Krotoszyn to zabytkowe miasto leżące w województwie wielkopolskim. Założony został w roku 1415, a swoją nazwę wzięło od rodu Krotowskich, którzy byli właścicielami terenów miasta w XV wieku. Miasto było wielokrotnie niszczone w wielkich pożarach oraz przez najazdy zagranicznych wojsk, jednak za każdym razem udawało się odbudować zniszczone fasady budynków. W XIX i XX wieku Krotoszyn szybko rozwijał się za sprawą rzemieślnictwa (m.in. szewstwo i garbarstwo) oraz rolnictwa.
Zabytki Krotoszyna
Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem miasta jest malowniczy Ratusz, który powstał w 1689 roku. Cechuje się masywną, renesansową formą, żółtą fasadą oraz wysoką, barokową wieżą. Obecnie w budynku Ratusza znajduje się siedziba władz miejskich oraz lokal gastronomiczny.
Na terenie miasta umiejscowione są liczne kościoły oraz zespół klasztorny. Z pewnością warto zobaczyć drewniany Kościół św. Fabiana, który wyglądem przypomina cerkiew prawosławną. Inny drewniany kościół – Kościół św. Marii Magdaleny – pochodzi z roku 1775, jednak zbudowany został w miejscu starszej świątyni pochodzącej prawdopodobnie z XIII wieku. Warto odwiedzić również Bazylikę św. Jana Chrzciciela, która znajduje się na jednym z głównych placów w mieście. W tym późnogotyckim budynku znajdują się liczne zabytki i dzieła sztuki m.in. renesansowe stalle, rzeźba Madonny oraz drewniany, renesansowy ołtarz.
Pozostałe atrakcje
Na terenie Krotoszyna znajdują się liczne parki i tereny zielone m.in. leśny rezerwat przyrody Miejski Bór oraz Dąbrowy Krotoszyńskie czyli jeden z największych zespołów naturalnych lasów dębowych na terenie Polski. W tych miejscach znaleźć można wiele ścieżek pieszych i szlaków rowerowych.
Ciekawą atrakcją miasta jest Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka, mieszczące się w barokowym, zabytkowym budynku dawnego klasztoru trynitarskiego. Muzeum kolekcjonuje zabytki związane z dziejami miasta i jego okolic. Znajdziemy tu bogatą kolekcję dokumentów i aktów prawnych, zabytkowe przedmioty codziennego użytku oraz eksponaty etnograficzne (m.in. stroje ludowe i rzeźby). Na terenie muzeum odbywają się również liczne lekcje dla różnych grup wiekowych w tym również zajęcia dotyczące życia i wierzeń Słowian.
Po więcej informacji wato zajrzeć tutaj