10 Ciekawostek o Hevelianum w Gdańsku

Hevelianum
foto – Autorstwa Łukasz Golowanow – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4426679

Hevelianum to jedno z najnowszych atrakcji w Gdańsku – centrum naukowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieści się przy ulicy Gradowej 6, w dzielnicy Śródmieście.

1. Hevelianum położone jest na terenie dawnego fortu na Górze Gradowej (46 m n.p.m.). Na szczycie wzniesienia znajduje się punkt widokowy oraz podświetlany nocą Krzyż Milenijny. Dawniej znajdował się tu Bastion Jerozolimski. Cały obszar zespołu pofortecznego zajmuje ok. 27 ha. Prawdopodobnie niegdyś znajdował się tu gród, z którego potem wyrosło miasto Gdańsk.

2. Plany założenia na Górze Gradowej centrum naukowego pojawiły się w 1997 r. Pierwsze wystawy zostały otwarte w lipcu i listopadzie 2008 r. Początkowo obiekt funkcjonował pod nazwą Park Kulturowy Fortyfikacji „Twierdza Gdańsk”. W 2013 r. została ona zmieniona na Centrum Hewelianum, a w 2018 r. na funkcjonującą obecnie – Hevelianum.

3. Patronem przedsięwzięcia jest Jan Heweliusz, gdański astronom i matematyk, człowiek o wielu pasjach, żyjący w latach 1611-1687. Wszechstronność zainteresowań Heweliusza przyświecała również założycielom tego miejsca, którzy stworzyli interdyscyplinarny obiekt naukowy.

4. Na cele działalności Hevelianum zaadaptowano dawne forteczne pomieszczenia, pochodzące głównie z lat 1867-1874. Punkt informacyjny, zwany Recepcją, mieści się w wybudowanych w 1870 r. koszarach schronowych.

5. W budynku wozowni artyleryjskiej z 1875 r. funkcjonuje restauracja Wozownia Gdańska. W menu królują głównie dania kuchni polskiej. W ofercie znajduje się ponadto możliwość organizacji imprez okolicznościowych do 300 osób.

6. W okolicach prochowni wojennej zorganizowana została pasieka. W 2019 r. liczyła 5 uli, natomiast w 2020 r. ich liczba wzrosła do 8. Mieszka w nich ok. 400 tys. pszczół.

7. W wakacje i ferie Hevelianum czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-18. W pozostałym okresie czynne jest od wtorku do piątku w godz. 8-16 oraz w weekendy w godz. 10-18. Na stronie internetowej zamieszczony jest wykaz dodatkowych dni, w których obiekt jest nieczynny. Cena biletów zależna jest od rodzaju atrakcji. W związku z sytuacją pandemiczną część propozycji prezentowana jest w formie online.

8. Wystawy i warsztaty organizowane w Hevelianum koncentrują się przede wszystkim na naukach przyrodniczych i ścisłych. W ofercie znajdują się również bezpłatne ekspozycje dotyczące historii fortu, Góry Gradowej i wojskowości.

9. Obecnie prowadzone są prace w dawnym Domu Zdrojowym w Brzeźnie, w którym ma powstać ośrodek zajmujący się edukacją z zakresu ekologii. W planach jest budowa planetarium na Górze Gradowej, w nawiązaniu do planetarium, które na dachach swoich kamienic skonstruował Heweliusz. Podejmowane są również starania o stworzenie ekspozycji dotyczącej człowieka i współczesnego świata w zespole szpitalnym Bożego Ciała.

10. W 2020 r. została wydana książka „Góra Gradowa – krótka historia” autorstwa pełnomocnika dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego, Jana Daniluka. Prezentuje ona historię tego miejsca od czasów najdawniejszych po współczesność. W 2021 r. wydany został przewodnik tego autora „Dzieje Fortu. Spacerownik”.

 

4.1/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić