30 ciekawostek o niesamowitej Boliwii 🌎

boliwia
foto – Pixabay

Boliwia to rozległe państwo, które znajduje się na terenie Ameryki Południowej. Słynie przede wszystkim z malowniczych, wysokogórskich terenów, wspaniałych cudów natury i malowniczych tras widokowych. Do Boliwii podróżników przyciąga unikalna kultura, wspaniała kuchnia i mnogość atrakcji turystycznych. Na terenie państwa odwiedzić można liczne stanowiska archeologiczne i paleontologiczne, najwyżej położone miasta na świecie oraz przepiękne parki narodowe. Oto 30 ciekawostek o Boliwii!

1. Boliwia ma powierzchnię ponad miliona kilometrów kwadratowych. Państwo graniczy z Brazylią, Argentyną, Chile, Paragwajem i Peru.

2. Administracyjną stolicą Boliwii jest miasto Sucre, które zamieszkuje 350 tysięcy osób. Ciekawostką jest, że na terenie państwa znajduje się aż 5 miast, które są większe od boliwijskiej stolicy. Największym z nich jest miasto Santa Cruz z całkowitą liczbą mieszkańców aglomeracji wynoszącą ponad 1,6 miliona osób. To również największy ośrodek gospodarczy, kulturowy i edukacyjny w kraju.

3. Boliwijskie kobiety pokazują swój stan cywilny poprzez ułożenie tradycyjnych, boliwijskich meloników. Przechylony na bok kapelusz świadczy o tym, że jego posiadaczka jest panną, zaś prosty, umieszczony pośrodku głowy melonik jest domeną kobiet zamężnych.

4. Nazwa państwa pochodzi od nazwiska Simona Bolivara – południowoamerykańskiego przywódcy i wojskowego, który uczestniczył w walkach o niepodległość państw Ameryki Południowej i wyzwolenia ich spod wpływów Hiszpanii.

5. Najwyższym szczytem tego kraju jest góra Sajama, której szczyt sięga wysokości 6542m n.p.m. Dookoła niej rozciąga się malowniczy Park Narodowy Sajama.

6. Zaledwie dwa państwa całej Ameryki Południowej nie posiadają dostępu do morza: Boliwia oraz Paragwaj.

7. Na terenie Boliwii znajduje się największe w Ameryce Południowej jezioro – Jezioro Titicaca o powierzchni 8372 kilometrów kwadratowych. Równocześnie jest to najwyżej położone jezioro słodkowodne na świecie, które znajduje się na wysokości 3812m n.p.m.

8. Tradycyjnym strojem boliwijskich kobiet jest pollera czyli rodzaj kolorowej, tkanej z wełny spódnicy, która podkreśla indiańskie, rodowite pochodzenie ich właścicielek.

9. Około 70% mieszkańców Boliwii wyznaje katolicyzm. Wśród innych wyznań dominują: protestantyzm (łącznie około 10%) i teistyczna odmiana bahaizmu.

10. Boliwijska flaga przedstawia trzy poziome pasy: czerwony, żółty i zielony. Symbolizują one kolejno: krew przelaną w walkach o wolność, bogactwa naturalne oraz płodność tutejszych ziem. Często używa się również nieoficjalnej flagi, na której środku umieszczone jest boliwijskie godło.

11. Narodowym trunkiem Boliwijczyków jest singani czyli tutejsza odmiana brandy, która destylowana jest z rosnących na górzystych terenach winogron.

12. W Boliwii znajduje się największe i najbardziej znane solnisko świata. Salar de Uyuni to ogromna solna pustynia, która obejmuje obszar o powierzchni ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych. Znajduje się ona na terenie płaskowyżu Antiplano na wysokości 3653m n.p.m. Szacuje się, że na tym solnym, suchym terenie znajduje się około 70% światowych zasobów litu.

13. W czasie wyborów parlamentarnych w Boliwii zakazana jest sprzedaż alkoholu, przemieszczanie się ruchem drogowym oraz organizowanie zgromadzeń.

14. Nieoficjalną stolicą Boliwii jest miasto La Paz, które uznawane jest za najwyżej położoną stolicę na świecie. Miasto znajduje się w Andach Środkowych na wysokości od 3200 do 4100m n.p.m. Założone zostało w połowie XVI wieku na miejscu wcześniejszej osady indiańskiej. Ciekawostką jest, że miasto La Paz było pierwszym miastem na terenie całej Ameryki Południowej, w którym powszechne stało się używanie energii elektrycznej.

15. Kuchnia boliwijska jest niezwykle smaczna i aromatyczna. Spożywa się tu dużo mięs – przede wszystkim wołowiny, wieprzowiny i mięsa słodkowodnych ryb. Boliwijczycy uwielbiają ziemniaki i dodają je do zup i gulaszów. Do narodowych dań tego kraju nalezą m.in. smażone placki sopaipillas, mięsna zupa locro z dodatkiem ziemniaków i bananów oraz mięsno-warzywny gulasz chuno, który podawany jest z kukurydzianą kaszą.

16. Walutą Boliwii jest boliviano, które w przeliczeniu jest warte około 0,58zł.

17. Boliwijski Park Cal Orcko uznawany jest za jedno z najważniejszych stanowisk paleontologicznych na świecie. Znajdują się tu strome zbocza, na których podziwiać można ślady pradawnych gadów. Powierzchnia stanowiska wynosi ponad 65.000 metrów kwadratowych, na których znaleziono ponad 12 tysięcy odcisków teropodów, zauropodów i ornitopodów.

18. Boliwijskie święto Oruro to jeden z najstarszych karnawałów świata. Tradycja ta liczy około 2 tysięcy lat i została wpisana na listę niematerialnego światowego dziedzictwa UNESCO.

19. W Boliwii znajduje się najgroźniejsza droga na świecie – Droga Śmierci, która łączy miasto La Paz z dżunglami Amazonii. Droga jest bardzo wąska, usytuowana na stromych zboczach gór. Szacuje się, że rocznie ginie tu od 200 do 300 osób.

20. Ciekawą atrakcją w boliwijskim La Paz jest Targ Wiedźm czyli miejsce, w którym kupić można różne okultystyczne przedmioty, ususzone fragmenty zwierząt, tajemnicze eliksiry oraz pamiątki turystyczne.

21. Na terenie Boliwii znajduje się 7 parków narodowych. Do najpiękniejszych terenów ochronnych w kraju należą m.in. Park Narodowy Sajama, Park Narodowy Madidi oraz Park Narodowy Torotoro.

22. Boliwijskie kobiety mogą wychodzić za mąż już w wieku 14 lat. Paradoksalnie jednak, by głosować w wyborach, niezamężna kobieta musi mieć ukończony 21 rok życia.

23. Obywatele państw Unii Europejskiej są zwolnieni z obowiązku wizowego podczas wjazdu na teren Boliwii na okres poniżej 90 dni. Przy wjeździe do kraju obowiązuje jednak opłata lotniskowa w wysokości 25 dolarów.

24. Na terenie kraju znajduje się prawie 900 lotnisk. W większości są to jednak lokalne, niewielkie lotniska bez utwardzonych pasów startowych.

25. Oficjalnym językiem Boliwii jest język hiszpański. W wielu miejscach porozumiewać się można również po angielsku. Dodatkowo na terenie państwa funkcjonuje wiele odmian języków indiańskich, w tym grupy językowe rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej z plemion Ajmara i Keczua.

26. Choroba wysokościowa, która często dotyka podróżników i turystów zwiedzających Boliwię, nazywana jest tutaj soroche.

27. Po terenie Boliwii poruszać się można m.in. pociągami, autokarami międzymiastowymi i połączeniami lotniczymi małych, boliwijskich przewoźników. Nie zaleca się podróżowania po kraju wypożyczonym samochodem ze względu na zły stan wielu dróg.

28. W Boliwii nie istnieje stanowisko… listonosza. Wszystkie przesyłki, paczki i listy podróżują jedynie pomiędzy placówkami pocztowymi, z których należy je odebrać osobiście.

29. Mimo swoich naturalnych zasobów, Boliwia uznawana jest za jeden z najbiedniejszych krajów Ameryki Południowej. Na granicy ubóstwa żyje około 15% społeczeństwa. Szacuje się, że nawet 5% dorosłego społeczeństwa Boliwii nie potrafi czytać i pisać. W wielu miejscach utrudniony jest dostęp do nauki oraz opieki medycznej.

30. Na terenie Boliwii znajduje się największy na świecie ośrodek dawnej kultury andyjskiej. Tiahuanaco to ogromne stanowisko archeologiczne, które leży na wysokości ponad 3000m n.p.m. Najstarsze ruiny miasta pochodzą z VI wieku p.n.e. Zobaczyć tu można m.in. pozostałości po świątyni Puma Punku oraz ogromną platformę Akapana, która prawdopodobnie niegdyś służyła do organizacji obrzędów religijnych.

4.4/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić