzony 15 marca 1960 r. W 1966 r. do jego obszaru włączone zostały wody morskie i wody Zalewu Szczecińskiego. Stał się on wówczas pierwszym parkiem morskim w Polsce. Obecnie park zajmuje powierzchnię 109,37 km2, a powierzchnia jego otuliny liczy 33,69 km2. Siedziba dyrekcji parku znajduje się w Międzyzdrojach. Symbolem parku jest bielik.

2. Na przymorskim odcinku o długości ok. 15 km ciągnie się pasmo wzniesień moreny czołowej. Wysokość klifów dochodzi do 93 m. Najwyżej położoną część parku stanowi kulminacja Grzywacza. Wznosi się on na wysokość 115 m n.p.m. Krajobraz parku uzupełnia delta Świny, usiana bagnistymi wysepkami, a także pojezierze z jeziorami polodowcowymi (Warnowskie, Rabiąż, Czajcze i Domysłowskie) oraz kemami i ozami.

3. Na terenie parku odnotowanych zostało ok. 600 gatunków roślin naczyniowych. Na uwagę zasługuje m.in. 9 gatunków storczyków, woskownica europejska, kłoć wiechowata, turówka wonna, świbka nadmorska, sit Gerarda, mlecznik nadmorski, czosnek kątowaty, muchotrzew solniskowy, honkenia piaskowa, wydmuchrzyca piaskowa, rukwiel nadmorska, solanka kolczysta oraz pajęcznica liliowata.

4. W części lądowej parku rosną głównie lasy bukowe, bukowo-dębowe i sosnowe. Dominującym drzewem jest sosna. Zajmuje ona 68% lądowej części parku. Duży udział mają również buki i dęby. Ponadto spotkać tu można świerki, modrzewie, daglezje i brzozy.

5. Faunę reprezentuje ponad 230 gatunków ptaków, w tym również gatunki lęgowe. Należą do nich m.in. bielik, muchołówka mała, biegus zmienny i wodniczka. Świat ssaków obejmuje m.in. fokę szarą, morświna, sarnę, jelenia, lisa, borsuka, kunę, jenota, norkę amerykańską, piżmaka czy szopa pracza. W wodach Zatoki Pomorskiej spotkać można łososia i troć. Płazy reprezentowane są przez 9 gatunków, natomiast gady przez 6. Na terenie parku oznaczone zostały ponadto 3 nieznane wcześniej gatunki: chrząszcz Teredus i 2 gatunki skoczogonków.

6. Szlak czerwony o długości 19 km zwany jest „Szlakiem rzegiem Bałtyku”. Na jego trasie znajduje się punt widokowy Kawcza Góra i latarnia morska Kikut. Niebieski szlak turystyczny liczy 26 km. Przebiega przez stanowisko broni V-3 w miejscowości Zalesie, Jezioro Turkusowe, punkty widokowe: Piaskowa Góra i Zielonka oraz wybrzeże klifowe nad Zalewem Szczecińskim. Szlak zielony ma 15 km długości, a jego największymi atrakcjami są Zagroda Pokazowa Żubrów i kompleks jezior.

7. Na terenie parku wyznaczone są 4 punkty widokowe. Kawcza Góra wznosi się na wysokość 61 m n.p.m. i pozwala na podziwianie panoramy Zatoki Pomorskiej i Mierzi Przytorskiej. Ze wzgórza Gosań, wznoszącego się na wysokość 93 m n.p.m., zobaczyć można Zatokę Pomorską, Świnoujście i niemieckie miasto Alhbeck. Piaskowa Góra o wysokości 53 m n.p.m. pozwala na podziwianie Jeziora Turkusowego, wsi Wapnica czy jeziora Wicko Małe. Punkt widokowy Zielonka wznosi się na wysokość 52 m n.p.m., a dostrzec stąd można Zalew Szczeciński, rozlewiska Wstecznej Delty Świny czy jezioro Wicko Wielkie.

8. Wśród drzew – pomników przyrody na terenie parku i w jego okolicach na uwagę zasługują m.in. dąb Prastary w Wapnicy o obwodzie 640 cm i wysokości 24 m, dąb Latarników w Świnoujściu o obwodzie 600 cm i wysokości 24 m, dąb Telesfor w Międzyzdrojach o obwodzie 515 cm i wysokości 24m oraz dąb Wolinianin w pobliżu wsi Lubin o obwodzie 510 cm i wysokości 23 m. Wspomnieć należy również o głazowisku w rejonie góry Gosań, gdzie największy głaz ma 8,1 m obwodu, Wydrzym Głazie o obwodzie 8,1 m w okolicy jeziora Czajcze czy znajdującym się nieopodal góry Gosań głazie o obwodzie 8,3 m.

9. Zagroda Pokazowa Żubrów mieści się 1,5 km od centrum Międzyzdrojów. Pierwsze żubry trafiły tu w 1976 r. Powierzchnia zagrody wynosi 28 ha, w tym 20 ha zajmuje wybieg dla żubrów. Obserwację zwierząt ułatwiają tarasy widokowe. Obecnie zamieszkuje tu 8 podopiecznych. Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł.

10. Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się w Międzyzdrojach. Składa się z 5 sal wystawienniczych o łącznej powierzchni 900 m2. W ramach wystaw można zapoznać się z ekosystemami występującymi w parku i jego fauną. Odwiedzający mogą również obejrzeć ekspozycję geologiczną i etnograficzną. W wolierach można zobaczyć żywe bieliki i puchacze. Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł.

11. Latarnia morska Kikut koło Wisełki powstała początkowo jako wieża orientacyjno-widokowa. W 1962 r. została przekształcona w latarnię morską. Wznosi się na wzgórzu o wysokości 75 m n.p.m., przez co podawana jest jako najwyżej położona latarnia na polskim wybrzeżu. Wysokość światła latarni wynosi 91,5 m n.p.m Latarnia nie jest udostępniona dla zwiedzających.

12. Bunkier V-3 w Międzyzdrojach-Zalesiu stanowi mini muzeum prezentujące broń niemiecką V-3 z czasów II wojny światowej. Mieścił się tu niegdyś poligon doświadczalny. W miejscu tym powstało najdłuższe działo V-3, o długości 130 m. Ekspozycja mieści się w bunkrze, pełniącym dawniej funkcję magazynu dla pocisków V-3. Na terenie wokół bunkra zobaczyć można pozostałości stanowisk ogniowych dział wielokomorowych V-3. Muzeum czynne jest od początku maja do końca października. Bilet normalny kosztuje 9 zł, a ulgowy 7 zł.

13. Położone przy parku Międzyzdroje są popularnym ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym. Poza wspomnianym Muzeum Przyrodniczym warto tu również odwiedzić Bałtycki Park Miniatur prezentujący modele najciekawszych zabytków i latarni morskich z krajów nadbałtyckich, jak również makietę miniaturowych kolejek. Wśród atrakcji znajduje się ponadto oceanarium z podziemnym półtunelem, przedstawiające zwierzęta wodne z różnych stron świata. Z mola o długości 395 m odbywają się rejsy do niemieckich miast Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin, a także wokół wyspy Uznam i po Bałtyku. Gabinet Figur Woskowych prezentuje natomiast postaci historyczne i bajkowe. Warto również wybrać się na Promenadę Gwiazd.

14. W parku wyznaczonych zostało 7 obszaarów ochrony ścisłej, z czego 6 obejmuje obszary leśne. Należą do nich: obszar ochrony ścisłej im. dr Stefana Jarosza, obszar ochrony ścisłej im prof. Mariana Raciborskiego, obszar ochrony ścisłej im. prof. Zygmunta Czubińskiego, obszar ochrony ścisłej im. dr Bogdana Dyakowskiego, obszar ochrony ścisłej im. prof. Władysława Szafera, obszar ochrony ścisłej im. prof. Adama Wodziczki oraz obszar ochrony ścisłej Drożkowe Łąki.

15. W otulinie parku wytyczone zostały ścieżki dydaktyczne. Ścieżka dydaktyczna „Zatorek” ma długość ok. 3,25 km. Obejmuje 16 przystanków z tablicami informacyjnymi. Trasa przebiega częściowo przez las a częściowo brzegiem jeziora Zatorek. Dodatkową atrakcję stanowi punkt widokowy. Ścieżka dydaktyczna „Łuniewo” ma długość 1,6 km i wiedzie w pobliżu rezerwatu „Łuniewo”. Składa się z 19 przystanków z tablicami informacyjnymi.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić