Atrakcje Kościerzyna • Co Zobaczyć i Gdzie Zjeść w 2024

fotografia – Pixabay

Kościerzyna (z j. kaszubskiego Kòscérzna) to miasto położone w województwie pomorskim. Miasto usytułowane jest na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Otoczone jest ono przez trzy jeziora: Wierzysko, Kapliczne i Gałęźne. W pobliżu znajdują się także jeziora: Osuszyno, Sudomie oraz jezioro Garczyn. W centrum miasta znajduje się również Wzgórze Księżniczki Gertrudy. M. in. dzięki tym walorom, które wpływają na piękno krajobrazu miasto to jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem.

Kościerzyna to miasto, którego początki sięgają XIII wieku, natomiast prawa miejskie zyskała ona pod koniec XIV wieku. Miasto to ma za sobą bogatą historię, o czym mogą zaświadczać liczne zabytki, znajdujące się w nim i stanowiące zarazem duże atrakcje turystyczne.

1. Muzeum Kolejnictwa

Niezwykle ciekawym miejscem jest otwarte w 1992 roku Muzeum Kolejnictwa, które znajduje się na terenie dawnej lokomotywowni.

Skansen w swoich zbiorach ma 47 pojazdów szynowych. Są to w głównej mierze parowozy, a także lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony motorowe, czy też inne zbiory takie jak pociąg ratunkowy i skład pociągu wąskotorowego, jak również wagon kolei linowej na Gubałówkę.

2. Muzeum Ziemi Kościerskiej

Prezentuje historię Kościerzyny i Ziemi Kościerskiej oraz kulturę tutejszej ludności. Zobaczyć można tu znaleziska archeologiczne z terenu powiatu kościerskiego oraz rękodzieło charakterystyczne dla Kaszubów. W ramach ekspozycji zorganizowana została również wystawa dotycząca ruchu młodokaszubskiego.

3. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Jednym z najważniejszych zabytków w tym mieście jest Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie. Jest to świątynia, która pochodzi z XIX wieku, a wybudowana została w stylu neogotyckim. Jego cechą charakterystyczną są piękne i harmonijne zewnętrzne detale. Są to strzeliste, ostrołukowe okna, swoiste dla gotyckiego stylu. Znajduje się tam też strzelista wieża oraz cztery mniejsze wieżyczki. Do dziś zachował się również oryginalny mechanizm zegarowy.

4. Muzeum Akordeonu

Jest oddziałem Muzeum Ziemi Kościerskiej. Zobaczyć tu można 140 instrumentów pochodzących z różnych stron świata. Kiosk multimedialny pozwala na zapoznanie się z historią każdego z instrumentów oraz z dźwiękiem, jaki wydaje. Można też spróbować swoich sił w grze na akordeonie.

5. Rynek

Rynek otoczony jest kamienicami pochodzącymi z przełomu XIX i XX w. Znajduje się tu również pomnik Remusa, bohatera kaszubskiej epopei „Życie i przygody Remusa”. Nieopodal posągu usytuowana jest fontanna.

6. Stary Browar

Mieści się w XIX-wiecznym budynku z czerwonej cegły. Można tu skorzystać z centrum handlowego, restauracji, pizzerii a także spróbować warzonego w tym miejscu piwa, którego tradycje produkcji sięgają 1856 r.

7. American Old Cars

Można tu zobaczyć amerykańskie samochody, takie jak cadillac, ford, plymouth, buick, dodge czy lincoln. Ekspozycja obejmuje ok. 30 samochodów produkowanych od lat 50. do lat 80. XX w.

8. Kościerska gra miejska – Stegna Stolemów

Kościerska gra miejska, która ułatwia poznawanie miasta. W trakcie zabawy trzeba, przy pomocy wskazówek, odnajdywać figurki Stolemów, olbrzymów, którzy zamieszkiwali niegdyś Kaszuby. Gra jest do pobrania w Internecie.

9. Jezioro Gałęźne

Ten bezodpływowy akwen stanowi popularne kościerskie kąpielisko, strzeżone w sezonie letnim. Można tu skorzystać z plaży, strefy przeznaczonej do rekreacji i aktywności sportowej oraz miejsca na grilla lub ognisko.

10. Restauracje Kościerzyna

Gdzie warto zjeść w Kościerzynie? Najpopularniejsze są następujące lokale:

Pierogarnia Gryf – oprócz typowych pierogów ruskich, z mięsem czy z truskawkami, w ofercie znajdują się również pierogi z kaszanką, z białą kiełbaską, z wędzonym łososiem, z kaczką, z serem żółtym i pieczarkami oraz z kaszą manną. Wśród specjalności wymienić można pierogi kaszubskie, czyli smażone pierogi z tłuczonymi ziemniakami, z boczkiem, cebulą i kiszonym ogórkiem, podawane z jajkiem sadzonym.

Restauracja Coffee Time – wśród specjalności można wymienić placek kaszubski. Jest to placek ziemniaczany smażony z przyprawami, podawany z gulaszem wołowym i farszem mięsnym. Wśród dodatków do placka wymieniana jest śmietana bądź ogórek kiszony.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Kościerzynie


11. Aqua Centrum

Oferuje relaks w wodzie. Do dyspozycji odwiedzających pozostaje basen sportowy oraz basen rekreacyjny z dwiema zjeżdżalniami i jacuzzi. Można również skorzystać ze strefy saun czy też strefy fitness i siłowni.

12. Kościół farny pw. św. Trójcy

Kościół farny pw. św. Trójcy jest jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin. Znajduje się w nim kopia obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Magiore. Na uwagę zasługuje również późnogotycki obraz „Ukrzyżowanie” z pocz. XVI w., ołtarz główny z I poł. XVII w., rokokowa chrzcielnica i barokowa ambona.

13. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Mieści się w kaplicy Sióstr Niepokalanek. Znajduje się w nim gotycka Pieta, stanowiąca arcydzieło kamiennej sztuki pomorskiej z XV w. Na uwagę zasługują również witraże oraz Droga Krzyżowa z terakoty. Obiekty te zachowały się z XIX-wiecznego wyposażenia kaplicy.

14. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Muzeum prezentuje ponad 50 budynków typowych dla krajobrazu wiejskiego Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich od XVII do XX w. Można tu zobaczyć dawne chałupy, dwory, budynki gospodarcze, warsztaty rzemieślnicze, wiatraki, kościoły, karczmy, a nawet szkołę.

15. Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Wieża mierzy ok. 36 m i ma 3 tarasy widokowe, znajdujące się na wysokości 10 m, 20 m i 30 m. Ze szczytu można podziwiać panoramę jezior wdzydzkich. Wieczorami obiekt jest podświetlany.

16. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Na swoim terenie ma kilka ciekawych obiektów. Zwiedzić można Dom do Góry Nogami, Dom Sybiraka pochodzący spod Irkucka, wokół którego rozciąga się model sowieckiego łagru czy Muzeum Gospodarstwa Domowego. Znajduje się tu również najdłuższa deska i największy fortepian na świecie.

17. Kaszubski Park Krajobrazowy

Chroni polodowcową rzeźbę terenu, obejmującą wzgórza morenowe czy też rynny, z których część wypełniają jeziora. Podczas zwiedzania parku zobaczyć można również drzewa oraz głazy narzutowe stanowiące pomniki przyrody. Poznanie walorów przyrodniczych ułatwiają szlaki, ścieżki edukacyjne i punkty widokowe.

18. Wieża widokowa w Wieżycy

znajduje się na najwyższym wzniesieniu na Niżu Polskim o nazwie Wieżyca (328,7 m n.p.m.). Na szczyt 35-metrowego obiektu prowadzą 182 stopnie. Podziwianie okolicznych wzgórz morenowych i lasów ułatwiają trzy platformy widokowe.

19. Zamek Krzyżacki w Bytowie

Na jego terenie znajduje się Muzeum Zachodniokaszubskie, które obejmuje skrzydło zwane Domem Zakonnym, baszty Młyńską i Prochową oraz kurtynowy mur obronny. W ramach wystaw zapoznać można się z kulturą materialną Kaszubów Bytowskich, historią tych ziem za czasów panowania Krzyżaków i Gryfitów, a także historią miasta.

20. Świat Labiryntów Bliziny

W ofercie znajdują się małe labirynty, których przejście zajmuje do 30 minut, a także drewniane labirynty z takimi przeszkodami jak wieże czy mosty. W sezonie letnim dostępny jest również labirynt kukurydziany, zajmujący powierzchnię ok. 3 ha.

21. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Stanowi oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Prezentuje postać autora tekstu hymnu, Józefa Wybickiego oraz losy samego hymnu. Wśród eksponatów znajdują się m.in. XIX-wieczne pozytywki grające hymn, nagrania płytowe hymnu z pocz. XX w. oraz kolekcja kart pocztowych z wizerunkiem Orła Białego.

22. Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu

Usytuowane jest w dawnym kościele ewangelickim zbudowanym w 1865 r. Znajduje się tu ponad 300 eksponatów, takich jak młockarnia, magiel, koparka konna, cepy, drewniana pompa czy dawne łóżka. Muzeum można zwiedzić po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

23. Kamienne kręgi w Węsiorach

Cmentarzysko Gotów –  składa się na nie 20 kurhanów, 4 kamienne kręgi i ponad 140 grobów. Cmentarzysko było użytkowane od ok. 70-80 r. n.e. do przełomu II i III w. n.e. Obwód największego kręgu wynosi 26 m, a średnica największego kurhanu liczy 16 m.

24. Gród Gotów w Węsiorach

Jest to miejsce, w którym można poznać kulturę i życie Gotów, który na Pomorzu mieszkali ponad 2 tys. lat temu. Mieści się w pobliżu dawnego grodziska. Wśród atrakcji są również warsztaty, np. lepienia z gliny. Obiekt czynny jest w sezonie letnim.

25. Gołubieński Ogród Botaniczny

Można tu zobaczyć kolekcje roślin podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Ogród obejmuje ok. 6 tys. taksonów roślin naczyniowych pochodzących z różnych rejonów świata.

26. Spływy kajakowe

Wśród najbardziej popularnych kaszubskich tras znajduje się 22-kilometrowy szlak z Lipusza do Wdzydz Kiszewskich. Dużym uznaniem cieszy się również spływ rzeką Radunią i jeziorami tzw. Kółka Raduńskiego. W okolicach Kościerzyny znajduje się kilka firm zajmujących się organizowaniem spływów kajakowych.

27. Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie

Obejmuje kolekcję ponad 70 makiet wykonanych w skali 1:25, które przedstawiają obiekty charakterystyczne dla Kaszub, Polski i świata. Wśród dodatkowych atrakcji wymienić można Gabinet Śmiechu, Bajkową Krainę z eksponatami przedstawiającymi bajkowych bohaterów i obiekty, Mini Zoo oraz Zamek Strachu.

28. „Minigolf na mapie Kaszub” w Zgorzałych

Par rozrywki „Minigolf na mapie Kaszub” składa się z 10 tematycznych dołków, które związane są z Kaszubami, m.in. z Wieżycą czy haftem kaszubskim. W przerwie od wrażeń związanych z grą w minigolfa można skorzystać z oferty kawiarenki.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (40 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić