Zamek Kwidzyn ­čŚ║´ŞĆ Informacje i Ciekawostki

foto – Pawel Wojtyczka / Wikipedia

Zamek w Kwidzynie to ┼Ťredniowieczna budowla wzorowana na zamkach krzy┼╝ackich, kt├│ra stanowi wielk─ů atrakcj─Ö turystyczn─ů regionu. Co warto o niej wiedzie─ç i jak przedstawia si─Ö jej historia? Poni┼╝ej znajduj─ů wybrane informacje.

1. Obecnie istniej─ůcy tutaj zamek zosta┼é wybudowany na miejscu tak zwanego Starego Zameczku, kt├│ry wybudowali Krzy┼╝acy. We wczesnym ┼Ťredniowieczu dok┼éadnie w tym miejscu znajdowa┼é si─Ö pruski gr├│d.

2. W 1930 roku trwały badania archeologiczne, które miały na celu zbadanie zamku biskupiego. Dzięki nim udało się stworzyć zarys pierwotnej budowli, która składała się z dwóch skrzydeł, dwóch wież i dziedzińca.

3. W XVI wieku oryginalna budowla Krzyżaków została zburzona, a pozyskane z niej materiały zostały wykorzystane nie tylko do budowy zamku kapitulnego, ale również do stworzenia innych budowli w okolicy.

4. Zamek Kapituły Poznańskiej, który w Kwidzynie można podziwiać do dnia dzisiejszego, zaczęto budować już w XIV wieku. Po raz pierwszy wspomniano o nim w dokumentach w 1334 roku, a do jego budowy wykorzystano nie tylko kamienie, ale również cegły.

5. Na pocz─ůtku zamek ten mia┼é by─ç osobn─ů budowl─ů, ale po jakim┼Ť czasie po┼é─ůczono go z katedr─ů, a jego najwy┼╝sza wie┼╝a naro┼╝na zosta┼éa przekszta┼écona w dzwonnic─Ö. By┼é o okres, w kt├│rym w Kwidzynie powstawa┼é unikatowy na skal─Ö krajow─ů zesp├│┼é architektoniczny, a zesp├│┼é zamkowo-katedralny mia┼é sta─ç si─Ö jego cz─Ö┼Ťci─ů.

6. Kiedy Kwidzyn zosta┼é przyznany Zakonowi Krzy┼╝ackiemu, biskupstwo pomeza┼äskie oddano polskiemu biskupowi, ale po jego ┼Ťmierci Krzy┼╝acy podj─Öli pr├│b─Ö przej─Öcia zamku. Interwencja wojsk polskich doprowadzi┼éa do tak zwanej Wojny Ksi─Ö┼╝ej, a w 1478 roku polskie wojska zdoby┼éy Kwidzyn. Mieszczanie schowali si─Ö w├│wczas na terenie zamku i podpalili miasto, a ca┼ée dzia┼éania wojenne doprowadzi┼éy do znacznego uszkodzenia budowli.

7. W XVI wieku kolejne działania wojenne miały destrukcyjny wpływ na zamek, ale jeden z biskupów wyremontował go na własny koszt. W połowie stulecia zamek ten został oddany do użytku urzędnikom Albrechta Hohenzollerna, a na zaproszenie króla pruskiego Fryderyka I przybył tutaj nawet car Rosji, Piotr I Wielki.

8. W pierwszej po┼éowie XVIII wieku po┼éudniowe skrzyd┼éo zamku zosta┼éo przekszta┼écone w magazyn spo┼╝ywczy, a z kolei po pierwszym rozbiorze Polski w zamku znajdowa┼éa si─Ö siedziba s─ůdu. To w┼éa┼Ťnie wtedy przeorganizowano uk┼éad pomieszcze┼ä w ┼Ťrodku, tworz─ůc szereg ma┼éych pokoik├│w. Zachodni kru┼╝ganek rozebrano, aby stworzy─ç schody, a cz─Ö┼Ť─ç zamku zmieniono na cele wi─Özienne.

9. W drugiej po┼éowie XIX wieku na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV rozpocz─Ö┼éy si─Ö prace renowacyjne i modyfikacja zamku. To w┼éa┼Ťnie wtedy odbudowano wie┼╝e naro┼╝ne i zrekonstruowano sklepienia w pomieszczeniach.

10. W 1933 roku kanclerzem Niemiec został Adolf Hitler, a juz rzy lata później na zamku w Kwidzynie powstała siedziba hitlerowskiej szkoły Hitlerjugend.

11. Szko┼éa hitlerowska istnia┼éa na zamku do ko┼äca drugiej wojny ┼Ťwiatowej, a wkroczenie Armii Czerwonej do miasta na szcz─Ö┼Ťcie nie zako┼äczy┼éo si─Ö zniszczeniem budowli.

12. Obecnie w zamku mie┼Ťci si─Ö Muzeum w Kwidzynie, gdzie tury┼Ťci mog─ů podziwia─ç eksponaty dotycz─ůce sztuki, historii, etnografii czy przyrody.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Tw├│j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s─ů oznaczone *

Mo┼╝esz R├│wnie┼╝ Polubi─ç