Kaszuby Atrakcje

foto – Pixabay

Stara Kaszubska legenda głosi, że Pan Bóg tworząc świat, siódmego dnia przysiadł, aby odpocząć. Kiedy tak siedział zobaczył, że zostało mu trochę gór, trochę jezior, trochę lasów, trochę pól i łąk. Wziął to wszystko zapakował do jednego wora, potrząsnął i wysypał. Wszystko co wypadło z wielkiego wora spadło w jedno miejsce. I właśnie w taki sposób powstały Kaszuby. Legenda, legendą, a prawda jest taka, że kto raz przyjedzie na Kaszuby pokocha je na zawsze i wracał tu będzie kiedy tylko nadarzy się okazja. Dokładnie tak jak w legendzie na Kaszubach znajdzie się malownicze większe i mniejsze pagórki. Jeziora jak górskie stawy ukryte pomiędzy zarośniętymi lasami wzgórzami. Niezwykle malownicze równe przestrzenie jak doliny w górach, można również tu spotkać. Aby to wszystko zobaczyć wystarczy odbić odrobiną od głównych dróg i bocznymi drogami objechać kawałek terenu. Jak tak na całe Kaszuby popatrzeć to nie ma się co dziwić, że Kaszubi tak kochają ten swój nie do końca przyjazny kawałek ziemi. Choć piękny krajobrazowo fragment Polski to zarazem bardzo ciężki teren do uprawy rolnej. Kaszubi i na to znaleźli sposób. Tym sposobem jest uprawa słynnych kaszubskich truskawek.

Co jeszcze oprócz truskawek oferują Kaszuby

1. Kaszuby
Region kulturowy będący częścią Pomorza Gdańskiego. Powszechnie ludność zamieszkująca ten rejon posługuje się językiem kaszubskim, któremu w 2005 roku nadano status języka regionalnego. Każdy kto przyjeżdża tu pierwszy raz może być zdziwiony, że na tablicach informujących o nazwie miejscowości napisy są dwujęzyczne, a jednym z tych języków jest właśnie kaszubski. Co do tego gdzie zaczynają, a gdzie kończą się Kaszuby, trwają odwieczne spory. O tym jak to wygląda w rzeczywistości najlepiej przekonać się przyjeżdżając na te tereny. Wyznacznik administracyjny nie odzwierciedla faktycznego zasięgu kaszubskiej ludności. A co do języka kaszubskiego ciekawe jest to, że funkcjonuje kilka „wersji” lub poprawniej gwar kaszubskich. Prawda jest taka że Kaszub z Pucka możne mieć problem z porozumieniem się np. z Kaszubem z Kościerzyny, Bytowa czy Ustki. Mieszkaniec centralnej Polski nie jest w stanie zrozumieć tego co mówią rodowici Kaszubi posługujący się swoim językiem.

2. Szwajcaria Kaszubska
Określenie to jak najbardziej pasuje, choć góry nieco niższe, ale jeziora i lasy jakby ładniejsze na Kaszubach. Rejon określany jako Szwajcaria Kaszubska to część Pojezierza Kaszubskiego. Największym miastem są Kartuzy uznawane za stolicę tego rejonu Kaszub. Najważniejszym wycinkiem tego pojezierza jest utworzony w 1984 roku Kaszubski Park Krajobrazowy. Powierzchnia Parku to zaledwie 33 tysiące hektarów. Na terenie Parku wznosi się najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego – Wieżyca 329 m. n.p.m. Rozmawiając z Kaszubami zamieszkującymi różne miejsca Szwajcarii Kaszubskiej wszyscy uważają, że ich miejscowość jest stolicą tego regionu. Tak twierdzą mieszkańcy Stężycy, Somonina, Chmielna, Sierakowic. I wszyscy oni mają rację każda z tych miejscowości ma swój niepowtarzalny urok. Chcąc poznać urok tego rejonu Polski opis nie da rady pokazać piękna tej krainy. Aby to cudo zobaczyć i poczuć tajemniczość Kaszub trzeba tu po prostu przyjechać i pobyć choćby przez kilka dni.

3. Wdzydze
Kaszubska wieś nad jeziorem Gołuń. We wsi znajduje się najstarszy w Polsce skansen Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Skansen założony został w 1906 przez miejscowego nauczyciela Izydora Gulgowskiego. Skansen założył działając wspólnie z żoną Teodorą. Eksponaty prezentowane w skansenie odnoszą się do miejscowego budownictwa i najstarsze pochodzą z XVII wieku. Perełką w zbiorach jest XVII wieczny kościółek przeniesiony ze Swornegaci oraz holenderski wiatrak z tego samego wieku.

4. Szymbark
Miejscowość nieopodal Kościerzyny. Szymbark zasłyną w Polsce i na świecie z „Domu do Góry Nogami”. W bardzo ciekawej formie przedstawiono wnętrze domu w którym chodzi się po suficie, a podłoga stanowi sufit. Wrażenie jest niesamowite i nie da się go opisać, trzeba po prostu wejść do środka i poczuć wszystko na własnej skórze. Ten ciekawy obiekt znajduje się na terenie Centrum Edukacji i Promocji w Szymbarku. Jest to prywatny obiekt na terenie, którego zgromadzone zostały różne elementy związane z historią regionu i jego mieszkańcami. Można tu zapoznać się z losami Kaszubów rozrzuconych po całym świecie poczynając od Syberii po obie Ameryki. Na terenie obiektu znajduje się specjalne pomieszczenie zajęte przez najdłuższą deskę świata. Deska ma długość 46 metrów i 53 centymetry i jest oficjalnie uznana za najdłuższą wykonaną z jednego pnia drzewa.

5. Lębork
Niewiele osób kojarzy to miejsce z Kaszubami. W Lęborku znajduje się pokrzyżacki zamek oraz fragmenty murów i baszt obronnych. Obecny stan zamku i pozostałości obronnych, poddany został częściowej rekonstrukcji.

6. Zamek w Bytowie
Ziemia kaszubska przez długie lata znajdowała się pod władaniem Zakonu Krzyżackiego. Pozostałościami po tych czasach są zamki. Jeden z nich znajduje się w Bytowie. Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku jest utrzymany w stylu gotyckim. Zamek w całej swojej wielowiekowej historii zmieniał swoich użytkowników. W zależności od kierunku wiania wiatru historii był świadkiem różnych wydarzeń historycznych. Zamek został odbudowany i w chwili obecnej w jego wnętrzach znajduje się między innymi Muzeum Zachodniokaszubskie oraz hotel z restauracją.

7. Kościerzyna
Kościerzyna to duże miasto na kaszubskiej ziemi. Do ciekawostek zaliczyć można Muzeum Kolejnictwa. W budynkach starej parowozowni podziwiać można wspaniałe eksponaty starych parowozów. W mieście funkcjonuje Muzeum Ziemi Kościerskiej w którym zgromadzono wiele eksponatów związanych z miastem.

8. Droga Kaszubska
Ciekawa propozycja dla zmotoryzowanych turystów. 21 kilometrowy odcinek zaczynający się w miejscowości Garcz. Przemieszczając się przez tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego pokonuje się kolejno miejscowości Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnicę Dolną i Ostrzyce. Na trasie znajdują się także kaszubskie jeziora. Trasa turystyczna zainicjowana została przez Bernarda Szczęsnego znanego działacza społecznego. Udając się w taką przejażdżkę można podziwiać piękno kaszubskiego krajobrazu.

 

4.5/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić