Jezioro Wdzydze – położone jest w Borach Tucholskich, w powiecie kościerskim, w województwie pomorskim. Znajduje się na obszarze Kaszub Południowych.
1. Tworzy je kompleks połączonych ze sobą jezior. Noszą one nazwy Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Przez akwen przepływa rzeka Wda, lewy dopływ Wisły.
2. Akwen ma charakterystyczny kształt krzyża. Tworzą go jeziora rynnowe, będące rodzajem jezior polodowcowych.
3. Powierzchnia akwenu ma ok. 1450 ha. Ze względu na zajmowany obszar bywa nazywany Morzem Kaszubskim. Średnia głębokość wynosi 15,2 m, a maksymalna 68-69,5 m.
4. Jezioro Wdzydze i kilka mniejszych jezior oraz otaczające je lasy objęte są ochroną przyrodniczą w formie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Powstał on w 1983 r. i zajmuje powierzchnię 178,32 km2. Jezioro Wdzydze stanowi 76 % ogólnej powierzchni wodnej parku.
5. Na jeziorze znajduje się aż 10 wysp. Największe z nich noszą nazwy Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek.
6. Największą wyspą jest Ostrów Wielki. Powierzchnia wynosi 90,66 ha, przy długości 2,8 km i szerokości wahającej się od 120 m do 560 m. Niegdyś jej północna część była zamieszkiwana. Obecnie żyje tam prawdopodobnie jedna osoba.
7. O mieszkańcach wyspy Ostrów Wielki opowiada książka Edmunda Szczesiaka „Rajska wyspa. Opowieść o Wielkim Ostrowie na jeziorze Wdzydze”. Została wydana w 2015 r. przez Wydawnictwo Region.
8. Nad jeziorem, we Wdzydzach Kiszewskich znajduje się Stanica Wodna PTTK. Oferuje m. in. miejsca noclegowe, pole biwakowe, spływy kajakowe oraz wypożyczalnię sprzętu. Atrakcją jest 36-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniała panorama na Jezioro Wdzydze. Koszt biletu normalnego wynosi 10 zł, a ulgowego 5 zł. W zimie wieża jest nieczynna.
9. Jezioro można podziwiać również z zagospodarowanych w tym celu punktów widokowych. Tarasy widokowe znajdują się we Wdzydzach Tucholskich i w pobliżu Przytarni. W Przytarni znajduje się ponadto 40-metrowa wieża widokowa. Posiada dwa tarasy widokowe, na wysokości 27 i 37 m. Korzystanie z wieży jest bezpłatne.
10. Przez Wdzydze przebiega popularny szlak kajakowy rzeki Wdy. Liczy 195 km, a na jego przebycie potrzeba ok. 7 dni. W górnym odcinku szlak prowadzi przez jeziora, w środkowym odcinku przez Bory Tucholskie, a w dolnym odcinku przez jeziora zaporowe.
11. Wokół akwenu wytyczony został krajoznawczy szlak rowerowy „Dookoła Jezior Wdzydzkich”. Długość trasy wynosi 48,5 km. Szlak oznakowany jest kolorem zielonym. Trasa ma swój początek i koniec w Wąglikowicach.
12. Jezioro Wdzydze jest chętnie odwiedzane przez miłośników sportów wodnych. W licznych ośrodkach położonych nad akwenem można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, rejsów po jeziorach, czarterów jachtów, zorganizowanych spływów kajakowych czy kursów windsurfingowych
13. Wśród ryb występujących w jeziorze znajdują się leszcze, płocie, okonie, sandacze, szczupaki, łososie. Żyje tu ponadto jedna z nielicznych w Polsce populacji troci jeziorowej, zwanej trocią wdzydzką. Wędkarze muszą nabyć zezwolenie na połów. Gospodarzem akwenu jest Okręg PZW Gdańsk.