Wdzydze Kiszewskie

Wdzydze Kiszewskie to nieformalna nazwa wsi Wdzydze . Jest to wieś, która położona jest w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna. Miejscowość ta leży na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz na obszarze Pojezierza Kaszubskiego.

Przez teren miejscowości prowadzi szlak turystyczny o nazwie Szlak Kaszubski. Jest to miejscowość turystyczna, która stanowi dużą atrakcję na Kaszubach. Leży ona nad jeziorem Gołuń, nad którym znajduje się wieża widokowa o wysokości 36 m. Nad tym jeziorem są również jachty, kajaki i tawerna. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XIII wieku. Od zawsze była to wieś bardzo mała i liczyła niewielu mieszkańców. Obecnie ich liczba nieco wzrosła, lecz nadal jest bardzo niewielka. Z powodu nieurodzajnej gleby wieś ta była bardzo biedna, co zmuszało mieszkańców do pracy w niemieckich miejscowościach w okresie letnim. W okresie jesieni i zimy cierpieli oni przez to biedę.

Najważniejsze i najchętniej odwiedzane zabytki i atrakcje turystyczne na tym terenie

Oprócz jeziora, będącego dużą atrakcją turystyczną, na tym terenie znajduje się również wiele innych zabytków. Jednym z najchętniej odwiedzanych jest Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Jest to rozległy skansen, w którym znajduje się ponad 50 obiektów kultury ludowej z obszaru Kaszub. Skansen ten podzielony jest na 6 różnych sektorów. Na jego obszarze znajdują się głównie zagrody chłopskie z XVII- XIX wieku, choć jest również kilka dworków drobnej szlachty oraz domy robotników rolnych. Na terenie skansenu znajdują się różne obiekty z tego okresu, takie jak m. in.: karczma, młyny wiatrakowe, kościół i tartak. W muzeum tym organizowane są również różnego rodzaju imprezy folklorystyczne, takie jak Święto Kartofla czy Jarmark Wdzydzki. Można zobaczyć tam również pokazy zajęć rzemieślniczych i domowych, kiermasze i koncerty muzyki ludowej.

Przez wieś Wdzydze Kiszewskie przebiegają również cztery szlaki rowerowe, co z pewnością spodoba się tym, którzy preferują taką formę turystyki i podróżowania. Jeden z nich, szlak zielony, przebiega wokół jezior wdzydzkich, a wybierając się nim w podróż można zobaczyć po drodze sporo pomników przyrody. Jest to największy spośród wszystkich tych szlaków. Dla tych, którzy preferują piesze wycieczki, istnieją również szlaki piesze, które również oferują po drodze sporo turystycznych atrakcji.

4.9/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić