15 Ciekawostek o Kaszubach

kaszuby
foto – Pixabay

Kaszuby to region kulturowy znajdujący się w północnej Polsce i będący częścią Pomorza Gdańskiego. Na turystów czeka tutaj nie tylko wyjątkowo bogata przyroda, która daje możliwość aktywnego wypoczynku w przepięknych okolicznościach, ale również cała egzotyka związana z odrębnością kulturową. Kaszubi posługują się specyficznym językiem, mają swoje tradycyjne potrawy, a także bogatą historię, z której są bardzo dumni. Wakacje w tych okolicach w pewnym sensie przypominają urlop za granicą, podczas którego można ze zdumieniem odkrywać różnice między Kaszubami a innymi częściami kraju. Co warto o nich wiedzieć?

1. Kaszuby rozciągają się na terenie aż dziesięciu powiatów i trzech miast. Według znanej w tych stronach legendy Pan Bóg po stworzeniu całego świata przysiadł, aby odpocząć. Wówczas okazało się, że zostało mu jeszcze sporo materiału w postaci lasów, gór, rzek i jezior. Spojrzał na swoje dzieło i zauważył niezagospodarowany teren, a następnie rzucił tam resztę surowców. Tak powstały malownicze Kaszuby.

Zobacz również: Atrakcje na Kaszubach

2. Etymologia słowa Kaszuby pochodzi od wyrazu “huby”, który oznaczał fałdy na noszonych kiedyś szatach. Od 2005 roku sam język kaszubski ma status języka regionalnego, a różnice między nim a językiem polskim kompletnie uniemożliwiają porozumienie się ze sobą dwóch stron.

3. Elementem folkloru kaszubskiego są nie tylko pięknie malowane talerze i haft kaszubski, w którym każdy kolor nici ma przypisane znaczenie. Wielu turystów przybywa tutaj między innymi po to, aby skosztować unikalnej kuchni kaszubskiej, w której wykorzystywane są naturalne składniki. Popularnymi daniami są tutaj na przykład zupa z żółtej brukwi, czernina z krwi gęsiej czy szmulowany pomuchel, a więc duszony dorsz z okolicznych jezior.

4. Podczas panowania Jana III Sobieskiego Kaszuby przezywały rozkwit, ponieważ w okolicy znajdowały się dobra króla. Kaszubi tłumnie wzięli udział w odsieczy wiedeńskiej, dlatego później szlachta kaszubska mogła umieścić gwiazdy i półksiężyce w swoich herbach. Już pierwszy rozbiór Polski w 1772 roku doprowadził do tego, że całe Kaszuby znalazły się w granicach Prus.

5. W epoce pozytywizmu Kaszubi z wielkim zaangażowaniem podjęli się modnej wówczas pracy organicznej. Powstało mnóstwo kół rolniczych, czytelni oraz organizacji kulturalnych. Efekt był odczuwalny po pierwszej wojnie światowej, kiedy mogli dołączyć się do apelu o przyłączenie Pomorza do Polski.

6. Jeszcze na początku dwudziestolecia międzywojennego Gdynia była tylko jedną z wsi kaszubskich. Szybki rozwój tego regionu sprawił, że szybko stała się popularnym kurortem i portem z prawami miejskimi. Zanim wybuchła druga wojna światowa w Gdyni mieszkało około stu tysięcy osób, a w sezonie była ona odwiedzana przez tłumy turystów z różnych części kraju.

7. Zróżnicowany krajobraz na Kaszubach cechuje się elementami nadmorskimi i pojeziernymi, dużą ilością pagórków i lasów. Z tego względu prężnie rozwija się tutaj turystyka piesza, wodna i rowerowa. Liczne szlaki pozwalają na aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Dodatkowym walorem regionu jest ogromna ilość zabytków kulturowych i architektonicznych.

8. Na Kaszubach znajdują się tysiące jezior. Do najpopularniejszych z nich należą Łebsko, Gardno i Wdzydze. To ostatnie jest najgłębszym jeziorem, mającym aż sześćdziesiąt osiem metrów głębokości. Z kolei Łebsko jest trzecim pod względem powierzchni jeziorem w całej Polsce. Ma ponad siedemdziesiąt jeden kilometrów kwadratowych powierzchni, a park narodowy, na terenie którego się znajduje, został uznany za rezerwat biosfery.

9. (Historyczną) Stolicą Kaszub jest Gdańsk. W mieście znajduje się siedziba Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jest to jedno z najpopularniejszych miast w Polsce, w którym znajdują się liczne atrakcje turystyczne. To tutaj usytuowana jest imponująca Bazylika Mariacka i wiele innych zabytków.

10. Dwór Artusa znajduje się w centrum Gdańska i był kiedyś miejscem spotkań kupców. Jego nazwa nawiązuje do średniowiecznej legendy o królu Arturze, celtyckim władcy Brytów, który cechował się wielką odwagę. Obecnie w budynku znajduje się oddział Muzeum Gdańska, w którym można zaznajomić się z niesamowitą historią regionu.

11. Będąca jeszcze sto lat temu wsią kaszubską Gdynia przyciąga dziś turystów z całego kraju i państw ościennych. Na turystów czekają tutaj liczne atrakcje w postaci zabytków, muzeów, galerii i restauracji serwujących nie tylko typowe dla Pomorza smażone ryby, ale również przysmaki kaszubskie.

12. Domek Stefana Żeromskiego w Gdyni-Orłowie stanowi obecnie placówkę kulturowo-muzealną. W 1920 roku mieszkał tutaj wraz z rodziną jeden z najwybitniejszych prozaików polskich, autor “Ludzi bezdomnych” i “Przedwiośnia”. Tutejsza wystawa jest poświęcona jego twórczości. Na miejscu można zobaczyć nie tylko fotografie, ale również oryginalne rękopisy.

13. Słowiński Park Narodowy został utworzony w 1967 roku. Znajdują się tutaj lasy, bagna, jeziora, torfowiska i łąki. Charakterystycznym elementem słynnego parku na Kaszubach są jednak ruchome wydmy, które oferują zwiedzającym prawdziwie pustynne krajobrazy.

14. Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta, ale na miejscu można spotkać wiele innych gatunków zwierząt. Należą do nich na przykład bobry, wydry, foki, nietoperze, borsuki, lisy, jelenie i sarny. Jest to też dom dla wielu gatunków gadów i owadów, a przede wszystkim dla ponad 260 gatunków ptaków. Żyją tutaj na przykład żurawie i orliki.

15. Kaszubka Wieża Widokowa na Górze Wieżyca nosi imię Jana Pawła II. Szczyt wznosi się na 328 metrów nad poziomem morza, a w związku z tym jest najwyższym wzniesieniem w tej części Europy. W dawnych czasach odbywały się na nim pogańskie obrzędy Słowian. Dziś stanowi punkt widokowy na imponującą panoramę okolicy, a przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Mierzeję Helską.

 

4.4/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić