Wąsosz – Atrakcje Turystyczne 2024 – Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść ?

fotografia by PeterBraun74 / Wikipedia

Niedaleko Rawicza, na granicy z Wielkopolską, znajduje się Wąsosz, czyli jedna z licznych miejscowości historycznych na terenie Dolnego Śląska. Staropolskie słowo “wąsosze” oznaczało punkt, w którym coś się zbiega. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ w Wąsoszu zbiegają się dwie rzeki: Barycz i Orla.

Wąsosz otrzymał prawa miejskie pod koniec XIII wieku, a najstarsze stwierdzone ślady obecności człowieka na tych terenach pochodzą z mezolitu. Archeologom udało się odkryć pozostałości po obozowiskach wędrownych grup, które tutaj stacjonowały. W średniowieczu ozwidlenie Baryczy i Orli miały stanowić naturalną barierę ochronną osady. W miejscu, które nie było chronione stanął zamek, który otaczała fosa. Sercem średniowiecznego miasta był prostokątny rynek.

Zamek Piastowski przy ulicy Zamkowej został wybudowany w XIV wieku na zlecenie książąt oleśnicko-głogowskich. Właśnie w tym miejscu pierwotnie stał gród książęcy. Zamek wielokrotnie ulegał przebudowom w kolejnych stuleciach.

W Wąsoszu znajduje się również Kościół Niepokolanego Serca NMP, gotycka budowla, którą wzniesiono w XIII wieku. Pod koniec szesnastego wieku kościół rozbudowano, a dziś stanowi on kościół pomocniczy. Warto jednak odwiedzić jego wnętrze, gdzie znajduje się imponujące lapidarium, a epitafia pochodzą z XVIII i XIX wieku.

Układ urbanistyczny rynku to świetny przykład tego, jak budowano miasta w epoce średniowiecza. Znajdziemy tutaj zabudowę zarówno z XIX, jak i z XIII wieku, a sam plan miasta jest charakterystyczny dla epoki.

Przy ulicy Kolejowej znajduje się z kolei pamiątka po o wiele późniejszych czasach, będąca jednak pomnikiem historii. Jest to zapora kolejowa z 1944 roku, której zadaniem było blokowanie przejazdu wojsk polskich i radzieckich.

Mosty kolejowe na Baryczy i na Orli przy ulicy Janusza Korczaka to poniemieckie mosty z XIX wieku. Miejsca te z pewnością zachwycą miłośników zabytków techniki, a warto je odwiedzić zanim ulegną całkowitemu zniszczeniu, ponieważ do tej pory nie zostały objęte żadną ochroną.

Kilkanaście lat temu uruchomiono w Wąsoszu spływ kajakowy na rzece Barycz. W amfiteatrze znajduje się wypożyczalnia kajaków, a sama trasa ma około 15 kilometrów długości i zajmuje kilka godzin.

4.7/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić