Wodospad Wilczki 🗺️ Informacje i Ciekawostki

wodospad wilczki
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49362288

Międzygórze to piękna, turystyczna miejscowość, która położona jest w pobliżu malowniczego Masywu Śnieżnika. Jedną z największych atrakcji regionu jest rezerwat przyrody “Wodospad Wilczki”, który obejmuje część Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego o powierzchni niecałych 3 hektarów. Sam wodospad, jak i rozciągające się w jego pobliżu lasy, uznawane są za jedną z najpiękniejszych części Dolnego Śląska.

1. Wilczka to niewielki potok o długości około 18 kilometrów, który wypływa z Hali pod Śnieżnikiem. Jest to prawy dopływ Nysy Kłodzkiej.

2. Wodospad Wilczki ma wysokość 22 metrów – jest to drugi najwyższy wodospad w całych Sudetach. Pod względem wysokości miejsca ustępuje jedynie Wodospadowi Kamieńczyka, który znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (w okolicach Szklarskiej Poręby).

3. Na przełomie XVIII i XIX wieku okolice Wodospadu Wilczki stanowiły ogromną atrakcję turystyczną. Znajdowały się tu m.in. zabudowania, punkty widokowe, a także niewielki park z fontanną.

4. Wodospad Wilczki położony jest w pobliżu Międzygórzapięknego miasteczka górskiego, w którym znajdują się liczne punkty noclegowe i obiekty gastronomiczne. W Międzygórzu warto zobaczyć drewniany, barokowy Kościół św. Józefa Oblubieńca oraz zabytkowe zabudowania (wille, uzdrowiska) z początków XX wieku.

5. Przy Wodospadzie Wilczki przebiega czerwony szlak turystyczny, który pozwala na dotarcie na szczyt Iglicznej – góry położonej w Masywie Śnieżnika, która ma wysokość 845m n.p.m. Znajduje się tu małe, prywatne schronisko górskie “Na Iglicznej”, które udostępnia miejsca noclegowe oraz dysponuje jadłodajnią i bufetem dla turystów.

6. Przez Międzygórze przebiega węzeł szlaków turystycznych. Z miejscowości dostać się można m.in. na Śnieżnik (szlak czarny), Żmijowiec (szlak czerwony), na Przełęcz Puchaczówkę (szlak niebieski) oraz do Bystrzycy Kłodzkiej (szlak żółty).

7. Przy Wodospadzie Wilczki położona jest dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Znajduje się tu punkt widokowy, z którego można podziwiać wodospad oraz położony pod nim kocioł wodny. Umiejscowione są również kładki, podesty i schody, dzięki którym można oglądać malowniczy wodospad z góry.

8. Przez rezerwat przyrody przechodzą dwie ścieżki dydaktyczne, przy których umieszczono tablice edukacyjne i informacyjne oraz miejsca do odpoczynku.

9. Na zboczu pobliskiej góry Lesieniec znajduje się Ogród Bajek – fantazyjna kraina, w której umiejscowiono figury z drewna i kamienia, przedstawiające znane postacie z bajek i legend.

10. Wodospadem zachwycona była Marianna Orańska – księżniczka niderlandzka, która żyła w latach 1810-1883. To właśnie dzięki niej powstały pierwsze zabudowania turystyczne na terenie dzisiejszego Międzygórza. Księżniczka była także właścicielką ogromnych połaci ziemi kłodzkiej, na której ufundowała budowę licznych pałaców.

11. W pobliżu Międzygórza znajdują się dwa słynne kurorty uzdrowiskowe: Lądek-Zdrój oraz Długopole-Zdrój. Położone w nich są zabytkowe wille wypoczynkowe, wspaniałe parki zdrojowe, a także liczne hotele i pensjonaty, w których wykorzystuje się lecznicze działanie tutejszych wód mineralnych do łagodzenia różnych dolegliwości zdrowotnych.

12. Za Wodospadem Wilczki znajduje się długi wąwóz o szerokości około 3 metrów, który nazywany jest “kanionem amerykańskim”.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić