Oława 🗺️ Atrakcje Turystyczne 2024

fotografia / Pixabay

Dwadzieścia siedem kilometrów na południowy wschód od Wrocławia znajduje się miasto Oława. Średniej wielkości senne miasteczko przecina rzeka Odra i Oława. Miasto zalicza się do aglomeracji wrocławskiej. Dla osób udających się do Opola starą drogą nr 94 Oława leży w połowie drogi.

Atrakcje i zabytki Oławy

1. Zamek Piastowski w Oławie – na miejscu dawnego gotyckiego zameczku myśliwskiego w zaczęto w 1541 roku budowę renesansowego zamku. Zamek na przestrzeni wieków był rozbudowywany i przebudowywany. Aktualnie w murach zamku mieszczą się urzędy władz miasta.

2. Ratusz w Oławie – budowla powstała w roku 1823 według projektu Karola Schinkla i utrzymana była w stylu neoklasycystycznym. Budując nowy ratusz zachowana została wieża pochodząca z poprzedniego ratusza. Ratusz był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jest siedzibą władz miasta w jego murach znajduje się także Muzeum Ziemi Oławskiej oraz biblioteka.

3. Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia – początki budowli sięgają XII wieku. W następnych wiekach kościół był wielokrotnie przebudowywany.

4. Kamieniczki – w mieście znajduje się wiele kamieniczek pochodzących z XVII -XIX wieku

5. Kościół św. Piotra i Pawła – wybudowany został w latach 1833-1835. Początkowo był świątynią ewangelicką, a obecnie jest kościół rzymskokatolicki

Do ciekawostek związanych z Oławą należy zaliczyć fakt istnienia najstarszej linii kolejowej w Polsce. Linia łączy Wrocław z Oławą i powstała w roku 1842.

Oława – krótko historycznie

Uście rzeki Oławy do Odry było bardzo dobrym strategicznym miejsce na zbudowanie grodu. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z XII wieku. Lokowanie miasta nastąpiło w roku 1234. Informacje o lokowaniu miasta są bardzo istotne, ponieważ na bazie dokumentów lokacyjnych uwidaczniany był prestiż miejsca oraz prawa i przywileje z tym związane.
Za czasów rządów Piastów miasto kilkakrotnie było zdobywane i niszczone przez różne wojska.

Wraz ze śmiercią ostatniego z rodu Piastów miasto na krotko przeszło w ręce Sobieskich po czym znalazło się w granicach Królestwa Prus. Rządy niemieckie trwały aż do zakończenia II wojny.
W 1945 roku Oława wraz z całym Dolnym Śląskiem znalazła się z powrotem w polskich granicach.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić