Zamek w Kwidzynie to średniowieczna budowla wzorowana na zamkach krzyżackich, która stanowi wielką atrakcję turystyczną regionu. Co warto o niej wiedzieć i jak przedstawia się jej historia? Poniżej znajdują wybrane informacje.
1. Obecnie istniejący tutaj zamek został wybudowany na miejscu tak zwanego Starego Zameczku, który wybudowali Krzyżacy. We wczesnym średniowieczu dokładnie w tym miejscu znajdował się pruski gród.
2. W 1930 roku trwały badania archeologiczne, które miały na celu zbadanie zamku biskupiego. Dzięki nim udało się stworzyć zarys pierwotnej budowli, która składała się z dwóch skrzydeł, dwóch wież i dziedzińca.
3. W XVI wieku oryginalna budowla Krzyżaków została zburzona, a pozyskane z niej materiały zostały wykorzystane nie tylko do budowy zamku kapitulnego, ale również do stworzenia innych budowli w okolicy.
4. Zamek Kapituły Poznańskiej, który w Kwidzynie można podziwiać do dnia dzisiejszego, zaczęto budować już w XIV wieku. Po raz pierwszy wspomniano o nim w dokumentach w 1334 roku, a do jego budowy wykorzystano nie tylko kamienie, ale również cegły.
5. Na początku zamek ten miał być osobną budowlą, ale po jakimś czasie połączono go z katedrą, a jego najwyższa wieża narożna została przekształcona w dzwonnicę. Był o okres, w którym w Kwidzynie powstawał unikatowy na skalę krajową zespół architektoniczny, a zespół zamkowo-katedralny miał stać się jego częścią.
6. Kiedy Kwidzyn został przyznany Zakonowi Krzyżackiemu, biskupstwo pomezańskie oddano polskiemu biskupowi, ale po jego śmierci Krzyżacy podjęli próbę przejęcia zamku. Interwencja wojsk polskich doprowadziła do tak zwanej Wojny Księżej, a w 1478 roku polskie wojska zdobyły Kwidzyn. Mieszczanie schowali się wówczas na terenie zamku i podpalili miasto, a całe działania wojenne doprowadziły do znacznego uszkodzenia budowli.
7. W XVI wieku kolejne działania wojenne miały destrukcyjny wpływ na zamek, ale jeden z biskupów wyremontował go na własny koszt. W połowie stulecia zamek ten został oddany do użytku urzędnikom Albrechta Hohenzollerna, a na zaproszenie króla pruskiego Fryderyka I przybył tutaj nawet car Rosji, Piotr I Wielki.
8. W pierwszej połowie XVIII wieku południowe skrzydło zamku zostało przekształcone w magazyn spożywczy, a z kolei po pierwszym rozbiorze Polski w zamku znajdowała się siedziba sądu. To właśnie wtedy przeorganizowano układ pomieszczeń w środku, tworząc szereg małych pokoików. Zachodni krużganek rozebrano, aby stworzyć schody, a część zamku zmieniono na cele więzienne.
9. W drugiej połowie XIX wieku na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV rozpoczęły się prace renowacyjne i modyfikacja zamku. To właśnie wtedy odbudowano wieże narożne i zrekonstruowano sklepienia w pomieszczeniach.
10. W 1933 roku kanclerzem Niemiec został Adolf Hitler, a juz rzy lata później na zamku w Kwidzynie powstała siedziba hitlerowskiej szkoły Hitlerjugend.
11. Szkoła hitlerowska istniała na zamku do końca drugiej wojny światowej, a wkroczenie Armii Czerwonej do miasta na szczęście nie zakończyło się zniszczeniem budowli.
12. Obecnie w zamku mieści się Muzeum w Kwidzynie, gdzie turyści mogą podziwiać eksponaty dotyczące sztuki, historii, etnografii czy przyrody.