Atrakcje Kościerzyna • Co Zobaczyć i Gdzie Zjeść w 2022

fotografia – Pixabay

Kościerzyna (z j. kaszubskiego Kòscérzna) to miasto położone w województwie pomorskim. Miasto usytułowane jest na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Otoczone jest ono przez trzy jeziora: Wierzysko, Kapliczne i Gałęźne. W pobliżu znajdują się także jeziora: Osuszyno, Sudomie oraz jezioro Garczyn. W centrum miasta znajduje się również Wzgórze Księżniczki Gertrudy. M. in. dzięki tym walorom, które wpływają na piękno krajobrazu miasto to jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem.

Kościerzyna to miasto, którego początki sięgają XIII wieku, natomiast prawa miejskie zyskała ona pod koniec XIV wieku. Miasto to ma za sobą bogatą historię, o czym mogą zaświadczać liczne zabytki, znajdujące się w nim i stanowiące zarazem duże atrakcje turystyczne.

1. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Niezwykle ciekawym miejscem jest także Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, które znajduje się we wschodniej części miasta. Skansen ten otwarty został w listopadzie 1992 roku. Zbiory skansenu zawierają różnego rodzaju pojazdy. Są to w głównej mierze parowozy, a także lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony motorowe, czy też inne zbiory takie jak pociąg ratunkowy i skład pociągu wąskotorowego, jak również wagon kolei linowej na Gubałówkę.

2. Muzeum Ziemi Kościerskiej

Kolejnym miejscem, które bez wątpienia warto odwiedzić jest Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie. Muzeum zostało założone w 2006 roku. W muzeum zobaczyć można kilka wystaw stałych. Jest to wystawa historyczna, która ukazuje dzieje tego miasta od samych początków pojawienia się człowieka na tych terenach aż po czasy współczesne. Eksponaty pochodzą w dużej mierze z archeologicznych wykopalisk. Warta zobaczenia jest również m. in. makieta miasta w XIX wieku. Jest tu również wystawa etnograficzna, która skupia się na kulturze Kościerzyny i przedstawia głównie przedmioty codziennego użytku. Wystawa przyrodnicza natomiast eksponuje przede wszystkim florę i faunę Kaszub oraz dawne narzędzia, które były stosowane w leśnictwie.

3. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Jednym z najważniejszych zabytków w tym mieście jest Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie. Jest to świątynia, która pochodzi z XIX wieku, a wybudowana została w stylu neogotyckim. Jego cechą charakterystyczną są piękne i harmonijne zewnętrzne detale. Są to strzeliste, ostrołukowe okna, swoiste dla gotyckiego stylu. Znajduje się tam też strzelista wieża oraz cztery mniejsze wieżyczki. Do dziś zachował się również oryginalny mechanizm zegarowy.

4. Muzeum Akordeonu

5. Rynek w Kościerzynie

6. Stary Browar

7. American Old Cars

8. Kościerska gra miejska – Stegna Stolemów

9. Jeziora w okolicy Koscierzyny

10. Restauracje Kościerzyna

Gdzie warto zjeść w Kościerzynie? Najpopularniejsze są następujące lokale:

  • Restauracja Stary Browar
  • Pizzeria – Pizza Furgon
  • Bar mleczny PRL
  • Lody 69 Rekowski Roman
  • Restauracja Babcina kuchnia

4.7/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić