Milicz Atrakcje 2024 🗺️ Co warto tutaj zobaczyć ?

fotografia by Kamil Rogowski / Wikipedia

Milicz to piękne, zabytkowe miasto, położone w województwie dolnośląskim. Słynie ze stawów hodowlanych, z których pochodzi lokalna odmiana karpia – wizytówki gminy i regionalnego przysmaku. Miasteczko jest doskonałą, kameralną bazą wypadową do zwiedzania pogranicza Dolnego Śląska i województwa wielkopolskiego, a w okolicy nie brakuje atrakcji dla całej rodziny.

1. Historia Milicza

Osadnictwo w okolicach dzisiejszego Milicza sięga końca IX wieku, a już w 960 roku w tym miejscu powstało pierwsze grodzisko obronne, przez kolejne lata wielokrotnie rozbudowywane. Na przełomie XII i XIII wieku Milicz zyskał duże znaczenie handlowe – powstał tu pierwszy rynek, a także zabudowania rzemieślników i handlarzy, którzy sprzedawali lokalne wyroby. Przez setki lat miasto stanowiło ważny punkt na przechodzącym przez region szlaku handlowym, dzięki czemu w późniejszych wiekach szybko rozwinęły się tu różne gałęzie przemysłu (w tym przemysł budowlany i drzewny). Obecnie Milicz jest miejscowością turystyczną, w której znajduje się wiele zabytkowych budowli.

2. Pałac Maltzanów

Jedną z największych atrakcji turystycznych Milicza jest przepiękny Pałac Maltzanów, który wybudowany został pod koniec XVIII wieku. Klasycystyczny budynek zdobią liczne rzeźby i płaskorzeźby, przedstawiające sceny mitologiczne. Choć same wnętrza budynku są obecnie niedostępne dla zwiedzających, turyści chętnie odwiedzają wspaniały zespół parkowy, który rozciąga się dookoła pałacu. Znajdują się tu alejki spacerowe, stawy, a także liczne rzeźby, fontanny i romantyczne zagajniki z miejscami do odpoczynku.

3. Kościół św. Andrzeja Boboli

Wśród zabytków Milicza na wyróżnienie z pewnością zasługuje Kościół św. Andrzeja Boboli, który wybudowany został na początku XVIII wieku. Budynek cechuje się charakterystyczną architekturą szachulcową, typową dla budownictwa pomorskiego i alpejskiego, rzadko spotykaną w tej części Polski. W środku kościoła podziwiać można wspaniałe organy, które powstały w 1887 roku oraz trzy zabytkowe dzwony, które znajdują się w 49-metrowej wieży kościelnej.

4. Stawy Milickie

Stawy Milickie to zespół aż 285 niewielkich zbiorników wodnych, których łączna powierzchnia wynosi aż 77 kilometrów kwadratowych. Stawy zostały założone przez cystersów w XIII wieku i do dziś pozostają największym w Europie kompleksem stawowym, w którym hodowane są karpie. Miejsce to jednak jest także ciekawą atrakcją turystyczną, która przyciąga miłośników ornitologii. W okolicach Stawów Milickich znajdują się stanowiska obserwacyjne i wieże widokowe, które umożliwiają na podziwianie prawie 300 gatunków ptaków.

5. Park Krajobrazowy “Dolina Baryczy”

Milicz częściowo leży w obrębie Parku Krajobrazowego “Dolina Baryczy” – malowniczego terenu, przez który przepływa rzeka Barycz. Cały park ma powierzchnię ponad 87 tysięcy hektarów, na których wydzielono 5 rezerwatów ochrony przyrody. Ciekawostką jest, że obszar stanowi jedną z najbardziej wartościowych ostoi ptactwa w Europie. Można zaobserwować tu prawie 300 różnych gatunków ptaków, a ponad połowa z nich ma w tym miejscu swoje miejsca lęgowe. Przez tereny Parku Krajobrazowego przechodzą liczne szlaki piesze i rowerowe.

6. Kajakarstwo w okolicach Milicza

Dolina Baryczy jest szczególnie popularna wśród miłośników kajakarstwa. Rzeką prowadzi malowniczy szlak kajakowy, który uznawany jest przez wielu za jeden z najpiękniejszych w całej Polsce. Rzeka Barycz jest stosunkowo wolna i łatwa do nawigacji, a niektóre jej części doskonale nadają się do uprawiania kajakarstwa przez osoby niedoświadczone.

7. Kolorowy Szlak Karpia

Kolorowy Szlak Karpia prowadzi przez najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Dolinie Baryczy i jej okolicach. Znajdują się na nim ogromne, kolorowe rzeźby ryb, które ustawione zostały przy największych atrakcjach tego regionu. Łącznie na szlaku umieszczono aż 30 kolorowych karpi, które umiejscowione zostały m.in. w Miliczu, Żmigrodzie i Twardogórze. Ich poszukiwanie oraz odkrywanie tajemnic zabytków to doskonała zabawa dla najmłodszych turystów.

8. Muzeum Bombki w Miliczu

Muzeum Bombki w Miliczu to unikalna atrakcja w skali całego kraju. W kameralnym obiekcie znajduje się ponad 6 tysięcy eksponatów: przepięknych, ręcznie malowanych bombek, zabytkowych ozdób choinkowych z czasów PRL-u oraz dużych kolekcji tematycznych. Dodatkową atrakcją tego miejsca są spotkania i warsztaty w sezonie świątecznym, które przyciągają nie tylko najmłodszych turystów.

9. Aleja Gwiazd w Miliczu

Choć symbolem Milicza bez wątpienia są cysterskie karpie, miasto to słynie także z gwiazd sportu, które się w nim urodziły. Na ich cześć powstała milicka Aleja Gwiazd, gdzie zobaczyć można upamiętniające tablice wielu sportowców, przede wszystkim ważnych osobistości świata piłki siatkowej. Swoje “gwiazdy” mają tu m.in. Stanisław Gościniak, Zbigniew Zarzycki, Ryszard Bosek i Andrzej Niemczyk.

10. Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Krośnicka Kolej Wąskotorowa to wycieczkowa, parkowa kolejka, która przejeżdża trasę o długości około 3 kilometrów. Podczas wycieczki zabytkowymi wagonikami zobaczyć można przepiękny zespół parkowo-pałacowy w Krośnicach, część Stawów Milickich oraz Pałac w Wierzchowicach. Łącznie na trasie kolejki znajduje się pięć przystanków, na których umieszczono tablice edukacyjne, informujące o historii regionu.

11. Muzeum Regionalne w Krotoszynie

Muzeum Regionalne w Krotoszynie umiejscowione zostało w zabytkowym, osiemnastowiecznym budynku, niegdyś będącym siedzibą klasztory trynitackiego. Obecnie w Muzeum Regionalnym podziwiać można wystawy poświęcone trzem głównym zagadnieniom: sztuce regionalnej okolic Krotoszyna, historii od czasów prehistorycznych do współczesności oraz kulturze ludowej miasta.

12. Atrakcje Trzebnicy

Trzebnica to piękne, zabytkowe miasteczko, które położone jest zaledwie 30 kilometrów od Milicza. Podczas zwiedzania miasta warto zobaczyć przepiękne, zabytkowe Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej oraz malowniczy rynek, nad którym góruje zabytkowy gmach ratusza, dziś pełniącego rolę Muzeum Miejskiego. W Trzebnicy znajduje się również park wodny z wieloma atrakcjami wodnymi, zjeżdżalniami i brodzikami dla najmłodszych.

13. Noclegi w Miliczu

Milicz to miasto o dużym znaczeniu turystycznym, w którym funkcjonują liczne obiekty noclegowe. W okolicach Stawów Milickich znajdują się domki letniskowe, pola kempingowe oraz prywatne, kameralne pensjonaty, które oferują niedrogie i komfortowe noclegi w pokojach oraz apartamentach rodzinnych. Podróżujący mogą również wybrać jeden z obiektów położonych w sercu miasta w okolicach milickiego rynku.

14. Kuchnia regionalna i najlepsze restauracje

Milicz słynie przede wszystkim z hodowanych w stawach karpi – to one stanowią główny przysmak regionalny, podawany najczęściej w formie smażonej z dodatkiem ziemniaków lub frytek oraz zestawu surówek. W ich serwowaniu specjalizuje się Gospoda 8 Ryb, która znajduje się w pobliżu Stawów Milickich. Świetnymi opiniami wśród turystów cieszą się także Restauracja Parkowa oraz Nasza Karczma, w których spróbować można doskonałych dań kuchni polskiej i dolnośląskiej, w tym pieczonych i duszonych mięs oraz aromatycznych zup.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić