Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy
foto – Autorstwa Bogusław Chyła – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40318705

Jeżeli jesteśmy pasjonatami pięknej przyrody i lubimy odwiedzać parki krajobrazowe, to warto zastanowić się się nad wizytą w Słowińskim Parku Narodowym, który jest jednym z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. Ze względu na dużą różnorodność przyrodniczą zaliczony został w 1977 roku do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Warto zaznaczyć, ze powstał on zaledwie rok wcześniej. Park ten zajmuje obszar ponad 32 tys. hektarów w środkowej części wybrzeża, ponieważ rozciąga się pomiędzy Łebą a Rowami, a dokładnie w odległości około 110. kilometrów na północny zachód od Gdańska. Jeśli zastanawiacie się skąd pochodzi nazwa tego miejsca, to wywodzi się ona od Słowińców, czyli niewielkiej grupy etnicznej, która zamieszkiwała na tych terenach. Oczywiście jej kulturę można poznać w skansenie znajdującym się w Klukach. Być może odwiedziliście już to miejsce w trakcie zielonej szkoły, jednak warto do niego powrócić, żeby móc podziwiać naturalne piękno polskiego wybrzeża.

Warto zastanowić się na jakie atrakcje możemy liczyć odwiedzając właśnie to niesamowite miejsce. Na terenie parku, którego granice od strony północnej stanowi brzeg morza, znajdują się jezioro Łebsko, lasy, torfowiska oraz jezioro Gardno. Jednak największą atrakcją tego miejsca są znane wszystkim ruchome wydmy. Zajmują one spora część parku od strony morza. Jest to największy w Europie obszar wędrującego piasku, ponieważ liczy on około 500 ha powierzchni. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że cały ten teren przypomina pustynię piaskową. Niektóre wydmy przesuwają się wciąż w kierunku wschodnim. Potrafią przemieszczać się nawet z prędkością do 10 m rocznie. Najwyższe z nich osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów, a przykładem może być Łącka Góra wznosząca się 42 metry nad poziom morza. Warto wybrać się w to miejsce, żeby zobaczyć je chociaż raz w życiu. Może się okazać, ze będzie to dla nas niezapomniany widok.

Warto zwrócić również szczególną uwagę na roślinność znajdującą się w tym właśnie parku. W skład flory Słowińskiego Parku Narodowego wchodzi blisko tysiąc gatunków roślin naczyniowych, ponadto wiele gatunków grzybów i mszaków. Warto zwrócić uwagę na fakt, że charakterystyczne dla tego parku jest też strefowy układ roślinności. Jego pasy przebiegają równolegle od brzegu morskiego w głąb lądu. Nie brakuje tam również ciekawych zwierząt. Fauna reprezentowana jest przez takie duże ssaki jak łosie, jelenie, daniele, sarny, dziki. Na terenie parku żyje również około 250. gatunków ptaków, w tym orły bieliki, kormorany czarne, puchacze bociany czarne. Licznie obserwowane są tam również ptaki wodne i błotne. Jeśli wiec jesteśmy pasjonatami przyrody i uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu, to będzie to dla nas idealne miejsce na wycieczkę.

Jeśli już zdecydujemy się na wizytę w Słońskim Parku Narodowym to warto zastanowić się nad tym, jak możemy poruszać sie po tak dużym obszarze. Warto wiedzieć, że w granicach chronionego obszaru poruszać się można tylko pieszo i po wyznaczonych szlakach turystycznych. Jest tu całkiem spore pole do popisu, ponieważ łączna ich długość wynosi 140 km. Szczególnie interesujące są ścieżki przyrodnicze podzielone tematycznie, ponieważ prezentują zjawiska przyrodnicze na tle historii i współczesności Niziny Gardnieńsko-Łebskiej. Na przykład trasa ścieżki przyrodniczo-kulturowej o nazwie „Światło Latarni” pozwala obserwować rośliny synantropijne, a sam szlak biegnie równolegle do niebieskiego szlaku turystycznego w Obwodzie Ochronnym Smołdziński Las. Od parkingu leśnego na szczyt najwyższej zalesionej wydmy z przystankiem na wizytę w latarni morskiej w Czołpinie, dalej wzdłuż brzegu morskiego na zachód do tak zwanej Czerwonej Szopy oraz tereny byłej jednostki wojskowej w Czołpinie. Odległość około pięciu kilometrów pokonuje się w trzy, cztery godziny. Trasa może wydawać się wymagająca, jednak taki spacer na pewno będzie doskonałym pomysłem na spędzenie rodzinnego popołudnia czy też szkolną wycieczkę. Na pewno w trakcie zwiedzania tras tematycznych znajdziemy coś dla siebie.

Oczywiście przed samą wizytą w Słowińskim Parku Narodowym warto także odwiedzić stronę tego miejsca. Znajdziemy tam najnowsze informacje związane z życiem zwierząt i roślin znajdujących się właśnie w tym miejscu. Warto również zapoznać się z z informacjami organizacyjnymi, które również są zawarte właśnie na stronie tego miejsca.
Jak widać wybierając się nad polskie morze warto odwiedzić jeden z parków narodowych znajdujących się na wybrzeżu. Na pewno znajdziemy tam wiele interesujących atrakcji i będziemy mieli możliwość spędzenia aktywnie na świeżym powietrzu kilku godzin wraz z rodziną. Spacerując wyznaczonymi ścieżkami na pewno uda nam się zaobserwować wiele ciekawych zjawisk a także wspólnie z najbliższymi będziemy mieli szansę przeżyć niezapomnianą przygodę wdrapując się na najwyższe wzniesienia. To doskonała atrakcja dla małych i tych większych odkrywców.

 

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić