Atrakcje Głogów 2024 🗺️ Co Warto Zobaczyć

fotografia – By Zetem / Wikipedia

Głogów jest dużym miastem na terenie Dolnego Śląska. Miasto z długą i bogata historią. Wokół miasta przez wieki narosło wiele legend. Ciekawe jest pochodzenie nazwy miasta. Liczne opracowania wskazują że nazwa wzięła się od specyficznego rodzaju krzaku wyposażonego w kolce i nazywanego głogiem. Podobno tereny na których posadowione jest miasta w początkach jego istnienia porośnięte były właśnie głogiem. Od tego wywodzi się najprawdopodobniej nazwa miasta obowiązująca do dziś.

Głogów – krotko historycznie

Badacze historii miasta dopatrzyli się jego nazwy na mapach Klaudiusza Ptolemeusza pochodzących z II wieku naszej ery.
Inne dokumenty już bardziej prawdopodobne wskazują na istnienie na tym terenie grodu słowiańskiego plemienia Dziadoszan już w X wieku.

Miasto z powodu swojego położenia w sąsiedztwie granicy z Niemcami, od samego początku istnienia narażone było na ataki z tej strony. Najsłynniejsza bitwa o Głogów miała miejsce w 1109 roku.

W 1180 roku Głogów został stolicą księstwa głogowskiego.
W XVI wieku wygasła piastowska linia władców miasta. Po nich władzę przejęli Jagiellonowie i sprawowali ją do czasu przejęcia władzy przez Habsburgów.

Wojna trzydziestoletnia zamieniła Głogów w twierdzę. Twierdza głogowska była wielokrotnie oblegana przez różne wojska. W XVIII wieku król Pruski Fryderyk II włączył twierdzę głogowską w linie miast twierdz mających bronić wschodnie tereny Niemiec. Sieć twierdz obejmowała Szczecin, Głogów, Wrocław, Świdnicę, Srebrną Górę, Kłodzko i Nysę.

II wojna obeszła się z miastem w okrutny sposób. Pod koniec wojny miasto ogłoszone zostało twierdzą i miało być bronione do ostatniego żołnierza. W wyniku trwających walk miasto legło w 90 % w gruzach.
Po zakończeniu wojny Głogów powrócił w granice Polski.

Zabytki

– Kolegiata pochodząca z początków Głogowa, zniszczona w czasie II wojny jest na etapie odbudowywania
– Zamek Książąt Głogowskich – początki tej budowli sięgają XIII wieku. Podobnie jak wszystkie zabytki miasta zniszczona podczas II wojny została odbudowany w latach 1971-1983.
– Mury obronne – pochodzą z XIII wieku i zachowały się jedynie we fragmentach
– Wieża artyleryjska – pozostałość po dawnych fortyfikacjach twierdzy, zbudowana w połowie XIX wieku
– Ratusz obecny budynek to rekonstrukcja starego sięgającego XIII wieku gmachu. Zniszczony został w czasach II wojny i odbudowany w latach 1984-2002 roku.

Na terenie miasta znajduje się jeszcze kilka obiektów historycznych, które są w większości rekonstrukcjami swoich poprzedników zniszczonych podczas II wojny.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić