Góry Sowie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

góry sowie
foto – Wikipedia

Góry Sowie stanowią część Sudetów Środkowych. Położone są na terenie województwa dolnośląskiego, a otaczają je liczne miejscowości wypoczynkowe, uzdrowiska i malownicze, zabytkowe miasteczka. Stanowią ważną atrakcję turystyczną: tutejsze szlaki piesze i rowerowe są doskonale zagospodarowane, a wiele z nich stanowi doskonałe miejsce na piesze wycieczki nawet z małymi dziećmi.

1. Góry Sowie zajmują powierzchnię około 200 kilometrów kwadratowych. Na ich terenie podziwiać można łagodne zbocza górskie, przełęcze, sosnowe bory, polany, a także ciekawe formacje skalne, które stanowią jedną z największych atrakcji tego rejonu.

2. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa – masyw górski o wysokości 1015m n.p.m. Szczyt otoczony jest dwoma dopływami Odry: Nysą Kłodzką i Bystrzycą. Góra słynie przede wszystkim z doskonałych warunków narciarskich, a na jej zboczach wytyczono wiele tras o różnym poziomie trudności.

3. We wczesnym paleozoiku (około 250 milionów lat temu) tereny te pokrywało ogromne morze. Na jego dnie wykształciły się nalotowe i osadowe formy, z których w trakcie trwania procesu orogenezy, wykształciły się dzisiejsze Góry Sowie. Na ich terenie znajdowano wiele ciekawych skamielin, które świadczą o bogatym, podwodnym życiu sprzed setek milionów lat.

4. Na terenie Gór Sowich znaleźć można m.in. kryształy górskie, ametysty, turmaliny, a nawet granaty.

5. Fauna Gór Sowich jest bardzo różnorodna. W tutejszych lasach żyją m.in. jelenie, sarny, borsuki i nietoperze oraz wiele gatunków ptaków (w tym puchacze, bociany czarne i jastrzębie). Okolice rzek i potoków zamieszkiwane są przez salamandry plamiste, żaby wodne, zaskrońce i żmije.

6. Na terenie Gór Sowich znajdują się cztery główne schroniska górskie: “Bacówka”, “Sowa”, “Orzeł” i “Zygmuntówka”. Wszystkie oferują miejsca noclegowe dla turystów, a także dostęp do świetlicy, kuchni schroniskowej i bufetu. Schroniska umiejscowione są przy głównych szlakach turystycznych w pobliżu puntów widokowych.

7. Najpiękniejsze widoki na Góry Sowie rozciągają się z dwóch wież widokowych umiejscowionych na Kalenicy i na Wielkiej Sowie. Szczególnie warta uwagi jest wieża widokowa na Wielkiej Sowie, która została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku. Budowla zaliczana jest to tzw. Wież Bismarcka czyli prostych, murowanych wież, które powstały na cześć słynnego przywódcy pruskiego.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie dolnośląskim 🗺️


8. Przez obszar Gór Sowich przebiega siedem pieszych szlaków turystycznych. Dostać się nimi można m.in. na Kalenicę, Wielką Sowę, Lisie Skały, Wzgórza Włodzickie i Osówkę.

9. Jedną z największych historycznych atrakcji gór są pozostałości po nazistowskim kompleksie Riese. Był to projekt stworzenia ogromnego, podziemnego kompleksu bunkrów, magazynów, tuneli i pomieszczeń mieszkalnych, a także miejsce ukrycia Adolfa Hitlera. Dziś większość niedokończonego kompleksu jest niedostępna dla zwiedzających ze względu na możliwość zawalenia stropów i ścian tunelów. Turyści mogą jednak odwiedzić podziemia Osówki, sztolnię Włodarz, a także otwartą w 2001 roku podziemną trasę “Rzeczkę”, która należy do Muzeum Sztolni Walimskich.

10. Przez obszar Gór Sowich niegdyś przebiegała trasa Kolei Sowiogórskiej, która ciągnęła się na ponad 60 kilometrów. Infrastrukturę kolejową wybudowano pod koniec XIX wieku i początkowo miała ona służyć do transportu surowców naturalnych, jednak szybko stała się atrakcją turystyczną. Kolej rozebrano po I wojnie światowej, jednak do dziś w wielu miejscach (np. na terenie miejscowości Srebrna Góra) znajdują się kamienne mosty, wiadukty i pozostałości po dawnych torach kolejowych.

11. Na terenie Gór Sowich umiejscowionych jest wiele kompleksów narciarskich, przy których wytoczono wspaniałe trasy zjazdowe. Do najpopularniejszych należy kompleks narciarski “Rzeczka”, resort Przełęcz Sokola Ski oraz Bukowa Chata. Przy wszystkich obiektach znajdują się wyciągi narciarskie, a resorty dysponują także punktami gastronomicznymi, szkółkami dla początkujących i wypożyczalniami sprzętu narciarskiego.

12. Sowie Góry to także idealne miejsce na wycieczki rowerowe. Przez ich obszar przebiegają trzy długie pętle rowerowe, które rozpoczynają się w Nowej Rudzie i Głuszycy. Także niektóre fragmenty szlaków pieszych możliwe są do przemierzania na dwóch kołach.

13. Jednym z najbardziej malowniczych obszarów Gór Sowich jest Przełom Bystrzycy, a także stworzone na rzece sztuczne, zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Brzegi jeziora są świetnie zagospodarowane turystycznie: znajdują się tu lokale gastronomiczne, pensjonaty, sklepy i domki wypoczynkowe. Zbiornik chętnie wykorzystywany jest przez miłośników uprawiania sportów wodnych.

14. W pobliżu Jeziora Bystrzyckiego umiejscowiony jest Zamek Grodno – pozostałości po średniowiecznej budowli, która wzniesiona została w XIV wieku na zlecenie króla Bolka I. Obecnie w środku mieści się oddział Muzeum Wałbrzyskiego, gdzie podziwiać można liczne eksponaty historyczne i etnograficzne.

15. Na terenie Gór Sowich znajduje się wiele ciekawych miejscowości wypoczynkowych, miasteczek turystycznych i uzdrowisk. Do najpopularniejszych z nich należą: Nowa Ruda, Jedlina-Zdrój, Bystrzyca Górna i Srebrna Góra.

16. Będąc w tej okolicy warto wybrać się również do Podziemnego Miasta Osówka – to jedna z największych atrakcji województwa dolnośląskiego. Podziemna sieć tuneli stanowiła część ogromnego kompleksu, który zbudowany i wykorzystywany był przez nazistowskie wojska III Rzeszy

4.4/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić