Słowiński Park Narodowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

foto – Bogusław Chyła / Wikipedia

Słowiński Park Narodowy – znajduje się na północy Polski, w środkowej części wybrzeża, w województwie pomorskim. Położony jest na Pobrzeżu Słowińskim i Wysoczyźnie Damnickiej, mezoregionach stanowiących część Pobrzeża Koszalińskiego.

Dzięki swojemu położeniu, walorom przyrodniczym i krajobrazowym, zaliczany jest do najpiękniejszych miejsc w Polsce.

1. Powstał 1 stycznia 1967 r. Zajmuje powierzchnię 327,44 km2 i należy do grona największych powierzchniowo parków narodowych w Polsce. Powierzchnia otuliny wynosi 302,2 km2. Siedziba dyrekcji parku znajduje się we wsi Smołdzino. Symbolem parku jest mewa srebrzysta.

2. Słowiński Park Narodowy jest szczególnie znany z wędrujących wydm, rozciągających się między miejscowościami Rowy i Łeba. Najpopularniejsze są Wydma Czołpińska i Wydma Łącka. Do Wydmy Czołpińskiej można dotrzeć z miejscowości Czołpino, kierując się czerwonym szlakiem. Do Wydmy Łąckiej można dostać się zielonym szlakiem z Łeby lub z miejscowości Rąbki.

3. Na terenie parku znajdują się dwa duże jeziora przymorskie. Należy do nich Łebsko, trzecie pod względem wielkości jezioro w Polsce oraz Gardno, ósme pod względem wielkości jezioro w kraju. Dwa mniejsze zbiorniki noszą nazwy Dołgie Małe i Dołgie Duże. Głównymi rzekami przepływającymi przez ten obszar są Łeba i Łupawa.

4. Florę parku stanowi 909 gatunków roślin naczyniowych oraz 164 gatunki mchów. Ponadto występuje tu ok. 300 gatunków glonów, 424 gatunki grzybów wielkoowocnikowych oraz 225 gatunków porostów. Morski klimat sprzyja występowaniu takich roślin jak turzyca piaskowa, wiciokrzew pomorski, brzeżyca jednokwiatowa, rosiczka pośrednia. Na Mierzei Łebskiej spotkać można m.in. rukwielę nadmorską, honkenię piaskową, piaskownicę zwyczajną, wydmuchrzycę piaskową, mikołajka nadmorskiego czy lnicę wonną. Jeziora stanowią siedlisko grzybienia białego i grążela żółtego. Na torfowiskach wysokich spotkać można wrzośca bagiennego czy woskownicę europejską. Zbiorowiska leśne stanowią w dużej mierze charakterystyczne dla wybrzeża bory sosnowe zwane bażynowymi.

5. Wśród bezkręgowców dominującą grupę stanowią owady z 490 gatunkami. W zbiornikach wodnych występuje ok. 60 gatunków ryb i 3 gatunki minogów. Płazy reprezentowane są przez 10 gatunków, a gady przez 5. Należą do nich m.in. ropucha szara, żaba moczarowa, żaba wodna, grzebiuszka ziemna, traszka grzebieniasta, jaszczurki zwinka i żyworodna czy żmija zygzakowata. Wśród 274 gatunków ptaków 165 gatunków określanych jest jako lęgowe. Należą do nich m.in. czarnowron, mewa srebrzysta, kormoran, łyska, cyraneczka, głowienka, gęgawa, bielik, kania ruda, błotniak stawowy, puchacz, włochatka, kszyk, rybitwa białoczelna, sieweczka obrożna, ohar, kania ruda. Przedstawiciele ssaków stanowią 60 % wszystkich gatunków występujących na terenie Polski. Wśród nich znajdują się m.in. rzęsorek mniejszy, mroczek posrebrzany, morświn, foka szara, bóbr, wydra, 15 gatunków nietoperzy.

6. Ochroną ścisłą w parku objętych jest 13 obszarów o łącznej powierzchni 5 327,03 ha. Należą do nich: Bielice, Bory Torfowe, Dołgie Wielkie, Dołgie Małe, Gackie Lęgi, Gardnieńskie Lęgi, Klukowe Buki, Klukowe Lęgi, Mierzeja, Moroszka, Olszyna, Wyspa Kamienna i Żarnowskie Lęgi.

7. Przez park przebiegają liczne piesze szlaki turystyczne, z których do najdłuższych należą czerwony Szlak Nadmorski Łeba – Rowy oraz żółty Szlak Słowińców Gardna Wielka- Łeba. Ponadto skorzystać można ze szlaków kajakowych wytyczonych na rzece Łebie i rzece Łupawie oraz z 1,5-kilometrowej ścieżki rowerowej na odcinku Łeba – Rąbka. Przez teren Słowińskiego Parku Narodowego przebiega ponadto częściowo Pomorski Szlak św. Jakuba.

8. W Czołpinie znajduje się Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Usytuowane jest w zabytkowej Osadzie Latarników z 1871 r. Ekspozycje poświęcone są Słowińskiemu Parkowi Narodowemu i jego ekosystemom, Bałtykowi, ruchomym wydmom, latarniom morskim i systemom nawigacji, ratownictwu morskiemu czy historii Osady Latarników. Bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy 10 zł.

9. W Filii Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Rąbce można zapoznać się z wydmami Mierzei Łebskiej oraz piaskolubną florą i fauną. W Filii Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Rowach prezentowane są zagadnienia związane z plażą oraz jeziorami przymorskimi. Wstęp do każdej z filii kosztuje 6 zł w przypadku biletu normalnego i 3 zł w przypadku biletu ulgowego.

10. Na terenie parku wytyczonych zostało 7 ścieżek przyrodniczych. Należą do nich ścieżki „Klucki Las”, „Światło Latarni”, „Rowokół”, „Gardnieńskie Lęgi”, „Żarnowska”, „Rąbka” i „Rowy”. Łącznie długość ścieżek przyrodniczych wynosi ponad 44 km. Do każdej z nich został wydany przewodnik ułatwiający zapoznanie się ze specyfiką danego obszaru.

11. Jedną z największych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego stanowi latarnia Czołpino. Znajduje się ona na zalesionej wydmie znajdującej się 55 m n.p.m. Sama latarnia wznosi się na wysokość 25 m. Oddalona jest ok. 1 km od brzegu. Została zbudowana z cegły w latach 1872-1875. Widok z tarasu obejmuje okoliczne wydmy, jeziora Łebsko i Gardno oraz mierzeję Łebsko. Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł.

12. Najwyższym wzniesieniem Wybrzeża Słowińskiego jest Rowokół (114,8 m n.p.m.).Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości ponad 20 m, z której rozciąga się panorama Smołdzina, jezior Łebsko i Gardno oraz wybrzeża Bałtyku. W czasach pogańskich na szczycie czczony był bóg Swarożyc. Od XIII do XVI w. mieściło się tu natomiast sanktuarium Najświętszej Maryi Panny. Na Rowokół prowadzi niebieski szlak turystyczny. Wstęp na wieżę widokową kosztuje 6 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy.

13. Jednorazowy wstęp na teren Słowińskiego Parku Narodowego kosztuje 7 zł w przypadku biletu normalnego i 3,50 zł w przypadku biletu ulgowego. Opłat nie pobiera się od dzieci do lat 7. W ofercie znajdują się również bilety „Kompleks Czołpino” obejmujące wstęp do parku, wstęp do Muzeum w Czołpinie i wstęp na latarnię morską w Czołpinie. Kosz wynosi 20 zł za bilet normalny i 12 zł za bilet ulgowy.

14. W Klukach mieści się Muzeum Wsi Słowińskiej. Stanowi ono oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Gromadzi na swoim terenie budynki ludowe charakterystyczne dla Słowińców. Mają one konstrukcję szkieletową. W muzeum zobaczyć można ogółem 18 budynków, w tym chałup, obórek i stodół. Najstarszy obiekt pochodzi z XVIII w. Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy 12 zł.

15. Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce prezentuje pozostałości niemieckiego doświadczalnego poligonu rakietowego z czasów II wojny światowej. Gromadzi rakiety, przede wszystkim pochodzące z czasów II wojny światowej. W dawnym bunkrze dowodzenia mieści się niewielka ekspozycja. Dodatkową atrakcję stanowi wieża widokowa. Bilet normalny kosztuje 17 zł a ulgowy 15zł.

4.2/5 - (40 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić