Międzygórze turystycznie – Jakie ciekawe miejsca się tu znajdują ?

fotografia – Pixabay

Międzygórze ma jedną niezaprzeczalnie ważną cechę, żeby się do niego dostać, trzeba się do niego wybrać. Być może brzmi to trochę zawile, ale jest bardzo łatwe do wytłumaczenia. W Międzygórzu kończy się droga dla samochodów. Jednym słowem nie da rady przejechać przez miejscowość i pojechać dalej, trzeba zawrócić i pokonać drogę z powrotem.
To nie jedyny atut tego miejsca. Dzięki takiemu położeniu wioska jest bardzo spokojna. Uroku dodają je bardzo efektowne drewniane budynki sporych rozmiarów. Wiele tych budowli zbudowanych jest w alpejskim stylu. Całą miejscowością można się naprawdę zachwycić.

Przebywając w Międzygórzu duże wrażenie robi Masyw Śnieżnika górujący nad okolicą. Stąd wiedzie kilka szlaków turystycznych prowadzących na szczyt Śnieżnika jak również na Igliczną kolejną górę otaczającą wioskę. Przez tą malowniczą wieś płyną dwa potoki: Bogoryja i Wilczka.

Potok Wilczka
Niezwykle urokliwy górski potok przechodzący poniżej Międzygórza w spokojną rzeczkę. Potok ma swój początek na zboczu Śnieżnika poniżej znajdującego się na jego szczycie schroniska. Powyżej wsi na potoku utworzył się wysoki na 22 metry wodospad. Jest to efekt powstania półki skalnej podczas tworzenia się górotworu. Wodospad jest jedną z największych atrakcji Międzygórza. Dotarcie do niego nie sprawia żadnego kłopotu, wystarczy udać się samochodem lub pieszo w górę wioski i już z daleka szum spadającej wody doprowadzi na miejsce.
Wodospad nosi nazwę Wilczki. Jest on drugim co wysokości wodospadem w polskich Sudetach.

Bogoryja zwana także Bogorią
Potok wypływa ze zbocza Żmijowca, opada w stronę innego górskiego potoku Międzygórza Wilczka. Potok choć nie tworzą się na nim wodospady wpływa na ukształtowanie terenu i podnosi walory krajobrazu całego pobliskiego otoczenia.
Wzdłuż dolnego biegu potoku prowadzi droga będąca początkiem wielu szlaków turystycznych.

Śnieżnik
Największa atrakcja Międzygórza. Sama góra też jest tajemnicza i ciekawa. Na jej szczycie wyznaczony został wododział rozdzielający tworzenie się wód uchodzących do dwóch różnych mórz. Śnieżnik i cały masyw górski w skład którego wchodzi jest położony na granicy Polski i Czech. Wody spływające ze Śnieżnika na stroną polską uchodzą do Bałtyku. Natomiast wody spływające na stronę czeską uchodzą do Morza Czarnego. Dla upamiętnienia tego faktu na śnieżniku zostało wskazane miejsce oznaczające początek działu wód morza Czarnego i Bałtyckiego.
Na szczycie znajduje się też Schronisko „Na Śnieżniku”

Igliczna
Góra na północnym zachodzie Międzygórza. Na jej szczycie znajduje się sanktuarium „Maria Śnieżna”oraz prywatne schronisko „Na Iglicznej”. Wspinając się na szczyt po drodze znajduje się ciekawe miejsce nazwane „Ogród Bajek”. Ciekawe miejsce w którym podziwiać można różne postacie bajkowe wykonane najczęściej z korzeni i konarów drzew.

Międzygórze – krótko historycznie

Miejscowość powstała w XVI wieku i została założona przez drwali i węglarzy. W XVII próbowano wydobywać tu rudę żelaza.
Swoje turystyczne znaczenie zawdzięcza księżnej Mariannie Orańskiej. Księżna była bardzo nietypową kobietą jak na otaczającą ją XIX wieczną rzeczywistość. Marianna Orańska przejawiała duże zdolności ekonomiczne. Dzięki jej wiedzy i działalności wiele miejsc w rejonach Kotliny Kłodzkiej zyskało na znaczeniu dzięki zapoczątkowanemu przez nią rozwojowi. Duże tereny odziedziczyła po swoich rodzicach, którzy przeprowadzając się w te strony z Belgii, nabyli duże połacie Dolnego Śląska.
Z jej inicjatywy do Międzygórza zaczęli zaglądać coraz liczniejsi goście zamieniając małą wioskę w górski kurort.

Dawna niemiecka miejscowość wypoczynkowa znalazła się w rękach polskich po zakończeniu II wojny.

4.7/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić